Головна сторінка >> Ремонт ванної кімнати з нуля
Ремонт ванної кімнати з нуля

Ремонт ванної кімнати з нуля

Ремонт ванної кімнати з нуля – незважаючи на габарити ванної кімнати, що здаються незначними, ремонт в ній є одним з найбільш трудомістких і витратних в порівнянні з іншими кімнатами в будинку. Адже крім вибору дизайну плитки на стіни та підлогу, ремонт ванної кімнати включає гідроізоляцію приміщення, розведення каналізації та водопроводу, установку електропроводки, монтаж сантехнічного короба та багато іншого. Кожен із цих етапів має безліч нюансів, незнання яких може обернутися багатьма неприємними наслідками (накопичення зайвого конденсату, поганий натиск, протікання та ін.), які затьмарять процес користування ванною кімнатою.

У цій статті ми поетапно розповімо про процес планування ремонтних робіт у ванній кімнаті: які матеріали закуповувати на попередньому етапі, як проводити попередню стяжку підлоги та потоку, які труби вибрати для розведення каналізації та водопроводу, які нюанси враховувати під час проведення електропроводки та встановлення сантехнічної шафи та багато іншого.

Чи можливо заощадити на етапі планування ремонту ванної кімнати?

Ремонт ванної кімнати з нуля
Ремонт ванної кімнати з нуля

Послідовне планування ремонту ванної – найважливіший етап, від якого залежить не тільки якість кінцевого результату, але економія часу та грошей. Щоб уникнути непередбачених витрат, на етапі планування рекомендується продумати такі моменты:

  • Наскільки під час ремонту можуть скоротитися розміри ванної кімнати. Так, параметри приміщення можуть зменшитися в результаті укладання шумоізоляції, збільшення товщини стяжки (забирає близько 10 см простору), використання стельової натяжної конструкції (не менше 10 см). Прорахувавши кінцевий розмір ванної, можна непогано заощадити на облицювальних матеріалах (плитці, панелях, мозаїці, керамограніті та ін.);
  • Якою буде обрана для ремонту сантехніка. При виборі сантехніки не зайвим буде звернути увагу на повноту комплектації: що входить в основний комплект, чи потрібно надалі докуповувати додаткові деталі (які теж коштують грошей);
  • Можливості комбінування форматів оздоблення. Так, для економії облицювальних матеріалів можна прокласти плитку на «видних» місцях (навколо ванної, біля раковини та туалету), а за ними пофарбувати звичайною фарбою;
  • Оренду інструментів замість їх покупки. Дорогі інструменти, необхідні для нарізки плитки (плиткоріз, болгарка) та інших оздоблювальних робіт (шуруповерт, перфоратор), краще взяти в оренду, ніж купувати самостійно. Ремонт закінчиться, а інструменти залишаться припадати пилом в коморі.

Як видно зі списку, ретельне планування ремонту допоможе заощадити досить значну суму, яку згодом можна витратити, наприклад, на меблі для ванної.

Алгоритм робіт. Як правильно робити ремонт?

Починаючи ремонт ванної кімнати з нуля найголовніше діяти послідовно, заздалегідь склавши відповідний кошторис приміщення, розташування майбутньої електрики, вентиляції, сантехніки і навіть меблів. Не зайвим буде продумати дизайн. Для того, щоб виконати ремонт з нуля, вам знадобиться:

  • Демонтувати стару сантехніку, облицювання, водопровід та каналізаційні труби та, при необхідності, перегородку (якщо йдеться про оновлення старого ремонту у ванній);
  • Закупити оздоблювальні матеріали:
  • Вирівняти підлогу та стіни;
  • Провести роботи з гідроізоляції приміщення;
  • Провести розведення каналізації та водопроводу;
  • Встановити каналізацію;
  • Встановити електропроводку;
  • Встановити санітарно-технічну шафу;
  • Укласти кахельну плитку;
  • Провести обробку стельової зони;
  • Встановити сантехніку.
Цікаво  Топ кращих дрелей Metabo в 2023 році: поради з користування

Ремонт ванної кімнати з нуля

ремонт

Перш ніж приступити до оздоблювальних робіт у ванній кімнаті, слід придбати матеріали та інструмент. Так, знадобляться:

  • Штукатурка (цементна/на гіпсовій основі);
  • Цементна стяжка для підлоги;
  • Суміш для гідроізоляції;
  • Клей для облицювання (вибирається в залежності від типу: плитки, мозаїки, пластикових панелей, керамграніту);
  • Ґрунтовка;
  • Гіпсокартон;
  • Металевий профіль;
  • Маячки;
  • Рівень;
  • Інструменти для нарізування плитки (плиткоріз, болгарка);
  • Шуруповерт, перфоратор;
  • Гофра;
  • Кабель (для встановлення вентиляції та електропроводки);
  • Інші матеріали, обумовлені специфікою та обсягомремонтних робіт у ванній.

