Симптоми менопаузи у жінок – важкий період для багатьох жінок. Не тільки фізично, а й морально. Хоча це слово фактично означає день припинення менструації й означає кінець репродуктивних можливостей жінки, воно описує весь, іноді багаторічний, період, протягом якого функція яєчників поступово припиняється. Приблизно 80% жінок відчувають більш-менш неприємні симптоми менопаузи https://klimadynon.com.ua/vidy-bolej-pri-klimakse/. Перші симптоми менопаузи можуть з’явитися до 10 років (в середньому за 6 років) до повного припинення менструацій. Середній вік менопаузи становить 51 рік 1, що означає, що багато жінок почнуть відчувати симптоми менопаузи вже після 40 років, а іноді навіть раніше. Цей період ми називаємо менопаузою. В основному з’являються порушення менструального циклу і більш-менш виражені симптоми гормональних змін, що є наслідком дефіциту естрогену в центральній нервовій системі, такі як:
- Припливи (зазвичай тривають від кількох секунд до хвилини)
- раптове почервоніння шкіри, відчуття печіння шкіри
- пригнічений настрій, плаксивість, дратівливість
- труднощі із засипанням, пробудження вночі
- раптове потовиділення (особливо вночі)
- хронічна втома,
- серцебиття
- м’язові болі, головні болі.
У 1/3 жінок ці симптоми виражені. Крім того, існують захворювання сечостатевої системи, такі як сухість піхви, рецидивуючі інтимні інфекції, біль під час статевого акту, часте сечовипускання, стресове нетримання сечі тощо. Жінки також спостерігають раптове погіршення якості шкіри, пов’язане з її сухістю, атрофія тканин і в’ялість. Тяжкість симптомів залежить від багатьох факторів, таких як:
- генетичні фактори,
- демографічні фактори,
- тривалість і регулярність менструального циклу,
- кількість вагітностей і кількість дітей,
- вік народження першої та останньої дитини.
- грудне вигодовування,
- перенесені захворювання (наприклад, гіпертонія, діабет, рак, захворювання системи кровообігу),
- ІМТ,
- використання оральної контрацепції,
- спосіб життя: дієта, фізична активність, куріння, вживання алкоголю та ін.
Припинення менструацій
У репродуктивний період концентрація статевих гормонів (вироблених в яєчниках) зазнає циклічних змін, що контролюються гіпоталамусом і гіпофізом. Гіпоталамус, починаючи з періоду статевого дозрівання, виробляє гормон гонадоліберин (ГнРГ, який впливає на вироблення гормонів гіпофіза: фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) і лютеїнотропіну (ЛГ). ФСГ і ЛГ стимулюють яєчники до циклічного вироблення статевих гормонів, тобто естрогену і прогестерон. Завдяки цьому в організмі жінки щомісяця дозрівають і овулюють фолікули яєчників. Під час менопаузи гормональна активність яєчників повільно згасає, і першим симптомом цього є порушення менструального циклу. Як правило, цикл скорочується – в середньому на 3 дні. Але може бути й тривалим, навіть до 1-2 тижнів, кровотеча стає мізернішою або ряснішою за норму. Потрібно повідомити гінеколога про всі ці зміни. У якийсь момент вироблення гормонів в яєчниках повністю припиняється – менструація повністю припиняється, і жінка вже не може завагітніти й вступає в так званий постменопаузальний період.
Симптоми менопаузи у жінок
- Лазерна терапія – у лікуванні стресового нетримання сечі та ревіталізації піхви; за рахунок поліпшення якості епітелію підвищується зволоженість піхви, також відновлюється бактеріальна флора, що призводить до зменшення інтимних інфекцій,
- філери з гіалуроновою кислотою – для відновлення втраченого об’єму інтимних зон, наприклад, великих статевих губ,
- пристрої з радіохвилями або технологією HIFU – для зміцнення піхви шляхом стимуляції активності фібробластів у тканинах тощо.
Варто подолати сором і збентеження, чесно розповісти гінекологу про свої симптоми – адже ефект від цих процедур часто відчувається відразу після їх проведення, і жінка має шанс відновити впевненість у собі та відчуття привабливості.
Менопаузальне старіння
Кажуть, що естроген – це колаген! Зменшення його вироблення призводить до швидкої втрати колагену в шкірі, що призводить до втрати пружності, видимої в’ялості тканин і появи т.зв. хом’яків, зміна овалу, опущення повік, посилення зморшок, загальне погіршення якості шкіри. Протягом перших 5 років менопаузи шкіра втрачає до 30% колагену, а потім – 2% на рік, тому ці зміни можуть бути швидко помітними. Загальною рисою всіх жінок в менопаузі є сухість шкіри. Загальні симптоми старіння в менопаузі включають:
- Витончення епідермісу, т.зв пергаментна шкіра,
- зниження еластичності шкіри, поглиблення і стійкі зморшки,
- втрата пружності, провисання тканин, зміна овалу – пов’язане з втратою колагену та зміною структури еластину,
- сухість шкіри, яка пов’язана зі зниженням рівня епідермальних ліпідів (в основному церамідів), відповідальних за правильне функціонування захисного бар’єра шкіри, а також зниженням вироблення гіалуронової кислоти,
- землистий, тьмяний колір шкіри, шорсткість на дотик – це пов’язано з порушенням процесу оновлення клітин; приблизно раз на добу утворюється один шар і один злущується – якщо цей процес порушується, утворюється ороговілий шар відмерлого епідермісу,
- чутливість шкіри або алергія – може з’явитися раптово навіть у людей, які раніше не мали подібної проблеми;
- посилення судинних змін – поява симптомів розацеа, розрив судин, еритема, т.зв. рубінові точки (переважно на тілі)
- зміна кольору – в результаті порушеної роботи меланоцитів, в цей період характерні т.зв пігментні плями (лентигіни) – темні скупчення меланіну навколо скронь, щік, чола, а також на руках; також можуть з’явитися т.зв старечі (себорейні) бородавки, що виникають внаслідок порушення зроговіння епідермісу.
