Головна сторінка >> Переохолодження та обмороження: як уберегти себе взимку!
Переохолодження та обмороження

Переохолодження та обмороження: як уберегти себе взимку!

Переохолодження та обмороження. У зв’язку з падінням температури повітря, громадяни стикаються з переохолодженням та обмороженням. Іноді це може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям. Щоб уникнути цього, потрібно правильно одягатися. Якщо ж ви таки зіткнулися зі згубним впливом низьких температур, важливо правильно надати першу допомогу, що дозволить уникнути складних наслідків. Ознаками обмороження є сильний біль, який згодом проходить, після чого настає втрата чутливості. Надалі чутливість може відновитись, якщо цього не сталося, то, за словами лікаря-комбустіолога, будуть наслідки, можлива навіть ампутація кінцівок.

Переохолодження настає у разі, коли людина піддається впливу низьких температур, унаслідок чого знижується загальна температура тіла. Обмороження настає при екстремальному зниженні температури тіла на певній ділянці.

Переохолодження та обмороження

Переохолодження та обмороження

Наразі громадяни почали більш відповідально ставитися до загрози обмороження. Проте, все ще залишається відсоток людей, які потрапляють із такими проблемами до медичних закладів, розповідає лікар:

Збільшилася поінформованість населення, тому за останні кілька років ми набагато рідше стикаємося з подібними випадками, особливо тяжкими, які потребують оперативного втручання.

Найчастіше на вулиці мерзнуть не безпритульні, адже вони підготовлені до низьких температур. Зазвичай страждають люди, які в холодну пору зловживають алкоголем, розповідає лікар:

Бездомні обізнані, вони розуміють, що треба робити для того, щоб не отримати обмороження. Тому вони не часто бувають у лікарнях з обмороженням. Найчастіше це люди, які зловживають алкоголем та засинають на вулиці. Якщо заснути у снігу, то є велика ймовірність померти. Алкоголь повністю притуплює всю вищу нервову діяльність. Людина повільніше думає і відповідно, не може розуміти небезпеку, яка їй загрожує. Також холод додає сонливість, малорухливість, людині хочеться зупинитися, лягти та зігрітися. Але це дуже хибне уявлення. Тут інстинкт самозбереження, який підказує, що треба прилягти, має дуже погану дію, адже людина може замерзнути на смерть.

Ще однією поширеною причиною переохолодження є прогулянки взимку у лісі.

Буває, що люди губляться у лісі. Є туристи, які мають мінімальну підготовку, з ними рідше відбуваються такі ситуації. Якщо ж людина просто так пішла гуляти в гарних туфлях і піджаку в ліс, то це може закінчитися не дуже приємно.

Однак, не обов’язковим фактором для переохолодження та обмороження є низька температура повітря.

Переохолодження людина може отримати й за температури 10+ градусів, якщо буде у мокрому одязі на вітрі – це прискорює процес переохолодження. І обмороження можна отримати за плюсової температури. Наприклад, коли людина без рукавичок несе важкий пакет, можна обморозити пальці, бо ручки пакета врізаються в палець, пережимають судини, які постачають кров’ю кінці пальців, в результаті значно погіршується теплообмін, менше крові притікає, відбувається ураження, подібне до обмороження.

Кожна людина по-різному реагує на низькі температури:

Всі люди різні: у когось терморегуляція налаштована так, що вони не мерзнуть навіть за великих мінусів, а хтось і за плюсової температури відчуває, що замерз. Це не на що не впливає, просто у когось предки були більш північними, а у когось – південнішими.

Також на сприйняття низьких температур впливає вага.

Вся жива природа взимку працює на те, що потрібно набрати жировий прошарок для теплоізоляції, жир має дуже низьку теплопровідність, порівняно з м’язами, там дуже мало кровоносних судин. Також це джерело температури – при розщепленні однієї молекули жиру виділяється велика кількість енергії, коштом цього теплотворна здатність людини з вагою більша, ніж у того, хто значно худший. Однак, люди з вагою менш рухливі, ніж худі, тому у них менше теплопродукції, за рахунок м’язів.