Як проводиться підготовка підлоги та стін у ванній? Монтуємо гідроізоляцію

Для вирівнювання стін зазвичай використовується штукатурка на гіпсовій основі або проста цементна. Попередньо на всі стіни встановлюються спеціальні маячки – ними легко орієнтуватися при формуванні стяжки. Після стін настає черга підлоги, яка вирівнюється за допомогою цементної стяжки – для спрощення робіт рекомендується використовувати готові суміші.

Гідроізоляція ванної проводиться в два етапи. На першому використовується рулонна гідроізоляція, яка прокладається під стяжку, на другому – обмазувальна, яка наноситься поверх готової стяжки перед укладанням плитки. Згодом подвійний шар гідроізоляції створює захисний бар’єр, що перешкоджає проникненню вологи під плитку та мінімізує наслідки від можливого затоплення ззовні.

Для коректного укладання гідроізоляційного шару рекомендується заздалегідь ознайомитися з інструкцією, яка додається до матеріалу – на ній докладно описані не тільки технічні характеристики матеріалу, але й особливості його монтажу

Розведення каналізації та водопроводу

Ремонт ванної кімнати з нуля
Ремонт ванної кімнати з нуля

Після завершення стяжки слід приступити до розведення стояків каналізації та водопроводу. На даному етапі не рекомендується економити на якості матеріалів, інакше це може призвести до прориву стояка та псування як особистого, так і сусідського майна.

На сьогоднішній день існує два варіанти розведення – з використанням поліпропіленових чи металопластикових труб. Розглянемо основні переваги обох варіантів:

  • Металопластикові труби. Є тришаровою конструкцією, де перший шар – поліетиленовий, другий – алюмінієвий, третій – захисний поліетилен. Усі шари скріплені спеціальним клеєм, який запобігає ймовірності розшаровування конструкції у процесі згинання. Плюси: стійкість до високих температур (до 110 градусів), чудова теплопровідність, еластичність, безшовна технологія встановлення та довговічність (до 50 років). Мінуси: висока ціна, нестійкість до серйозних механічних навантажень, непереносимість частих та серйозних перепадів температур;
  • Поліпропіленові труби. Маючи схожі з металопластиковими трубами конструкцією і складом (з пластику), для поліпропіленових труб характерний інший спосіб установки, який нерідко стає вирішальним фактором при виборі матеріалу для розведення водопроводу і каналізації. Плюси: стійкість до зовнішнього впливу, наявність посиленого армуючого шару, переносимість високих температур (до 95 градусів), незначна теплопровідність, відносна дешевизна та тривалий термін служби (до 25 років). Мінуси: категорична непереносимість різких перепадів температур (зменшує термін експлуатації до 2-3 років), ультрафіолету та відкритого простору, складний монтаж (з використанням паяльної лампи).

Порівнявши обидва варіанти розведення, можна зробити висновок, що металопластові труби мають більш значний перелік переваг, а тому є найбільш оптимальним і практичним варіантом для ванної кімнати. При розведенні з використанням металопластикових труб застосовується так звана колекторна система, при якій кожна точка подачі води має свій вихід. Труби при цьому утоплюються у стіну.

Якщо ж розведення труб планується залишити відкритою, найкращим варіантом стануть поліпропіленові труби, для яких характерна велика стійкість до зовнішніх факторів.

Основою монтажу каналізаційної системи є пластикові труби (від 40 до 50 мм у діаметрі), які скріплюються між собою за допомогою спеціальних з’єднань із ущільнювачами. Для забезпечення кращого тиску води (для спуску) при встановленні каналізації вкрай важливо враховувати кут нахилу, що має варіювати в діапазоні від 1,5 до 3 градусів. Якщо його не дотриматися, натиск води залишатиме бажати кращого, а власникам доведеться постійно прочищати каналізацію від регулярних засмічень.