Щоб уповільнити появу всіх цих симптомів, необхідний правильний догляд за шкірою під час менопаузи. Оскільки шкіра є естрогенозалежним органом, регулярне тривале використання замісної гормональної терапії також приносить значне поліпшення. Гістопатологічні дослідження показали, що після 6 місяців лікування ЗГТ значно збільшується кількість колагенових волокон, збільшується товщина епідермісу та збільшується кількість шкірного сала, що виробляється сальними залозами.
Симптоми менопаузи у жінок – менопаузальна депресія
Багато жінок під час менопаузи відчувають більш-менш важкі психічні розлади, що виникають внаслідок зниження рівня естрогену в організмі. В першу чергу:
- різкі перепади настрою,
- стани депресії, туги,
- дратівливість, плаксивість,
- тривога, тривожні стани,
- втома, занепад сил – «звичайні» повсякденні справи стають проблемою,
- ослаблена концентрація, проблеми із запам’ятовуванням.
У деяких жінок при менопаузі та постменопаузі також розвиваються клінічні симптоми депресії. Вважається, що ризик їх виникнення в цей період значно вищий. Це пов’язано не тільки з гормональними порушеннями. Але і зі змінами, що відбуваються в сімейному, соціальному та професійному житті, що пов’язано зі зниженням самооцінки, жіночності та привабливості. У цей період жінки часто страждають від синдрому «порожнього гнізда» відчуття самотності та порожнечі після відходу дітей, які починають власне життя та роз’їжджаються з дому. Виникає стрес, пов’язаний зі страхом втратити роботу, незадоволенням зовнішнім виглядом (старіння шкіри, проблеми з підтримкою належної маси тіла). Це також час, коли багато жінок переживають розлучення – особливо важко, коли партнер йде до іншого, молодшого партнера. Все це може погіршити симптоми депресії. Період менопаузи також сприяє повторенню або загостренню симптомів раніше діагностованої депресії.
Проблеми з підтриманням належної маси тіла
Під час менопаузи наш організм фізіологічно запрограмований на накопичення жирової тканини. Статеві гормони впливають на ліполіз і ліпогенез, тобто процеси, пов’язані із синтезом і розщепленням жиру, які порушуються під час менопаузи. М’язова тканина також зникає і замінюється жировою тканиною. Порушуються механізми контролю кількості споживаної їжі. Зараз жінки легше набирають вагу і важче її втрачають. Тому необхідно дотримуватися відповідної дієти, яка повинна включати:
- Цілозернові продукти – клітковина,
- зелені листові овочі – вітаміни, антиоксиданти, кальцій, залізо,
- насіння бобових – вітамін В, фітоестрогени,
- горіхи, мигдаль, гарбузове насіння – корисні жирні кислоти, магній,
- жирна морська риба – корисні жирні кислоти,
- молочні продукти (нежирні) – кальцій і пробіотичні бактерії.
Також переконайтеся, що ви фізично активні. Для цього не потрібно докладати багато зусиль. Важливо рухатися щодня, навіть по 15 хвилин, хоча оптимально буде пів години щоденної фізичної активності. Можна гуляти, плавати, займатися йогою. Все це не тільки допоможе вам схуднути або підтримувати здорову вагу. Але також додасть вам сил і енергії і знизить ризик багатьох захворювань, включаючи рак.
Симптоми менопаузи у жінок – захворювання, що супроводжують менопаузу
Під час менопаузи через гормональні зміни підвищується ризик розвитку деяких захворювань, таких як:
- Остеопороз – це захворювання кісткової системи, що характеризується низькою кістковою масою і порушенням структури кісткової тканини, що внаслідок цього підвищує ризик переломів. Причиною є дисбаланс метаболізму кісткової тканини (переважання процесів резорбції над процесами кісткоутворення). Дефіцит естрогену є однією з основних причин остеопорозу, поряд з дефіцитом кальцію в дієті, генетичними факторами, стероїдною терапією та гіпертиреозом. Протягом перших 5 років після менопаузи відбувається в середньому 15% втрати кісткової маси;
- метаболічні розлади, наприклад порушення ліпідного або вуглеводного обміну – пов’язані з підвищенням загального холестерину, тригліцеридів, холестерину ЛПНЩ, порушення толерантності до глюкози, інсулінорезистентність, діабет 2 типу;
- ожиріння – це пов’язано з іншим розподілом жирової тканини, яка тепер починає накопичуватися в області живота; тоді мова йде про т. зв абдомінальне ожиріння – люди з таким розташуванням мають більший ризик розвитку атеросклерозу,
- серцево-судинні захворювання – дефіцит статевих гормонів сприяє підвищенню захворюваності жінок на захворювання системи кровообігу, такі як атеросклероз, ішемічна хвороба серця, гіпертонія та ін.
- рак – під час менопаузи у жінок зростає захворюваність на рак, наприклад рак молочної залози, рак легенів, рак шийки матки, рак шлунка, рак яєчників і рак ендометрію. Варто також пам’ятати – хоча цей рак не є гормонозалежним – у людей у віці менопаузи частіше діагностують меланому, тому не забувайте регулярно оглядати свою шкіру та повідомляти дерматолога про будь-які тривожні зміни.
Міцного здоров’я!