Кетогенна дієта – цей спосіб харчування б’є рекорди популярності останніми роками. На початку 20 століття ця дієта використовувалася на лікування епілепсії в дітей. Зараз її часто використовують для схуднення та для регуляції вуглеводного обміну в організмі.
Кетогенна дієта
Ефективність кетогенної дієти під час лікування епілепсії документована у багатьох наукових публікаціях. Ці дослідження показують, що приблизно у 50% пацієнтів раннього віку епілептичні напади зменшилися не менш ніж наполовину, а частина дітей з досліджуваної групи повністю припинилася.
Сьогодні кетогенна дієта допомагає знизити надмірну масу тіла та нормалізувати вуглеводний обмін у людей з такими порушеннями, як, наприклад, інсулінорезистентність чи реактивна гіпоглікемія.
Припущення та основи
Основне посилання кетогенної дієти – призвести до того, що глюкоза перестане бути основним паливом для організму, а ним стануть кетонові тіла. Вони виникають внаслідок виснаження значного зниження споживання вуглеводів із їжею та запасів глікогену в печінці. Надлишки кетонових тіл виводяться з організму, тобто з диханням, через шкіру та із сечею.
Кетогенна дієта потребує радикальної зміни способу харчування, що впливає на утворення кетонових тіл через метаболічні процеси, що відбуваються під час його вживання в організмі.
Кетогенна дієта
Припущення кетогенної дієти засновані насамперед на споживанні потрібної кількості жирів, білків й вуглеводів. Вона передбачає значне збільшення запасу жирів за обмеження споживання вуглеводів.
У кетогенній дієті пропорції споживання жирів до білків й вуглеводів такі:
- Близько 75-85% їжі складають жири,
- близько 10-20% їжі складає білок,
- близько 5% їжі складають вуглеводи (їх максимальна добова доза – 50 г).
Дозволені продукти
Необхідність дотримання відповідних пропорцій жирів, білків й вуглеводів суворо визначає, що можна вживати під час кетогенної дієти.
Насамперед згадана дієта потребує виключення багатьох продуктів. З цієї причини дозволені повинні бути найякіснішими та найкориснішими. Через те, що основним джерелом енергії є жирні продукти, головне правило при їх виборі – вони повинні бути з високим вмістом жиру, але якнайменше оброблені.
Виключіть або зведіть до мінімуму вживання алкоголю, який гальмує вироблення кетонових тіл та спалювання жиру.
Тільки суворе дотримання принципів кетогенної дієти гарантує введення організму в стан кетозу. Він сприяє схуднення, тому найпомітнішим ефектом від використання цієї моделі харчування є відносно швидке схуднення.
Дієта
Зменшення надлишкових жирових відкладень часто поєднується з покращенням роботи серця та багатьох інших органів. Рівень цукру та холестерину також знижується, що знижує ризик розвитку діабету й серцево-судинних захворювань. Цей факт підтверджується багатьма дослідженнями.
Кетогенна дієта також може вплинути на лікування хвороби Альцгеймера. Також проводяться дослідження сприятливого впливу кетонових тіл на центральну нервову систему при хворобі Паркінсона.
Нові звички гарантують успіх
Початок і дотримання кетогенної дієти пов’язані з труднощами. Найбільша з них – це відмова від багатьох споживаних продуктів, таких як хліб, макарони та крупи, а також від солодощів. Ви повинні зосередитися на приготуванні їжі з високим вмістом жирів й низьким вмістом вуглеводів. Вироблення нових звичок потребує часу та дисципліни, але лише сила звички є гарантією успіху. Пацієнтам, які вирішили перейти на «кето» дієту, рекомендується уважно складати свій раціон, що дозволить їм максимально пережити перші дні, коли можуть виявитися наслідки зміни дієти.
Зміна харчових звичок та перехід на кетогенну дієту можуть викликати проблеми, тому краще робити це за підтримки досвіду та допомоги дієтолога. Правильно введена і кетогенна дієта, що дотримується, доброчинно впливає на стан всього організму.
Кетогенна дієта
Протипоказання
Через обмежувальний характер цей стиль харчування не рекомендується людям із проблемами печінки, нирок й підшлункової залози. У цьому випадку Кетогенна дієта може значно навантажити роботу цих органів. Це також небезпечно для людей, які страждають на вроджені порушення обміну речовин, такі як дефіцит карнітинтранслокази або дефіцит піруват карбоксилази.
Його використання також не є хорошою ідеєю для людей, які страждають на жовчнокам’яну хворобу, що борються з гастроезофагеальним рефлюксом або мають розлади харчової поведінки. Її також слід уникати вагітним або жінкам, що годують. Перш ніж ми наважимося на кетогенну дієту, ми повинні спочатку провести відповідні діагностичні тести.
Кетогенна дієта не є рішенням більш як на 6-9 місяців. Це перехідний період, протягом якого можна досягти великих результатів у спорті, знизити вагу або розв’язувати різні проблеми зі здоров’ям. Проте, багато досліджень показуютьють, що це може призвести до різних ускладнень, тому рішення про початок та припинення має бути узгоджене з дієтологом.
Для одних стан кетозу позитивно позначиться на здоров’ї та самопочутті, а для інших може, на жаль, обтяжити роботу органів.