Харчування при запорах у дорослих – запор погано впливає не тільки на організм, але і на психіку, погіршуючи самопочуття. Однак правильно спланована дієта при запорах може зменшити проблеми з випорожненням. Що їсти, щоб розрідити стілець? Як має виглядати готове меню?
Дієта при запорах – коли потрібні продукти, що розріджують стілець?
Тим, у кого порушений обмін речовин, варто задуматися про введення відповідної дієти при запорах. Діагностувати проблеми з дефекацією зазвичай не складно. Основним симптомом є порушення ритму відвідування туалету. Здоровий організм виділяє в середньому 1-3 рази стільця на добу. Коли ця частота зменшується до 3 або менше на тиждень, слід розглянути дієту від запорів.
Варто знати, що запори не рідкість. Майже 80% людей хоча б раз у житті стикалися з нею. Вони вражають людей різного віку – немовлят, дітей, дорослих і людей похилого віку. Найчастіше вони зустрічаються у жінок, а також у людей похилого віку та людей з низькою фізичною активністю.
Дієта при запорах – що важливо?
Запор є серйозною медичною та соціальною проблемою, пов’язаною з розвитком цивілізації, а також способу життя та харчування сучасної людини. За оцінками, близько 30% населення мають проблеми з дефекацією (від 2 до 29% залежно від визначення та критеріїв тестування), тоді як у людей старше 65 років вони вражають більш як 1/3 населення.
Найважливішим фактором утворення запору є незбалансоване харчування. Крім цього, нездужання також є результатом недостатнього зволоження організму, стресового способу життя або сидячої роботи. Мало фізичних навантажень, стреси, невідповідне харчування – ось готовий рецепт від проблем з дефекацією. Щоб отримати полегшення, спочатку слід переглянути свій раціон. Що їсти при запорі?
Харчування при запорах у дорослих
Збалансоване харчування – основа в боротьбі із запорами. Однак варто звернути увагу не тільки на продукти, що розріджують стілець, але і на харчові звички. Ось аспекти, які слід враховувати:
- Регулярність приймання їжі: від 3 до 5 на день, бажано в певний час;
- приймання їжі без поспіху і ретельне пережовування;
- здорове харчування: відмова від продуктів високої обробки;
- виключення солодких і газованих напоїв;
- різноманітність страв: багата овочами, нежирним м’ясом, корисними жирами, цілозерновими продуктами;
- достатня гідратація організму: 2 літри рідини в день.
Харчування при запорах у дорослих
Правильно складене меню при запорах виключає продукти, що викликають запор, і враховує потребу в поживних речовинах. Тому для різних людей він виглядатиме дещо по-різному. Наприклад, для активної молодої людини слід планувати різне харчування, а для літнього. Дієта при запорах у літніх людей буде включати: менш калорійний і багатий на вітаміни й мінерали, кількість яких з віком зменшується.
Класична дієта при запорах включає в першу чергу клітковину, тобто велику кількість овочів і цілозернових продуктів. Клітковина прискорює перистальтику кишківника, скорочує пасаж харчового вмісту в кишківнику і, як наслідок, збільшує частоту випорожнень. При введенні підвищених доз цієї речовини, однак, слід пам’ятати про правильне зволоження організму.
Що їсти при запорі? Приклади продуктів для кращого випорожнення:
- Злакові продукти, цілозернові: хліб грубого помелу, житній хліб, булочки, хліб із зернами, мюслі (без цукру), коричневий рис, ячна, перлова, вівсяні пластівці, гречка;
- молочні продукти, нежирні молочні продукти: знежирене молоко, знежирені сири, нежирний сир, пахта і кефір, вершки 9%;
- нежирне м’ясо: індичка, курка, нежирна яловичина, телятина;
- корисні жири: насіння соняшнику, гарбуза, насіння чіа і льону;
- фрукти: полуниця, малина, ожина, яблука, груші, чорниця;
- овочі: броколі, цвітна капуста, буряк, морква, селера;
- олії: соняшникова, рапсова, оливкова.
Перераховані продукти є основою для складання збалансованого меню. Однак це лише рекомендація щодо того, що їсти для проносу. Фактично, деякі групи продуктів можна їсти майже без обмежень. Наприклад, всі овочі позитивно впливають на запор і допомагають впоратися з проблемою. Тож варто вживати їх за бажанням, щоб урізноманітнити свій раціон!
Про що слід пам’ятати, вводячи в раціон клітковину?
Вже згадана клітковина від запорів є цінним інгредієнтом, без якого важко позбутися від запору. Його можна отримати як з їжі, так і за допомогою відповідних препаратів. Починати варто з протертих фруктів і відварених овочів. Фрукти слід їсти зі шкіркою, також добре вводити сухофрукти, наприклад, абрикоси або сливи.
У щоденному надходженні цієї речовини може допомогти – дієтична добавка, що містить клітковину, пробіотик: живі культури двох штамів молочнокислих бактерій і пребіотик. Його склад підтримує роботу кишківника і полегшує дефекацію.
Якщо раніше в дієті було мало клітковини, її слід вводити поступово. Раптові та занадто великі дози можуть сприяти подальшим проблемам з травленням і викликати, наприклад, діарею.
Харчування при запорах у дорослих
Повторювані проблеми з дефекацією можуть бути результатом неправильної гідратації організму. Це буде корисно для таких напої як:
- Вода;
- овочеві соки;
- питні йогурти;
- кефір;
- легкі настої трав і чаї;
- кава (бажано еспресо).
Для нормальної роботи кишківника необхідно випивати не менше 2 літрів рідини щодня.
Що не можна їсти при запорах? Ці продукти краще уникати
Є в раціоні й заборонені продукти для кращого спорожнення кишківника. Їх краще уникати, щоб уникнути запорів. Що не можна їсти при запорах? Це насамперед:
- Бобові: горох, квасоля, боби;
- продукти високої обробки: швидкоїжа, солоні та солодкі закуски;
- Білий хліб;
- пшенична локшина і макарони;
- білий рис;
- жирна їжа;
- деякі фрукти: банани, айва;
- шоколад, какао.
Хоча це, безумовно, смачні закуски, вони також є основними продуктами, що викликають запор. Їх слід уникати, особливо вночі. Уповільнені процеси травлення підвищують ризик запору вранці.
Зразкове меню на цілий день
Ознайомившись зі списком продуктів, що викликають запор, і тих, що підтримують перистальтику кишківника, можна вирушати за покупками! Ось готове меню для кращого спорожнення кишківника.
Харчування опис
- сніданок – натуральний йогурт з додаванням свіжих фруктів, наприклад, полуниці. Все це варто приправити насінням чіа та склянкою фруктового соку.
- обід – 2 скибочки цілозернового хліба з насінням соняшнику і хумусом
- обід – запечена куряча грудка, приправлена улюбленими травами, перцем і сіллю. Доповненням є салат зі змішаних овочів, який подають із заправкою з яблучного оцту та 2 столовими ложками оливкової олії.
- чай смузі з додаванням насіння льону, полуниці, малини і склянки молока
- Вечеря – омлет з вівсянкою і паприкою; стакан заварених трав, наприклад, ромашки.
Дивіться також: Заборонені продукти при запорі