Харчування при запорах – при запорах використовується дієта з високим вмістом залишків. Потрібно вживати продукти, багаті на харчові волокна, і пити багато рідини. Рекомендується їсти хліб грубого помелу, груба крупа, висівки, насіння льону, овочі, фрукти та яйця.
В організмі людини кишківник працює як ідеально запрограмована машина. Все частіше їх називають вчені другим мозком. Цей орган визначає потрібне функціонування імунної, нервової й травної систем, а також правильний перебіг обмінних процесів. Проблема починається, коли кишківник перестає функціонувати належним чином. Тоді виникають різні види недуг, такі як здуття живота, нетравлення шлунка, газоутворення, діарея, чи навпаки, запор. Вони дуже небезпечні для здоров’я і життя хворого.
Ускладненнями запору можуть бути:
- Грижа,
- варикозна вена,
- геморой,
- і навіть колоректальний рак.
Правильний ритм випорожнень, безумовно, залежить від багатьох факторів.
- Особисті характеристики,
- дієти,
- температура,
- психічний стан,
- рівень фізичної активності.
Процес проходження їжі по кишківнику також дуже індивідуальний. Проте, найчастіше у здорової людини кал проходить не частіше 3 разів на день і не рідше 3 разів на тиждень, за умови, що він має нормальну консистенцію, колір і об’єм, а отже і вагу.
Запор – симптоми
Якщо частота випорожнень відхиляється від норми 3 рази на тиждень і з’являються додаткові симптоми, наприклад, біль у животі, метеоризм, виділення твердого калу та відчуття неповного випорожнення при періодичній дефекації, а також супутній біль, то можна говорити про запор. Тоді необхідно вжити заходів для стимуляції перистальтики кишківника і регулювання їх діяльності без застосування фармакологічних засобів.
Дієта при запорах, або що їсти при запорах
Запор і дієта – взаємозв’язок між цими двома елементами тісний. Найефективнішою дієтою для підтримки функції кишківника є дієта з високим вмістом залишків. Це особлива модифікація основного харчування зі збільшенням кількості продуктів, які є багатим джерелом харчових волокон і рідини.
Якщо ми не дбаємо про належну кількість рідини – особливо води (принаймні 2 літри на день) під час дієти з високим вмістом залишків, запор може поглибитися.
Дієту з високим вмістом залишків слід вводити повільно й обережно, особливо пацієнтам, які не споживають необхідного мінімального споживання клітковини (приблизно 25 г/день), щоб уникнути здуття живота та дискомфорту в животі. Кількість продуктів, багатих харчовими волокнами, слід поступово збільшувати в раціоні до повного впровадження дієти з високим вмістом залишків, у якій рекомендована добова порція клітковини становить приблизно 50-60 г.
Спочатку найкраще починати з введення в раціон варених овочів, а потім сирих. Пізніше в раціон можна включити хліб грубого помелу і висівки, а також сухофрукти, наприклад, сливи або інжир.
Харчування при запорах – які продукти їсти?
Продукти, показані в дієті при запорах:
- Хліб житній цілозерновий, хліб цілозерновий, хліб із зернами, висівки, хрусткі хлібці,
- крупи густі: гречана, ячна, пшоняна,
- зернові пластівці, висівки,
- неочищений рис,
- свіже і згущене молоко,
- кефір і натуральна пахта,
- натуральні йогурти,
- солодкі вершки,
- масло й оливкова олія,
- яйця,
- нежирне м’ясо і сосиски,
- нежирна і жирна риба,
- бобові та їх насіння,
- в овочах, бажано сирих,
- фрукти, також сушені (сливи, інжир, фініки),
- картопля, зварена у воді або запечена в шкаралупі,
- спеції, також гострі,
- мед.
Продукти, які не рекомендуються при дієті з високим вмістом залишків:
- Білий хліб, булочки пшеничні,
- картопляне борошно, локшина,
- дрібна крупа: манка, кукурудза,
- білий рис,
- молочні продукти високої жирності: сир, плавлений сир, жирні вершки, жирні вершки,
- жирне м’ясо і ковбаси, субпродукти, паштети,
- картопля фрі, смажена картопля, деруни,
- фастфуд,
- цукерки, печиво, сухарі, булочки, печиво.
Варто звернути увагу на насіння льону. Насіння льону є не тільки чудовим джерелом ненасичених омега-3 жирних кислот, але й вітамінів групи B (особливо В1) і багатьох цінних мінералів:
- Фосфор,
- магній,
- залізо,
- мідь,
- цинк,
- селен.