Цікаво  Чи потрібна гідроізоляція у ванній кімнаті

Ремонт ванної кімнати з нуля – як монтувати електромережу у ванній кімнаті?

Перш ніж перейти до облицювальних робіт, слід розвести електропроводку (для розеток та вимикачів), яка буде джерелом енергії для витяжки, підсвічування дзеркала, електричної щітки, фена та пральної машинки.

Кількість розеток та вимикачів, а також місця та висота їх розміщення можуть встановлюватися хаотично, залежно від їх кінцевого призначення та габаритів приміщення. Для вентилятора витяжки рекомендується встановити окремий вимикач, щоб увімкнути його без основного освітлення у ванній.

Біля дзеркала не зайвим буде встановити відразу 2-3 розетки, які будуть використовуватися для фена, щітки та інших електроприладів. Однак робити це слід на достатній висоті, інакше в них може потрапити волога, що призведе до випадкового замикання.

Для посиленого рівня захисту від ураження електричним струмом на вході у ванну рекомендується встановити пристрій захисного відключення, а також додаткову автоматичну систему захистутиральної та водонагрівальної машин.

Установка санітарно-технічної шафи

Санітарно-технічна шафа є коробом з вологостійкого гіпсокартону, в якому ховаються всі стояки водопроводу і каналізаційної системи. Для того, щоб мати постійний доступ до них, у коробі необхідно прорізати вікно, яке закриватиметься дверцятами на магнітах.

Майте на увазі, що замкнутий простір негативно впливає на стан труб, накопичуючи на них непотрібний конденсат.

Укладання облицювальних матеріалів. В якому порядку проводиться оздоблення ванної кімнати?

ремонт

Наступний етап – укладання облицювальних матеріалів. Сьогодні під час ремонту ванної кімнати можуть використовуватися керамічна плитка, мозаїка, керамограніт або декоративні пластикові панелі, що імітують різні природні/штучні відтінки та фактури.

Поетапно процес укладання відбувається так:

  • Спочатку прокладається плитка для підлоги. Важливо: не беріть плитку «впритул», оскільки в упаковці можуть зустрітися браковані плитки, при заміні якої ймовірно не потрапити в потрібний відтінок. Також при покупці плитки уважно перевіряйте партію та дату випуску, інакше пачки можуть сильно відрізнятися за кольором, що призведе до ефекту «різнобарвної» неоднорідної статі. Починати укладання рекомендується з кута майбутнього розташування ванни, перед цим розмітивши підлогу на сітку, пропорційну габаритам окремих плиток. Цілісні плитки слід укладати на «видимих» зонах ванної, а підрізані на тих, на яких встановлюватимуться сантехніка та меблі. Для перевірки «рівності» укладання додатково використовується рівень;
  • Після того, як буде прокладена підлога, слід переходити до укладання стін. Якщо у ванній планується встановлювати душову кабінку, укладання плитки варто почати з підлоги, якщо ванну – то спочатку монтується вона, і тільки після – плитка, починаючи з верхнього краю ванни. Майте на увазі: горизонтальне розміщення плитки візуально збільшує простір, а вертикальне – сприяє збільшенню висоти;
  • Після готовності підлоги і стін, облицювання дають просохнути (не менше доби), після чого шви затираються спеціально водовідштовхувальним затиранням з використанням прогумованого шпателя. Важливо обробити шви так, щоб у них згодом не проникала волога. Не варто боятися, що колір затирання виглядає занадто темним або світлим: остаточний відтінок вона набуває лише після повного висихання – через 1-2 доби;

Ремонт ванної кімнати з нуля – встановлення стелі

На наступному етапі проводиться установка стелі. Найбільшу практичність, а тому й популярність здобули натяжні, алюмінієво-рейкові та пластикові стелі, для яких характерна підвищена вологостійкість та стійкість до перепадів температур.

При встановленні стелі, незалежно від її типу, слід заздалегідь продумати місця розташування світильників, а потім – проробити під них відповідні отвори. Корисно буде укласти і спеціальний шар, який захистить плиту перекриття від вологи, утворення плісняви та грибка.

Цікаво  Розчинник Уайт-Спірит та його використання

Встановлення сантехніки. На що звертати увагу при виборі потрібної моделі

Завершальний етап – встановлення сантехніки та дверей. На даному етапі відбувається підключення до комунікацій унітазу, раковини, ванни, пральної машини, бойлера, сушки для рушників і змішувачів. При підключенні сантехніки важливо уважно перевіряти всі стики на наявність патьоків, а у разі виявлення – відразу їх усувати.

