Здоровий мікроклімат вдома – це здорове середовище, вільне від забруднення та алергенів. Якість повітря також важлива для комфорту домочадців – про це варто подбати… ще на етапі будівництва, більше інформації дивіться на сайті dim-vent.com.ua. Мікроклімат будинку складається перш за все з відповідної температури, вологості повітря та ефективної вентиляції. Вони істотно впливають на здоров’я і самопочуття домочадців і навіть на довговічність елементів обробки.
Не дуже тепло, не дуже холодно, тобто правильна температура у вашому домі
Середня оптимальна температура 18-22 ° С. Варто подбати про те, щоб у спальні було трохи прохолодніше (близько 17°C), оскільки нижча температура позитивно впливає на якість сну та полегшує засинання. Найтеплішим приміщенням має бути ванна кімната (22–24 ° C), щоб забезпечити комфортні умови купання. В інших приміщеннях прийнятною вважається температура близько 20°C.
Якщо в приміщеннях дуже тепло, можливе пересихання слизових оболонок дихальних шляхів, що підвищує сприйнятливість до інфекції.
Варто дотримуватися золотої середини. Занадто висока температура також може викликати проблеми з концентрацією або хронічну втому. Занадто низька температура істотно знижує комфортність перебування вдома.
Оптимальна вологість повітря для вашого гарного самопочуття
Рівень вологості повітря в будинку повинен бути:
- Не нижче 30% – занадто сухе повітря призводить до пересихання слизових оболонок (що призводить, зокрема, до утрудненого дихання і пирхота в горлі) і проблем зі шкірою. Це особливо шкідливо для алергіків, оскільки в сухому повітрі витає більше мікроорганізмів і частинок пилу;
- не вище 60% – зайва волога конденсується на вікнах і негативно впливає на дерев’яні елементи інтер’єру (призводить до їх розбухання). В екстремальних ситуаціях з’являються грибки й цвіль, які виділяють отруйні для людей і тварин сполуки, що призводять до розвитку астми, риніту і навіть раку.
Якщо є ймовірність того, що рівень вологості у вашому домі відхиляється від норми, варто перевірити це за допомогою гігрометра та, при необхідності, скористатися зволожувачем повітря або поглиначем вологи.
Проте забезпечити правильний рівень вологості варто ще на етапі будівництва будинку завдяки відповідним захистом:
- Покриття стін і підлоги гідроізоляційною плівкою в приміщеннях, схильних до накопичення водяної пари (кухня, ванна кімната, пральня);
- належне утеплення стін і фундаментів ;
- ущільнення вікон для усунення теплових містків.
Однак найбільшим союзником у боротьбі з вологою в будь-якому приміщенні є правильно функціонуюча вентиляція.
Здоровий мікроклімат вдома – ефективна вентиляція
Щоб забезпечити правильний мікроклімат в кімнатах, варто забезпечити достатню кількість свіжого повітря. Тому навіть в осінньо-зимовий період не варто відмовлятися від регулярного провітрювання. Крім того, при будівництві будинку варто вибирати вікна, обладнані вентиляційними отворами або з функцією мікропровітрювання. Сучасна віконна столярка настільки герметична, що не пропускає повітрообмін при закритих вікнах.
Тим часом циркуляція повітря необхідна для правильної роботи гравітаційної вентиляції. Через щілини у вікнах надходить свіже повітря, а через вентиляційні отвори виводиться затхле повітря. Отже, якщо припинено подачу зовнішнього повітря, вентиляція не працює. Розв’язання проблеми може стати встановлення у вентиляційних каналах електровентиляторів, які додатково дозволяють рекуперувати частину тепла від витяжного повітря.
Інші способи мати здорове повітря вдома
Домашній мікроклімат також можна покращити швидкими методами, такими як:
- Очищувач повітря – невеликий пристрій з вентилятором і системою фільтрів. Видаляє з повітря більшість забруднюючих речовин – дрібний пил, бактерії, кліщів, пилок, спори цвілі тощо. Особливо рекомендовані в будинках алергіків і в місцях, де часто виникає смог;
- Кімнатні рослини – поглинають вуглекислий газ і виробляють кисень, що позитивно впливає на якість повітря в будинку. Крім того, деякі види рослин мають здатність видаляти з повітря шкідливі речовини, в тому числі тютюновий дим. Найцінніші повітроочисні рослини: мирт, сансев’єрі, фікус, каланхое і папороть.