Крім того, вони містять багато клітковини. Мелене насіння льону рекомендується вживати людям, що страждають запорами. Починати можна з чайної ложки на день, а з часом збільшити її кількість до 2-3 чайних ложок. Мелений порошок можна додавати практично в будь-які страви.
Чому лляне насіння потрібно молоти? Тому що поживні речовини, що містяться в цільному зерні, важко засвоюються. Вони можуть повністю пройти через травну систему, і тоді їхня корисна дія не використовується повністю.
Харчування при запорах – чому клітковина так важлива?
Харчові волокна, або клітковина, не перетравлюються в травній системі. Клітковина – це залишки рослинних клітин, стійкі до процесу перетравлення ферментами в травному тракті людини. Його роль величезна, тому що він збільшує об’єм калу і затримує в ньому воду, покращує перистальтику товстого кишківника, а розтягуючи стінки прямої кишки, прискорює процес виділення. Таким чином, клітковина скорочує час контакту потенційно шкідливих агентів зі слизовою оболонкою кишківника, скорочуючи період проходження через кишківник. Існує два види клітковини: нерозчинна і розчинна. Кожен з них виконує певну функцію.
Нерозчинна клітковина в основному відповідає за:
- Зв’язування з водою – збільшення об’єму клітковини,
- очищення від токсичних речовин – збір з усієї травної системи всього того, що повинно бути виведено з організму,
- стимуляція кровопостачання кишківника – поліпшення перистальтики,
- запобігання запорів,
- підвищення секреції травних соків,
- буферизація та зв’язування надлишку соляної кислоти в шлунку.
Розчинна клітковина в основному відповідає за:
- Розрідження калових мас,
- очищення від токсинів, важких металів,
- зв’язування жовчних кислот,
- уповільнення всмоктування глюкози й зниження холестерину,
- обмеження всмоктування тригліцеридів,
- збільшення виділення жиру з калом.
Харчування при запорах
Розчинна клітковина є більш м’якою, тоді як нерозчинна – сильнішою та дратує.
Рекомендується вживати продукти, багаті клітковиною, в тому числі рідкі. Найточніший метод – з’єднання пластівців, висівок і горіхів з молочними продуктами, а інші злакові продукти й сухі бобові – з сирими овочами.
Приклади продуктів, що містять нерозчинну клітковину:
- Цілозернові продукти, наприклад, гречка, ячмінь, дикий рис, жито та хліб грубого помелу,
- пшеничні, кукурудзяні, ячмінні висівки,
- горіхи,
- гарбуз, соняшник, кунжут,
- сирі фрукти: авокадо, груша – особливо її шкірка, полуниця, малина, ківі, аґрус, яблучна шкірка,
- сухофрукти: фініки, інжир.
Приклади продуктів, що містять розчинну клітковину:
- Бобові (квасоля, горох),
- овес,
- фрукти: сливи, м’якуш яблук, абрикоси, персики,
- овочі: морква, брюссельська капуста, кольрабі, броколі, артишок, пастернак, батат.
Клітковина також збільшує щільність вмісту їжі й викликає насичення, тому енергетична цінність страв може бути нижчою, і при цьому не буде розладів відчуття насичення після вживання страви. Тому збільшення частки клітковини в раціоні також рекомендується людям, які мають проблему із зайвою масою тіла.
Збільшення кількості харчових волокон у раціоні може спричинити погіршення засвоєння таких мінералів, як кальцій, магній, залізо, цинк й мідь. У цій ситуації необхідно збільшити кількість продуктів, багатих цими інгредієнтами.
Регулювання ритму випорожнень має вирішальне значення для правильного функціонування здорового організму. При лікуванні запору необхідно змінити раціон і таким чином збільшити кількість клітковини в щоденному раціоні. Також необхідно вживати достатню кількість рідини, особливо води – не менше 2 літрів на день.
У крайньому разі, бажано після консультації з лікарем або фармацевтом, можна вдатися до проносних засобів – у вигляді чаю або таблеток. Однак їх використання має бути лише випадковим. Правда, вони дуже ефективні, але їх тривале застосування може призвести до того, що організм звикне до такої підтримки, а надалі втратить здатність до самостійної регулярної дефекації.
Дивіться також: Дієта при запорах: що їсти й чого уникати?