При виборі сантехніки, як і при плануванні ремонту ванної, в першу чергу важлива послідовність. Адже від того, наскільки правильно її буде підібрано – залежить ступінь кінцевого комфорту під час щоденних гігієнічних процедур. Так, при виборі сантехніки слід звертати увагу на:

  • Ступінь сполучуваності. Так, вибираючи змішувачі для ванни та раковини рекомендується віддавати перевагу подібним моделям або моделям з однієї колекції. Також не варто ігнорувати поєднання кольорів. Так, вибираючи білий унітаз, не слід гарячитися, вибираючи екстравагантну чорну раковину та ванну. Всі предмети сантехніки повинні поєднуватися за стилем та відтінком, таким чином створюючи єдиний гармонійний простір;
  • Функціонал. Якою б красивою не була раковина з низькими бортиками, на практиці з неї постійно проливатиметься вода і насправді вона виявиться непрактичною, темна сантехніка в силу маркості буде постійно в плямах, а значить її доведеться постійно натирати до блиску. Тому керуватися виключно естетичними уподобаннями при виборі сантехніки не варто, насамперед одна має бути комфортною, функціональною, а головне – якісною;
  • Матеріал, із якого виготовляються предмети сантехніки. Сучасні виробники пропонують вироби з фаянсу, порцеляни, штучного каменю, мармуру, скла і навіть металу. Найбільш практичним і доступним на сьогоднішній день вважається фаянсова сантехніка, для якої характерна досить прийнятна зносостійкість та термін служби (до 15 років);
  • Виробник. Вибір того чи іншого виробника залежить віднасамперед від наявного бюджету. Звісно, безперечними фаворитами сантехніки залишаються закордонні виробники сантехніки. Однак, маючи невеликий бюджет, можна знайти досить прийнятні варіанти і серед вітчизняних.

Ремонт ванної кімнати з нуля – дизайн

Естетичне оформлення – важливий момент, якому слід звернути увагу на етапі планування майбутньої ванної кімнати. Адже ванна кімната – найзатишніше місце в нашому будинку, в якому ми щодня проводить різні гігієнічні ритуали, а після важкого робочого дня – знімаємо напругу, приймаючи гарячу ванну або душ, що бадьорить.

Дизайнери радять відмовитися від нудних одноманітних рішень для ванних, концентруючи увагу на грамотному розміщенні акцентів. Так, найбільш трендовими дизайнерськими рішеннями вважаються:

  • Поєднання натуральних відтінків із штучними. Ідеальним прикладом послужить поєднання дерев’яних текстур із смарагдово-зеленими/медовими або металевими відтінками, які додадуть інтер’єру футуристичної гостроти, що при цьому перегукується з чимось природним і первородним;
  • Усі відтінки сірого. Вже не перший рік стиль лофт займає лідируючі позиції серед спрямованостей, що підкорили серця пересічних обивателів. Відмінними рисами є поєднання різних відтінків сірого (бетон, асфальт, графіт тощо), які розбавляються холодними відтінками дерева, дзеркальними або металізованими акцентами (наприклад, мозаїкою);
  • Більше дзеркал та світла. Тут дизайнери дозволяють розігратися самим незвичайним варіаціям розстановки світла та дзеркал, які при певній розстановці можуть створювати ефект збільшення простір, візуально робити його нескінченним тощо.

Найголовніше у ремонті ванної кімнати – уважність, обачність та послідовності, від яких багато в чому залежить кінцевий результат та трудомісткість самого процесу. Перше, з чого варто починати – складання кошторису, продумування дизайну та закладання бюджету. Визначившись із нею, інші етапи проходитимуть набагато швидше.

Ремонт ванної кімнати з нуля
Ремонт ванної кімнати з нуля
ремонт
Ремонт ванної кімнати з нуля
Ремонт ванної кімнати з нуля
ремонт
Ремонт ванної кімнати з нуля
Ремонт ванної кімнати з нуля
ремонт
Ремонт ванної кімнати з нуля
Ремонт ванної кімнати з нуля
ремонт
Ремонт ванної кімнати з нуля
Ремонт ванної кімнати з нуля
ремонт

Дивіться також: Інтер’єр кухні в світлих тонах

Прокрутка до верху