Мариновані огірки на зиму – це, мабуть, обов’язкова консервація у кожному будинку щороку в огірковий сезон. Не уявляю собі сезон без приправи до маринованих чи консервованих огірків.
Мариновані огірки ми готуємо щороку. А в іншому, як і солоні огірки або полуничне варення – ці консерви просто повинні бути в нашому льоху та їх багато не буває. Найчастіше використовуємо мариновані огірки як додаток до бутербродів та огіркового супу. Їх також часто кладуть в овочевий салат або як додаток до оселедця на Різдво та Новий рік.
Для приготування маринованих огірків із 2 кг огірків я використовую 5 банок місткістю 810 мл. Як правило, для закладки банок з дрібними меленими огірками. Великі огірки роблю в салати, а дрібні – в корнішони. На жаль, у цих великих огірках усередині вже багато кісточки, тому після засолювання огірки стануть м’якими й порожніми всередині — а цього краще уникати.
Для соління огірків краще вибирати щойно зірвані з куща огірки. Якщо їх було зірвано раніше, їх слід замочити в холодній воді не менше ніж на 3 години. Огірки повинні бути міцними та неушкодженими.
Крім того, в рецепті малосольних огірків потрібна вода, сіль (бажано не йодована кам’яна – та, що для консервування), часник, корінь хрону, кріп із парасольками, а додатково можна використовувати листя хрону, дуба чи вишні. Деякі додають у мариновані огірки запашний перець та лавровий листок – але, на мій погляд, вони зайві і я їх не додаю.
Мариновані огірки на зиму
Начинка для маринованих огірків дуже проста – це лише вода і сіль у потрібних пропорціях. Я даю 2 столові ложки не йодованої кам’яної солі на 1 літр води – це будуть ті ж пропорції, якби ви давали 1 столову ложку солі з гіркою на один літр води, але для мене краще використовувати правило 2 столових ложок, тому що ложка – це ложка, а ложку з гіркою можна розуміти по-різному. Один зробить ложку менше, а інший повніше – і з кількістю солі не треба переборщувати, тому що надто солоні огірки мариновані теж не будуть апетитними.
Найкраще на зиму підходять мариновані огірки в банках. Деякі люди роблять їх у пластикових пляшках, хоча ми напевно віддаємо перевагу банкам. Звичайно, не кожна пластикова пляшка підійде для засолювання огірків. Для цього можна використовувати тільки контейнери з маркуванням PP (5), тобто поліпропіленові. Вони безпечні, інертні й не вступають у реакцію з їжею, що зберігається в них.
Інгредієнти:
- 2 кг дрібних огірків
- 1 середня головка часнику
- великий пучок кропу із парасольками (або скільки вам більше подобається – чим більше кропу, тим краще огірковий смак)
- шматочок кореня хрону – приблизно 15 см (можна дати більше, але тоді огірки матимуть гостріший смак)
- 2 літри окропу
- 4 столові ложки кам’яної солі
- за бажанням: листя хрону, дуба, смородини чи вишні (але не надто багато – досить 1 великого листа або декількох маленьких листків)
Мариновані огірки на зиму
Рецепт маринованих огірків:
- Підготуйте 2 кілограми огірків. Найкраще зі свого городу або спробуйте купити незапліднені огірки у надійного продавця. Було б добре, якби це були шматочки середнього розміру. Перед початком маринування, як я писав, варто замочити огірки в холодній воді на 3 години, щоб вони стали твердими. Цей етап можна пропустити, якщо огірки не були зібрані набагато раніше або зібрані під прямим сонячним промінням.
- Після замочування огірки потрібно промити під водою. Також промийте кріп, хрін і будь-яке використане листя. Потім очистить корінь хрону і наріжте дрібнішими шматочками, бажано занадто товстою соломкою, що додасть більше смаку та аромату. Пам’ятайте, що хрін, окрім того, що робить огірки жорсткими, ще й визначає гостроту маринованих огірків. Так що якщо ви не любите дуже гостру їжу, краще не перестаратися з кількістю.
- Видаліть лушпиння з часнику, а потім роздавіть ножем кожен зубчик (придушуючи його, щоб трохи роздавити зубчик часнику). Як варіант, часник можна нарізати.
- Підготуйте 5 чистих баночок по 810 мл та 5 чистих та непошкоджених кришок.
- Розділіть усі перелічені продукти зі списку інгредієнтів на 5 рівних частин.
- На дно банки покладіть трохи кропу, кілька зубчиків часнику та кількашматочків хрону. Потім вертикально, світлою частиною вгору, щільно укласти огірки у банку. Серед огірків можна викласти кріп, що залишився, хрін і часник, а зверху покласти листя (за бажанням, якщо будете їх використовувати). Усі банки мають бути заповнені таким чином.
- Приготуйте розсіл: закип’ятіть два літри води та додайте до неї чотири столові ложки не йодованої кам’яної солі для консервації. Перемішуйте, поки сіль повністю не розчиниться. Залийте всі банки з огірками холодною водою (можна трохи теплою). Розсіл повинен повністю покрити огірки.
- Щільно закрити банки з маринованими огірками й поставити їх на три доби в кімнату за кімнатної температури (але не ставити на сонці, це має бути затінене місце). Мариновані огірки не потрібно пастеризувати. Через 3 дні (або менше) у приміщенні при кімнатній температурі капелюшки повинні просмоктатися. Потім можна перемістити огірки у льох.
Мариновані огірки на зиму
Домашні мариновані огірки готові до вживання приблизно за 2-3 тижні.
Рекомендую скуштувати рецепт малосолених огірків у банках та керамічному посуді, які вже добре їсти приблизно через 2-3 дні.
УВАГА!
У перші дні маринування банки можуть шипіти й з банок витікати розсіл. Це абсолютно нормальний процес. Кришки зі банок повинні присмоктатися протягом 3 днів з моменту закриття. Саме тому мариновані огірки забираю в льох лише через 3 дні. Більш тривале їх витримування при кімнатній температурі несприятливо, тому, що огірки можуть набухнути під дією вуглекислого газу, що утворюється, який буде в них накопичуватися, а не переходити в засолювання, що також зробить їх порожніми всередині.
- Чому огірки порожніють усередині?
- використовувалися надто великі (перерослі) огірки з великою кількістю насіння всередині
- огірки збирали задовго до засолювання або збирали на сонці, а потім не замочували у холодній воді, щоб відновити свою пружність
- Огірки погано зберігалися після приготування, наприклад, на сонці або надто теплому приміщенні.
- мало хрону було використано