Головна сторінка >> Категорії витої пари, аспекти правильної установки та рекомендації в процесі обробки
Категорії витої пари

Категорії витої пари, аспекти правильної установки та рекомендації в процесі обробки

Категорії витої пари – мережевий кабель типу вита пара є найважливішим пасивним компонентом у сучасних мережах передачі даних. Даний кабель складається зі скручених з особливим кроком пар провідників, поміщених у захисні пластикові оболонки, і застосовується для передачі між LAN-пристроями. Такий витий кабель має повсюдний попит – у домашніх локальних мережах, офісному середовищі й навіть у масштабних дата-центрах. Щоб підібрати й купити кабель для Інтернету звертайтесь до каталогу онлайн магазину мережевого обладнання EServer, де представлений великий вибір витої пари за вигідними цінами. У цій статті ми розглянемо ключові типи мережного кабелю за категоріями, а також важливі аспекти його обробки та встановлення.

Деякі конструкційні особливості витої пари

Зазвичай лан кабель вита пара, що використовується для прокладання локальних мереж включає чотири пари скручених одножильних провідників з міді або біметалу, хоча число пар у такому дроті може становити від двох до п’ятдесяти. Звивання провідників практикується для зниження впливу зовнішніх перешкод та інтерференції. Наявність у кожної жили полімерної ізоляції, а також загальної оболонки з ПВХ (PVC, полівінілхлориду) або PE (поліетилену) забезпечує безпеку та тривалий термін служби кабелю.

Цікаво  Чи можна дітям використовувати електричні зубні щітки

Окремі моделі витої пари можуть включати спеціальні шари з металевої сітки та/або фольги для екранування виробу від впливу електромагнітних хвиль. При цьому у звичайних умовах використання, наприклад, для розподілу абонентських ліній у багатоквартирних будинках стандартно застосовується неекранована вита пара UTP з оболонкою з PVC.

Водночас для зовнішньої проводки, особливо в умовах підвищеної дії електромагнітних полів (наприклад, поблизу ліній електропередачі), часто більше підходить використовувати екрановану виту пару, яка буває різних варіантів по конструкції захисного екрана – FTP, S/FTP, F/UTP, U/FTP та ін. На відміну від внутрішнього, зовнішній кабель має поліетиленову оболонку з підвищеною стійкістю до факторів довкілля – УФІ, перепадів температур, впливу вологи тощо. Зазначимо, що оболонка із PE виділяється чорним кольором, коли у внутрішніх моделей ПВХ-оболонка може бути представлена в різному кольорі (сірий, білий, синій, оранжевий та ін.). Деякі зовнішні моделі також додатково забезпечуються самосущим елементом з дроту для прокладки повітряними опорами.

Які бувають швидкісні категорії у витого кабелю

Мережеві кабелі, що відносяться до типу вита пара, класифікуються за категоріями, які визначають їх конструкцію зі смугою частот пропускання і, відповідно, здатність до передачі даних на певних швидкостях і дистанціях.

Цікаво  Незвичайні суперфуди - корисні властивості!

Розглянемо найпоширеніші категорії витої пари:

  • Cat 5e (125 МГц) – даний кабель здатний передавати інформацію зі швидкістю до 1 Гбіт/с (при чотирьох витих парах). У 4-парній модифікації виступає основним для побудови домашніх та офісних мереж;
  • Cat 6 (250 МГц) – підтримує передачу до 10 Гбіт/с на дистанцію до 55 метрів, не має екранування. Служить чудовим вибором для невеликих мереж з високою пропускною здатністю;
  • Cat 6a (500 МГц) – покращена версія категорії 6 з підтримкою 10 Гбіт/с на велику дальність до 100 метрів. Чудово підходить для масштабних мереж і дата-центрів, має загальне екранування F/UTP або екрани для окремих пар U/FTP.
  • Cat 7 / 7a (600 / 1000 МГц) – надає 10 Гбіт/с на довжину до 100 метрів і має більш жорстку екрановану конструкцію F/FTP або S/FTP. Що забезпечує надійний захист від перешкод (загальна заплутаність та окрема для кожної з пар).

Зазначимо, що для телефонії використовується вита пара Cat 3 зі швидкістю зв’язку до 10 Мбіт/с або 100 Мбіт/с. Такий телефонний провід може складатися з різної кількості провідних жил. Від двох або чотирьох в абонентських лініях або до 25 або 50 для організації СКС.

Цікаво  Докучливі паразити: блохи, кліщі та вушні кліщі у котів

Рекомендації з обробки та встановлення кабелю витої пари

Правильно вибраний, підключений та встановлений лан кабель для Інтернету є ключовою частиною забезпечення ефективної та надійної роботи мережі.

Наведемо кілька загальних рекомендацій при виконанні прокладання витої пари:

  1. Не згинайте кабель занадто сильно: зважаючи на жорсткі одножильні провідники біля витого кабелю, уникайте при монтажі зайвих вигинів. Особливо на різких кутах, щоб запобігти структурним пошкодженням дроту та погіршенню сигналуа.
  2. Виконайте кінець кабелю правильно: коректне обтискання кінців кабелю роз’ємами RJ-45 за допомогою кримпера (спеціального інструменту) забезпечує надійне з’єднання. Радимо звернутися до фахівця, якщо у вас недостатньо досвіду у цій справі.
  3. Уникайте місць із сильними джерелами перешкод: укладайте кабель якнайдалі від електричних пристроїв, силових проводів та інших джерел ЕМІ.
  4. Використовуйте спеціальні кабельні канали та фіксатори: для покращення організації та захисту кабельної інфраструктури.

Інтернет кабель вита пара відіграє основну роль у процесах передачі інформації локальними мережами. Тому коректний вибір категорії та правильна установка допоможуть організувати стабільну та високошвидкісну мережу для ваших потреб.

Прокрутка до верху