Якщо ви все-таки зіткнулися з переохолодженням, необхідно надати першу допомогу. Зігріватись необхідно поступово:

Спочатку варто припинити дію холоду. Усі бачили в американських фільмах, як загортають у цікаве блискуче простирадло – це теплоізолювальна ковдра, яка має в ідеалі бути у кожного, в машині так точно. Якщо ви бачите людину, яка замерзає, її необхідно вкрити такою ковдрою, або хоч чимось, що є, і завести в тепле приміщення. Воно не повинно бути сильно теплим, не потрібно тягнути в лазню або підсаджувати до батареї, просто припинити дію холоду. Не можна відігрівати кінцівки у теплій воді, на батареї або біля печі. Це небезпечно, тому що може бути анестезія холодом – при дуже низьких температурах больові рецептори перестають працювати, і людина не відчуває, що дуже гаряче, і може отримати ще опік, і навіть дуже важкий. Коли відбувається обмороження, то різке розморожування призводить до додаткового ураження, тому відігрівання має бути поступовим. Коли людина з обмороженням вступає до лікарні, то їй накладається теплоізолювальна пов’язка – кілька марлі та вати. Це потрібно для того, щоб відігрівання відбувалося коштом власного тепла тіла.

За допомогою легкого масажу також можна покращити кровообіг. Проте, покращувати його потрібно там, де воно є, каже лікар. Тому потрібно масажувати з плеча, тому що на кінці пальців при обмороженні кровообігу немає.

Цікаво  Чому відривається тромб: причини, симптоми та профілактика

Не можна розтиратися снігом, це призведе лише до погіршення стану.

Для непідготовленої людини це небезпечно, це можуть робити ті, хто готувався заздалегідь, так звані моржі. Вони купаються в холодній воді, розтираються снігом, для їхнього здоров’я так краще. Якщо ж людина вийде надвір при мінусових температурах, і розітреться снігом, то від одного разу може нічого і не бути, а може закінчитися і лікарнею. При обмороженні дуже шкідливе розтирання снігом, оскільки це кристали льоду, і якщо терти ними по ураженій кінцівці, то будуть додаткові травми. Адже там немає больової чутливості, коштом зниженого кровообігу знижено еластичність тканин. Траплялися випадки, коли й шкіру знімали таким чином.

У холодну пору необхідно тепло одягатися, саме це допоможе уберегтися від переохолодження та обмороження:

Цікаво  Профілактика та лікування здуття у немовлят. Поради для батьків

Перше правило всіх туристів – одяг має бути багатошаровим. Тобто одна тепла курточка не так добре захистить від холоду, як майка, кофта, светр і куртка. Так буде значно краще, і людина зможе вільніше рухатися, ніж у пухнастій куртці, під якою буде одна майка. Особливу увагу варто звернути на взуття, оскільки ноги найчастіше страждають, це перше, що відморожується. І у звичайний час там значно гірший кровообіг. Також вони найменше рухаються, коли людина стоїть. Тому необхідно носити теплі шкарпетки, краще, якщо їх буде двоє. Підошва в зимовому взутті повинна бути товстою, щоб забезпечувати додаткову теплоізоляцію. Далі обморожується кінчик носа, вуха, пальці рук. Тому рукавички мають бути обов’язково, краще суцільні, а не з відділеннями для пальців.

Цікаво  Чому сивіє волосся: розкриття таємниць природного процесу

Щодо харчування, то в зимовий період потрібно вживати більше вуглеводів, тому що швидкі вуглеводи – це швидке джерело енергії, яка також є теплом. Тому варто їсти шоколад, пити солодкий чай.

Міцного здоров’я!

Прокрутка до верху