П’ять фактів про рак підшлункової залози. Рак підшлункової залози – це злоякісне новоутворення, яке утворюється в тканинах підшлункової залози, розташованої в черевній порожнині. Він належить до найагресивніших видів раку і має високі показники смертності.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, він посідає 12 місце серед найпоширеніших видів раку у світі. Виживаність за цього виду пухлини низька, оскільки вона зазвичай не діагностується на ранніх стадіях, коли лікування найефективніше. Загалом відсоток п’ятирічного виживання становить близько 10, хоча конкретний прогноз залежить від багатьох чинників, як-от: вік пацієнта, стадія захворювання і загальний стан здоров’я.
Незважаючи на те, що ризик розвитку раку підшлункової залози становить лише 1-3%, необхідно мати хоча б базове уявлення про цю пухлину, щоб убезпечити себе і своїх близьких.
П’ять фактів про рак підшлункової залози, які має знати кожен:
1) Рак підшлункової залози агресивний і викликає неспецифічні симптоми.
Цей вид раку небезпечний не тільки не тільки через те, що ракові клітини підшлункової залози особливо агресивні, вони накопичуються, утворюють пухлини і швидко поширюються на прилеглі органи. Але і через те, що пухлини рідко викликають симптоми до того, як поширяться за межі підшлункової залози. Симптоми цього виду раку не мають яскраво вираженого характеру: біль у животі, біль у спині або втрата ваги тощо. Лише на пізніх стадіях, коли у пацієнта спостерігаються жовтяниця, зміна кольору та консистенції випорожнень, потемніння сечі та діабет, рак може бути ідентифікований.
Згідно з даними Лікарні ізраїльської онкології LISOD, близько 50% пацієнтів дізнаються про свій діагноз на останніх стадіях захворювань, коли рак уже метастазував на інші органи.
2) Діагностика раку підшлункової залози – багатоетапний процес.
Перший крок – візуалізація внутрішніх органів за допомогою комп’ютерної томографії (КТ) або магнітно-резонансної томографії (МРТ). Якщо візуалізація підтверджує високу ймовірність раку підшлункової залози, наступним кроком є аналіз крові на наявність онкомаркера CA19-9. При цьому необхідно враховувати, що деякі пацієнти з раком можуть мати нормальний рівень CA19-9, тому для остаточного діагнозу потрібна біопсія. Зразок тканини зазвичай береться під час ендоскопічного ультразвукового дослідження, після чого тканину досліджують на наявність маркерів для визначення найефективнішого методу лікування.
3) Причина більшості випадків раку підшлункової залози незрозуміла.
Лікарі з’ясували кілька чинників, які можуть збільшити ризик розвитку раку підшлункової залози:
- Куріння.
- Діабет.
- Хронічне запалення підшлункової залози (панкреатит).
- Зайва вага.
- Сімейна історія хвороби.
- Генетичні синдроми (мутація гена BRCA2, синдром Лінча і синдром сімейної атипової злоякісної меланоми).
Однак навіть наявність цих факторів ризику не говорить про абсолютну впевненість, що у пацієнта є або буде виявлено рак підшлункової залози в майбутньому.
Рак підшлункової залози
4) Не існує хорошого способу скринінгу раку підшлункової залози.
На сьогодні не існує хорошого скринінгового тесту, який був би дешевим, ефективним, безпечним і міг би застосовуватися так само, як мазок Папаніколау, мамографія або колоноскопія. Найчастіше як первинний тест використовують КТ або МРТ. Для їх проведення проконсультуйтеся зі своїм лікарем.
5) Лікування і результати поліпшуються.
Традиційне лікування при раку підшлункової залози – операція, хімієтерапія та променева терапія. Сучасні дослідження допомогли лікарям значною мірою поліпшити показник ефективності лікування і збільшити п’ятирічну виживаність у кілька разів.
На закінчення хотілося б ще раз нагадати про важливість ранньої діагностики онкологічних захворювань і про той факт, що правильно складене лікування може продовжити життя пацієнта навіть на останній стадії хвороби.