Дієта при запорах – порушення ритму випорожнень та часті запори можуть свідчити про порушення роботи шлунково кишкового тракту. У багатьох випадках причина криється в неправильному харчуванні й способі життя. Першим і найважливішим втручанням у такій ситуації має бути застосування дієти від запорів, багатої харчовими волокнами, що забезпечує достатнє надходження здорових жирів і зволоження організму. Які продукти варто ввести в меню, щоб правильно стимулювати перистальтику кишківника?
Зміст
Як розпізнати запор?
Через те, що неправильна дефекація є неприємною проблемою, люди, які страждають запорами, рідко звертаються за допомогою. Такий стан позначиться не тільки на погіршенні самопочуття, але і на серйозні проблеми зі здоров’ям, такі як геморой, дивертикулез, перфорації, рак товстої кишки. На жаль, часто домашні засоби є лише тимчасовим порятунком і не призводять до усунення джерела проблеми.
Часто пацієнти не підозрюють, що у них порушена робота кишківника, і вважають таке рідкісне відвідування туалету нормою. Запор є проблемою, коли дефекація відбувається рідше три рази на тиждень. Також слід враховувати консистенцію калу, який не повинен бути ущільненим, твердим, що викликає сильний дискомфорт при дефекації. Крім того, можуть бути болі в животі, здуття і гази.
Діагноз запору встановлюється на підставі наявності протягом трьох місяців двох із симптомів, перерахованих у Римських IV критеріях, які виникають щонайменше при кожній четвертій дефекації.
Симптоми запору за критеріями IV Риму:
- Випорожнення рідше трьох разів на тиждень;
- проблема з випорожненням (необхідність сильного штовхання, великих зусиль);
- наявність твердого, грудкуватого стільця;
- переконання в неповній дефекації;
- відчуття закладеності заднього проходу, що перешкоджає дефекації;
- необхідність зовнішнього втручання для проходження стільця.
Суб’єктивне відчуття того, що з випорожненням щось не так, може викликати занепокоєння, оскільки раннє втручання може сприятливо вплинути на регуляцію та покращення ритму випорожнення. Необхідно буде відвідати проктолога, який проведе ректальний огляд і призначить необхідну діагностику. При лікуванні запору також необхідно відвідування дієтолога, оскільки правильно складена дієта дозволяє успішно регулювати частоту випорожнень і покращувати роботу кишківника.
Запори – чому вони виникають?
На початку варто підкреслити, що з проблемою запорів необхідно проконсультуватися з лікарем. Освіта запору може бути викликано різними факторами, накопичення яких посилить проблему. Деякі з них пов’язані з неправильним способом життя. Низький рівень фізичної активності, відсутність регулярних занять негативно позначаться на перистальтиці кишківника. Крім того, дієта з низьким вмістом овочів і фруктів, які є чудовим джерелом харчових волокон, і надто мало споживання рідини призведе до зниження швидкості випорожнення. Нежирна дієта також може стати причиною застою калу в кишківнику.
Види запорів
- Функціональні запори – викликаються зниженням моторики товстого кишківника, що впливає на формування проблем з дефекацією. Неправильне харчування й малорухливий спосіб життя або приймання деяких ліків, наприклад антидепресанти, гіпотензивні засоби, анальгетики, інгібітори протонної помпи, протидіабетичні засоби та препарати, що містять залізо.
- Вторинний запор – викликаний захворюваннями травної системи, наприклад, пухлинами в кишківнику або аномальною структурою травного тракту.
- Психічний запор, небажання користуватися громадським туалетом.
Варто зазначити, що запори часто вражають людей похилого віку через зменшення сили скорочення анальних сфінктерів і зниження тиску спокою в прямій кишці. Крім того, у багатьох випадках спостерігається відсутність апетиту, що пов’язано з недостатньою кількістю прийнятої їжі й зниженою кількістю споживаної рідини, що ускладнює формування калових мас.
Дієта при запорах – роль харчових волокон
Харчові волокна позитивно впливають на роботу травного тракту. Застосування високозалишкової дієти запобігає запорам, полегшує дефекацію та регулює ритм відвідування туалету. Харчові волокна – це інгредієнти рослинного походження, які належать до неперетравлюваних вуглеводів. Зустрічається наприклад, в овочах і фруктах, злакових і бобових продуктах. Він не перетравлюється і не всмоктується в просвіті тонкої кишки, а, проходячи через кишковий пасаж у товстий кишківник, піддається частковій або повній ферментації.
