Як підготувати річну – написання дипломної роботи в університеті це серйозне і відповідальне завдання. Як вибрати тему дипломної роботи? Як правильно провести запит? Які джерела та дослідження слід використовувати?
Однією з навичок, яку набувають студенти під час навчання в бакалавраті та магістратурі, є підготовка різного роду текстів. Каталог практикованих форм значною мірою залежить від університету, але вони включають: рецензії, дискусії, науково-популярні статті, а інколи навіть публіцистичні форми. Окрім найважливіших із них – бакалаврських і магістерських робіт – протягом кількох років навчання студенти готують і менш об’ємні тексти цього типу, як правило, у формі річних чи семестрових робіт.
Мета цього завдання полягає в тому, щоб познайомити студента з науковим семінаром, специфічним для його галузі науки. Річна/семестрова робота має допомогти йому набути багатьох навичок, корисних у різних ситуаціях, від збору бібліографії та проведення дослідження, через аналіз джерел та обробку його результатів, до складання тверджень, представлення аргументів та висновків. Цей тип завдань вимагає від учня набуття глибоких знань із заданої вузької теми та вміння керувати власною роботою та планувати проєкт і нарешті, розвиває вміння писати тексти. Варто також оцінити типовий студентський метод завершення роботи (більшою чи меншою мірою) в останню хвилину – хоча починати роботу варто раніше і бути систематичним, прискорене виконання завдань вчить т.зв. “робота в термін”. Як бачимо, завдання такого типу для студентів-істориків, хоч і здаються архаїчними, несумісними з «сучасним ринком праці», а тому й зовсім непотрібними, можуть мати розвивальний характер і формувати не лише суто технічні навички.
Як підготувати річну/семестрову роботу
Питання про вартість курсової роботи є важливим аспектом для багатьох студентів, які потребують зовнішньої допомоги у виконанні навчальних завдань. Вартість може визначатися різними факторами, такими як складність завдання, обсяг роботи, терміни виконання та інші аспекти. Звернутися до професіоналів чи агенцій, які надають послуги написання курсових робіт, може допомогти отримати конкретні відповіді на питання “скільки коштує курсова робота” та забезпечити високоякісний результат. Важливо бути обізнаним із тим, що вартість може варіюватися від постачальника до постачальника й обговорення всіх деталей перед замовленням є ключовим етапом для уникнення непорозумінь і задоволення конкретних потреб студента. Також, якщо написати в Google (дипломна робота на замовлення ціна) ви знайдете більше корисної інформації.
Написання річної/семестрової роботи може бути складним завданням, особливо на першому курсі. Не існує універсальних правил їх підготовки, оскільки вони залежать від умов, які встановлюють університети, а часто й самі викладачі. Однак у цьому посібнику буде спроба показати загальні правила, знання яких допоможе вам виконати завдання такого типу якомога менш болісним способом.
Перший крок – вибір теми
Спосіб організації написання річної/семестрової дисертації значною мірою залежить від організаційних правил, що застосовуються в даному університеті чи галузі. В окремих випадках така робота є окремим пунктом у навчальній програмі, виконання якого є необхідною умовою проходження семестру/року. У такому випадку студент зазвичай обирає викладача та тему, а робота організовується за системою, яка базується на безпосередньому контакті з викладачем, консультаціях окремих етапів, корекції тощо. Інший варіант – зв’язати письмову роботу з викладачем із заняттями, які відвідав студент – у такому випадку це являє собою короткий виклад змісту, який обговорювався протягом усього циклу курсу. Багато що, звісно, також залежить від очікуваного обсягу завдання — це може бути дослідження розміром із видавничий аркуш (40 000 знаків із пробілами) із кількома різними джерелами для аналізу, але й більш проста робота, заснована на одному джерелі.
У кожному з перерахованих вище випадків до початкового етапу написання дипломної роботи слід підходити однаково. Головне й очевидне, що важливо ретельно записати й зрозуміти тему – завдання такого типу передбачають не творчу інтерпретацію, чи враження від теми, а реалізацію конкретної мети дослідження. Варто запитати у викладача, які джерела слід використовувати в першу чергу та який обсяг їх використання. У випадку з творами античності та середньовіччя важливе значення має використана редакція та переклад – тут варто покладатися на думку викладача, який керує роботою над текстом. Під час першої зустрічі ви також можете запитати викладача про навчання, з яких він би рекомендував почати роботу. Варто визначити окремі кроки, запропоновані дати зустрічей, необхідні часткові завдання (список літератури, план роботи) тощо. Якщо завершення дипломної роботи відбуватиметься наприкінці академічного року, варто також поцікавитися доступністю викладача – може бути показано, що він нормально працюватиме до середини липня, а наступні два місяці буде їздити з науковою, чи приватною метою.
Запит, тобто основа
Після етапу попередньої та концептуальної роботи настає черга головних зусиль, без яких завдання не буде виконано. Збирання вихідних матеріалів, на основі яких буде написана робота. У цьому посібнику ми зосереджуємося насамперед на роботах, написаних під час історичних досліджень. Тобто заснованих безпосередньо на аналізі джерел і підкріплених знаннями з досліджень та іншими вихідними матеріалами. Поради, які містяться в наступних параграфах, будуть адаптовані до характеру, що не означає, що загальні принципи не будуть корисними. Наприклад, при написанні робіт з інших галузей навчання.
