Вітаміни – органічні сполуки, що зумовлюють та покращують перебіг обмінних процесів в організмі. Казімєж Функ був першовідкривачем першого вітаміну – B1. Більшість вітамінів має надходити в організм із їжею. Виняток становить вітамін D3, який виробляється у шкірі людини за участю сонячного світла. Жиророзчинні вітаміни можуть накопичуватися в організмі, тоді як водорозчинні вітаміни використовуються постійно.
Роль вітамінів в організмі
Вони відповідають за правильний зір, розвиток кісток, підвищення імунітету, кровотік та психіку. Вітаміни групи B переважно відповідають за функціонування системи кровообігу. Вітамін В12 допоможе кровотворні процеси, що відбуваються в кістковому мозку. Вітамін В6 необхідного виробництва еритроцитів, імуноглобулінів і порфиринов. Вітамін В2 бере безпосередню участь у синтезі гемоглобіну, завдяки якому відбувається транспортування кисню в крові. Вітаміни Е і К регулюють згортання крові. Вітаміни В1, В2, В3 й В5 беруть участь у виробництві енергії, яку організм черпає у процесі дихання у клітинах. Вітаміни також відповідають за здоров’я кісток. Активність кісткової тканини стимулюється вітамінам А, а також вітаміни D3 та K2 відповідають за метаболізм кальцію. Засвоєння кальцію необхідне міцних кісток.
Дефіцит вітамінів може призвести до серйозних захворювань та порушень у роботі організму.
До найнебезпечніших наслідків авітамінозу ставляться:
- Анемія – нестача вітаміну. В11 та В12,
- кісткова дистрофія – рахіт та остеомаляція, при дефіциті вітаміну. Д,
- проблема зі зсідання крові – дефіцит вітамінів К,
- захворювання очей із дефіцитом вітаміну. А
- дерматози, запалення, пелагра, себорея – дефіцит вітамінів. В2, В3, В6, В7,
- порушення фертильності – вітаміну. Е,
- хвороба бері бері – дефіцит вітаміну. Б1.
- психічні розлади, порушення концентрації уваги, депресія та безсоння, серед іншого при дефіциті вітамінів. В6 та В12.
Які продукти шукатимуть вітаміни?
Вітамін В3, що підтримує шкіру в хорошому стані, покращує кровотік у судинах і бере участь у синтезі статевих гормонів, міститься в горіхах, пшеничних висівках, печінці, жирній рибі або птиці. Вітамін В2 (рибофлавін) міститься в грибах, бобових, яйцях, печінці, м’ясі, молоці й жирній рибі. Вітамін А для запобігання Курячій сліпоті та впливу на роботу щитоподібної залози та імунітет можна знайти в продуктах тваринного походження (у вигляді ретинолу) та в продуктах рослинного походження. Його джерелами є яєчні жовтки, печінка, незбиране молоко та продукти його перероблювання, жирна риба та червоні овочі та фрукти.
Вітамін В6 міститься в злаках, горіхах, бананах, рибі й молоці. Фолієва кислота, тобто вітамін В9, що відповідає за здоров’я плода, міститься у великій кількості в яйцях, броколі, паростках, шпинаті й дріжджі. Джерелом вітаміну С – сильного антиоксиданту є: полуниця, плоди шипшини, чорна смородина, перець, шпинат, соління та цитрусові. Вітамін Е, що відповідає за пружність шкіри та правильне функціонування репродуктивної системи, міститься в мигдалі, рослинних оліях холодного віджиму, горіхах, капусті та вершковому маслі.
Вітаміни
Основними джерелами вітаміну D є риба, риб’ячий жир, молоко й молочні продукти. Вітамін К міститься в зелених листових овочах, цвітній капусті та помідорах. Вітамін В5, що впливає на зростання волосся, роботу гормонів і бере участь у виробленні антитіл, міститься в основному в печінці, червоному м’ясі, яйцях, рибі й горіхах. Запаси вітаміну В12 накопичуються в печінці, і люди, які дотримуються рослинної дієти і люди з порушеннями всмоктування в кишківник схильні до ризику його дефіциту. Його джерелами є печінка, молоко, яєчні жовтки,
Слово «віта» у перекладі з латині означає життя, що якнайкраще показує роль вітамінів у нашому організмі. Це правда, що зазвичай вони потрібні нам у невеликих кількостях, але вони забезпечують правильне функціонування нашого організму. Вони виконують важливу функцію, що регулює, тому варто знати, в яких продуктах ми можемо їх шукати.