Він буває у вигляді розчинної фракції (наприклад, камеді, пектини, бета-глюкани, слизи) і нерозчинної фракції (наприклад, целюлоза, лігніни). Завдяки тому, що клітковина не розкладається в процесі травлення, вона сприяє виведенню неперетравлених залишків їжі, прискорює перистальтику кишківника. Діючи як мітла, покращує рух вмісту їжі в кишківнику і перешкоджає утворенню калових відкладень. Таким чином, запобігає відчуття неповної дефекації. Вживання продуктів, багатих харчовими волокнами, позитивно впливає на правильну перистальтику кишківника, а отже, регулярне спорожнення нижніх відділів травного тракту, знижує ризик раку прямої кишки.
Крім того, клітковина, дратуючи стінки кишківника, покращує їх кровопостачання і є живильним елементом для корисної мікробіоти і таким чином регулярне спорожнення нижніх відділів шлунково кишкового тракту та знижує ризик колоректального раку. Крім того, клітковина, дратуючи стінки кишківника, покращує їх кровопостачання і є живильним елементом для корисної мікробіоти, таким чином регулярне спорожнення нижніх відділів шлунково кишкового тракту знижує ризик колоректального раку. Крім того, клітковина, дратуючи стінки кишківника, покращує їх кровопостачання і є живильним елементом для корисної мікробіоти.
Клітковина також відіграє важливу роль у профілактиці хвороб цивілізації, наприклад, ожиріння, діабету 2 типу або ліпідних розладів. Адекватне надходження клітковини дозволяє підтримувати відчуття ситості, що добре працює при застосуванні скорочувальної дієти.
Рекомендоване споживання харчових волокон належать до значення достатнього споживання (AI). Поточні рекомендації відрізняються від країни до країни, тому споживання харчових волокон для дорослих коливається в межах 18-38 грамів на день. За даними ВООЗ, споживання клітковини в кількості 25 грамів на день дозволяє організму нормально функціонувати. Хорошим рішенням для збільшення кількості клітковини буде дієтичне харчування, що пропонує вегетаріанську або веганську дієту.
Дієта при запорах – які продукти в неї входити?
Дієта проти запорів призначена для поліпшення роботи травного тракту. Особлива увага приділяється кишковому транзиту та швидкості, з якою їжа перетравлюється, всмоктується, а залишки їжі належним чином виводяться з організму. Рішення про те, що їсти при запорах, має ґрунтуватися на медичному діагнозі, який визначає тип запору, яким страждає пацієнт. Модифікація дієти, яка полягає у збільшенні кількості клітковини в меню, дуже добре діє при функціональних запорах, які найчастіше викликані неправильним харчуванням і способом життя. У разі психічного запору знадобиться допомога спеціаліста-психотерапевта або психіатра.
Запор – що їсти, тобто продукти, багаті клітковиною
- овочі;
- фрукти;
- сухофрукти;
- крупа густа, наприклад, гречана, перлова;
- Коричневий рис;
- цілозерновий хліб;
- цілозернові макарони;
- пшеничні висівки;
- насіння й горіхи;
- насіння бобових;
- вівсяних пластівців.
Дієта при запорах – правила
Неправильне харчування при запорах, відсутність регулярних фізичних навантажень або недостатня кількість рідини посилять проблеми з дефекацією. Допомагає при запорах збільшення не тільки кількості клітковини й води, але і жиру, наприклад, оливкової олії, наявність якого покращить рух вмісту їжі в кишківнику. Зовнішні засоби при проблемах з випорожненням, такі як проносні або клізми, попри те, що вони дуже ефективні, можуть посилити проблему. Постійне застосування цих методів «лінує» кишківник, що посилить виникнення запорів.
Як правильно харчуватися при запорах?
- Їжте регулярно через певні проміжки часу.
- Вибирайте продукти з високим вмістом харчових волокон – наприклад, обмежте білий хліб, віддайте перевагу хлібу грубого помелу, білий рис замініть грубо зерновим.
- До кожного приймання їжі додавайте овочі, бажано свіжі, які не піддалися обробці.
- Потягніться до свіжих фруктів – наприклад, яблук, цитрусових, ягід.
- Подбайте про джерела здорових жирів – наприклад, оливкова олія, авокадо, насіння, горіхи.
- Включіть у свій раціон бобові нут, сочевиця, квасоля, горох.
- Добре підійдуть при запорах ряжанки, наприклад, кефір, пахта й овочеві закваски, сік квашеної капусти.
- Підтримуйте зволоження свого тіла – бажано пити негазовану воду.
Найпопулярнішими домашніми засобами від запору є компот із сухофруктів, вживання чорносливу, пиття розмоченого лляного насіння.
Що не можна їсти при запорах?
- Білий хліб, булочки, багети та ін.;
- солодощі – цукерки, печиво, шоколад, батончики та ін.;
- солоні закуски – чипси, палички, сухарики та ін.;
- фастфуд, смажений у фритюрі.
Також варто подбати про регулярні фізичні навантаження, адже рух також позитивно вплине на перистальтику кишківника та покращить самопочуття.
Дивіться також: Здорове збалансоване харчування, запорука психічного здоров’я