Неможливо написати дисертацію, не ознайомившись з джерелами – такого роду твердження здаються очевидними. Ключовим кроком є просто читання текстів (оскільки вони найчастіше складають основний вихідний матеріал). Який має стати джерельною основою для розробки теми. Відомо, що історики використовують найрізноманітніші види джерел, наприклад, літописи, літературні твори, листи, документи, архіви, пресу та мемуари. Метою цього тексту є не подання характеристик окремих джерел (це роль університетських занять і справа власної праці) чи методології роботи з ними. Але які основні кроки слід виконати під час виконання запиту джерела?
Як підготувати річну/семестрову роботу
Дуже важливо усвідомлювати, наскільки великий обсяг джерел слід аналізувати. Чи це лише один літопис, чи, можливо, два тексти різних авторів, збірка листування, добірка статей у пресі. Чи, можливо, кілька різних щоденників. Особливістю річних/семестрових робіт є певна обмеженість джерельної бази. Головне, щоб студент добре проаналізувати дане джерело, а не зосереджуватися на постійному пошуку нових матеріалів. Тому керівники зазвичай надають джерельну базу, яка може бути трохи розширена під час роботи над текстом. Проінформованість про обсяги джерел також допомагає краще контролювати весь процес створення твору.
Традиційним методом проведення запиту є створення індексних карток. Тобто запис окремої інформації з джерел на невеликих аркушах паперу з чітко написаними вказівками та можливою класифікацією. Сьогодні цей метод змінюється різними способами. Насамперед у зв’язку з популяризацією комп’ютерів, джерела записуються у звичайний текстовий файл або будь-яку форму бази даних. Але суть залишається незмінною: кожна інформація має бути доповнена посиланням, яке можна використовувати у виносці (сторінка, рядок, розділ/абзац, номер тощо). Варто також розглянути можливість використання певної форми класифікації та сортування витягів з джерел. Щоб легко було знайти інформацію з подібних питань.
Бібліографія – знати, що відбувається і що вже відкрито
Паралельно із пошуком джерела (а іноді навіть перед його початком) варто розпочати збір бібліографії досліджень, корисних для використання в роботі. Його мета – зібрати ресурс публікацій (книг, наукових статей тощо), які можна використовувати при створенні власного дослідження. Можна виділити кілька груп бібліографічних одиниць:
- Дослідження на цю та подібні теми, необхідні для того, щоб дізнатися про стан досліджень, поточні знання, а також про недосліджені області.
- Дослідження джерел та їхніх авторів — у випадку більших наративних текстів (літературних творів, хронік, щоденників) особливу увагу слід приділяти вступам, які передують справжньому джерелу.
- Дослідження, що дозволяють пізнати контекст епохи/теми – за замовчуванням ми тут не використовуємо підручники, синтези тощо.
- Дослідження, що дозволяють ідентифікувати інформацію, що міститься в джерелах – списках, біографічних і географічних словниках, розгорнутих монографіях.
Як підготувати річну/семестрову роботу
Збір бібліографії — тривалий процес, який часто триває до написання роботи. Найкраще почати його створення «ланцюжком», заснованим на перегляді виносок і бібліографії раніше опублікованих праць з даної теми. Це дозволяє знайти як базові, так і більш детальні дослідження, які можуть стосуватися даної теми. Варто також зробити інші спроби пошукати корисні праці, які часто публікуються в місцевих наукових журналах, колективних збірниках малими тиражами тощо:
- Пошук у каталогах бібліотек, особливо великих закладів, таких як Національна бібліотека. Можна ввести в пошукову систему основні ключові слова, пов’язані з темою (імена та прізвища, назви місцевостей, характерні терміни). Також можна спробувати пошук за допомогою предметні записи, описані в каталогах, є книги, які ми знаємо.
- Пошук у цифрових бібліотеках – з кожним роком зростає колекція оцифрованих публікацій, доступних онлайн, часто безплатно.
- Пошук у наукових базах даних – великі бібліотеки, наприклад, університети, придбали доступ до іноземних баз даних наукових текстів. Завдяки їм можна користуватися іноземними матеріалами (як правило, стаціонарними на бібліотечному комп’ютері, без можливості копіювання).
- Використовуючи пошукову систему в Інтернеті – значна частина наукових статей, чи навіть цілих книг розміщена в Інтернеті незалежно від бібліотек – цифрові репозитарії журналів діють в університетах.
- Використання бібліографії – деякі випуски мають вибіркові списки опублікованих робіт, призначені для вміщення повного набору статей і книг на задану тему. Також у випадку видатних істориків ми маємо справу з особистими бібліографіями, що містять усі їхні наукові досягнення.
Дуже часто зібрана бібліографія набагато ширша за ту, що фактично використовувалася при написанні дисертації, оскільки багато знайдених досліджень виявляються марними. Проте ретельно зібрана бібліографія свідчить про те, що автор роботи був добре підготовлений і більш-менш обізнаний із сучасним станом досліджень.