Елімінаційна дієта полягає у виключенні з меню певних груп продуктів, які найчастіше викликають проблеми з травною системою. Це ключове дієтичне втручання при алергії та непереносимості. Її можна використовувати не лише з міркувань здоров’я, а й з ідеологічних міркувань, прикладом яких є веганська дієта. Кому слід дотримуватись елімінаційної дієти та які ризики може спричинити виключення з меню окремих груп продуктів?
Що таке елімінаційна дієта?
Під поняттям елімінаційної дієти слід розуміти дієтологічне втручання, яке ґрунтується на постійному або тимчасовому вилученні з меню продуктів, споживання яких дає негайні симптоми алергії або викликає уповільнену реакцію окремих систем нашого організму. Харчова гіперчутливість пов’язана з появою повторюваних ознак або симптомів, викликаних нестерпним харчовим інгредієнтом, які, введені в тій самій дозі, не викликають жодних скарг у здорових людей. Найважчим станом, спричиненим тим чи іншим харчовим інгредієнтом, є анафілактичний шок, який несе загрозу здоров’ю та життю.
Слід також розрізняти поняття харчового отруєння, тобто токсичних реакцій, викликаних хімічними сполуками, домішками, мікроорганізмами, присутніми в їжі, наприклад бактеріями, такими як сальмонела або правець. Вони можуть викликати симптоми, схожі на сильну алергію.
З дієтичної точки зору використання даної елімінаційної дієти є виправданим у випадку т.зв. нетоксичні реакції, тобто алергії та харчова непереносимість, наприклад, алергія на глютен, білки коров’ячого молока або непереносимість гістаміну. Показанням до виключення певних груп продуктів також є аутоімунні захворювання, спрямовані на пригнічення відповіді імунної системи, прикладом чого є використання т.зв. аутоімунний протокол.
Варто зазначити, що рослинні дієти також слід включати в елімінаційні дієти, а найбільш обмежувальна веганська дієта, якщо її проводити неправильно, може спричинити дефіцит важливих поживних речовин і недоїдання. Це, в свою чергу, призводить до надмірної втрати ваги, тому варто регулярно користуватися калькулятором ІМТ , щоб контролювати свою вагу.
Елімінаційна дієта при харчовій алергії
Харчова алергія є імунологічно залежною реакцією, тобто при контакті з даним антигеном виникає бурхлива відповідь імунної системи.
Алергія виникає за такими механізмами:
- IgE-опосередкований, наприклад, синдром оральної алергії, кропив’янка, анафілактичний шок;
- неопосередковані IgE, наприклад целіакія, контактний дерматит;
- IgE-залежний/незалежний (змішаний), наприклад, еозинофільний гастрит, атопічний дерматит;
До найпоширеніших харчових алергенів відносяться:
- пшениця;
- коров’яче молоко;
- яйця;
- молюски;
- арахіс;
- горіхи;
- сої.
Симптоми харчової алергії:
- Симптоми з боку порожнини рота та стравоходу, наприклад, алергічний афтозний стоматит, стравохідний рефлюкс.
- Шлунково-кишкові симптоми, наприклад, блювання, діарея, запор, біль у животі, відчуття переповнення.
- Шкірні симптоми, наприклад кропив’янка, еритема, папульозний лишай, ангіоневротичний набряк, атопічний дерматит.
- Респіраторні симптоми, наприклад хронічний кашель, астма, задишка, алергічний риніт, бронхіт, ларингіт, рецидивуюча пневмонія.
- Сечові симптоми включають гематурія і нічне нетримання сечі.
Інші симптоми алергії – анафілактичний шок, анемія, головні болі, напади мігрені, порушення сну, набряклість суглобів, підвищена пітливість.
Алергічна реакція може вражати різні системи і органи. Що таке елімінаційна дієта при харчовій алергії? Це вимагає повного вилучення їжі, яка викликає алергію, наприклад, при целіакії слід суворо дотримуватися повної дієти без глютену.
Харчова непереносимість – що це?
Харчова непереносимість – харчова гіперчутливість, яка, на відміну від алергії, виникає не за участю механізмів, пов’язаних із відповіддю імунної системи. Грунтуючись лише на симптомах, важко розрізнити дві гіперчутливості, оскільки симптоми харчової непереносимості схожі на легкі алергічні реакції, але вони можуть виникнути зі значною затримкою, наприклад, через кілька або кілька десятків годин після вживання непереносимості харчування.
Харчова непереносимість виникає внаслідок вроджених або набутих ферментативних порушень у просвіті тонкої кишки. Це метаболічні розлади, наприклад, непереносимість лактози внаслідок відсутності або недостатньої кількості ферменту лактази, фармакологічні розлади, наприклад, гіперчутливість до кофеїну, або невизначені, наприклад, непереносимість сульфітів.
Найпоширеніші харчові непереносимості включають:
- непереносимість лактози;
- непереносимість фруктози;
- непереносимість гістаміну;
- підвищена чутливість до харчових добавок;
- непереносимість ацетилсаліцилової кислоти;
- непереносимість сульфітів.
Правила елімінаційної дієти
Усунення окремих груп продуктів, що містять компоненти, які є джерелом проблеми, повинно бути введено відразу після діагностики проблеми. У багатьох випадках розвивається толерантність до продуктів, які раніше були причиною захворювання. Наприклад, з розвитком імунної системи у дітей часто розвивається толерантність до білків коров’ячого молока, незважаючи на раніше діагностовану алергію на молоко та необхідність безмолочної дієти. У разі виявлення харчової гіперчутливості у дитини, яка знаходиться на грудному вигодовуванні, необхідна елімінаційна дієта матері.
З діагностованою харчовою гіперчутливістю варто проконсультуватися з дієтологом, який запропонує збалансоване меню. Самостійне використання елімінаційної дієти може призвести до дефіциту поживних речовин. Виконанню правил елімінаційної дієти сприятиме дієтичне харчування. Наприклад, при непереносимості лактози підійде коробкова дієта з виключенням молочних продуктів (безлактозних).
Елімінаційна дієта – найважливіші правила
- Елімінаційна дієта розроблена таким чином, щоб задовольнити потребу в усіх поживних речовинах, білках, жирах, вуглеводах, вітамінах і мінералах.
- Продукти, які є джерелом антигену, наприклад, яєчний білок, морепродукти або бобові, слід прибрати з меню.
- Корисно знати замінники виключених продуктів, наприклад, для молока це буде мигдальний напій, при захворюваннях, пов’язаних з непереносимістю глютену, замість глютенових злаків вводити безглютенові злаки, такі як кукурудза, пшоно, амарант, кіноа.
- Слід уважно проаналізувати склад продукту, тому що часто алергенні інгредієнти можна знайти, серед іншого, в холодному м’ясі, паштетах або печиві.
- Під час прийому їжі в ресторані необхідно повідомити офіціанта про свою харчову гіперчутливість і надати список продуктів, які не можна вживати.
- Введення елімінаційної дієти може бути пов’язане з недостатньою кількістю окремих інгредієнтів. Тому варто шукати збагачені продукти, які заповнять можливий дефіцит вітамінів і мінералів. Наприклад, якщо це безмолочна дієта, овочеві напої і брокколі можна збагатити цим інгредієнтом як джерелом кальцію.
Дивіться також: Калькулятор калорій: простий інструмент для здорового способу життя