Найкращі скандинавські серіали, які варто подивитися. Скандинавські серіали останнім часом стають дедалі популярнішими – про це свідчать рейтинги на головних онлайн-платформах. Північні пейзажі у поєднанні з суворими погодними умовами, які можна побачити в багатьох серіалах Данії, Норвегії та Швеції, стають ефектним доповненням сюжетів, що інтригують. У цій статті ми розглянемо найцікавіші серіали з оригінальними історіями.
«Міст» (Bron / Broen 2011 – 2018)
У найкращі скандинавські серіали трилери та детективи по праву входить телесеріал «Міст», який постійно тримає глядача у напрузі та підкидає безліч цікавих загадок. У центрі сюжету кожного сезону – дуже заплутана справа, розслідуванням якої займається детектив шведської поліції Сага Норен (Софія Хелін). Головна героїня має деякі складнощі у спілкуванні з оточуючими людьми й, ймовірно, є першим аутичним слідчим в історії кіно, але це аж ніяк не позначається на її особистих якостях та таланті. Навпаки, завдяки їм вона поступово обзаводиться відданими друзями та виростає у професійному плані. Творцем серіалу виступив Ганс Русенфельдт.
«Рагнарок» (Ragnarok 2020 – по теперішній час)
Це супергеройський серіал від Адама Прайса, в основу якого лягла норвезька міфологія. Всі дії розгортаються у вигаданому містечку під назвою Едда, що знаходиться десь у Західній Норвегії. Населений пункт сильно страждає від зміни клімату та забруднення промисловими підприємствами, що належать у місцевій родині Йотул. Тому місто потребує героя, який міг би захистити населення. Підліток Магне кидає виклик багатому сімейному клану – він з подивом виявляє, що має надздібності і є втіленням бога Тора.
«Королівство» (Riget 1994 – 2022) – Найкращі скандинавські серіали
Це восьмисерійний міні-серіал від відомого режисера Ларса фон Трієра. Примітно, що перші два сезони вийшли у далеких 1994 та 1997 роках, а прем’єра третього припала на 2022 рік (як тут не провести паралель із «Твін Піксом»).
Дія розгортається у Королівському Госпіталі Копенгагена. Пацієнти починають чути крики померлої дівчини, на ім’я Мері, яка постійно благає про допомогу. З’являється мадам Друссе, яка має певні навички у сфері спіритизму. Разом із лікарем, яка починає відчувати присутність Мері, вона намагається заспокоїти її дух. Для цього вона вирушає на пошуки тіла покійної.
«Опівнічне сонце» (Midnight Sun 2016)
Тим, хто шукає детективні серіали зі Скандинавії, варто звернути увагу на «Опівнічне сонце». Це спільний шведсько-французький проєкт, який пропонує глядачеві переміститися до маленького шахтарського поселення на півночі Швеції — до Кіруни.
«Каштановий чоловічок» (The Chestnut Man 2021)
Дії починаються з жорстокого вбивства, на місці якого поліційними виявили фігурку каштанового чоловічка. Використовуючи цей дивний доказ, детективи Найя Тулін (Даниця Чурчич) та Марк Хесс (Міккель Бое Фельсгор) намагаються знайти вбивцю, який причетний до зникнення доньки політика. Принагідно головні герої розв’язують особисті проблеми, що накопичилися. Усього вийшло шість епізодів. Як дистриб’ютор виступила онлайн-платформа Netflix.
«Вбивство» (Forbrydelsen 2007 – 2012) – Найкращі скандинавські серіали
Це гостросюжетний серіал, який постійно тримає в напрузі й підкидає безліч загадок. Події починаються із вбивства молодої дівчини, яке тягне за собою затяжний поліційний розгляд. Детектив Сара Лунд, яка планувала разом із нареченим переїхати з Данії до Швеції, вирішує залишитись, щоб розслідувати цю справу. Першим підозрюваним стає Трульс Хартманн (Ларс Міккельсен) – кандидат на посаду мера Копенгагена. Але поступово детектив приходить до висновку, що, попри явний зв’язок політика зі злочином, коло підозрюваних може бути ширшим. Сарі Лунд, яку зіграла Софі Гробель, має розплутати клубок загадок і знайти вбивцю.
«Що заховано у снігу» (Det som göms i snö 2018 — по сьогодні)
Детектив, драма, трилер — стільки жанрів поєднує цей телесеріал виробництва Швеції. В основу сюжету лягла оригінальна ідея відомого криміналіста та письменника Лейфа Г. В. Перссона. Він, своєю чергою, надихнувся реальною історією «маніяка-самозванця» Томаса Квіка.
Головним героєм є досвідчений поліційний Пітер Вендель (Роберт Густафссон). Після тривалого перебування на лікарняному він повертається на службу та формує нову команду. Тепер йому разом із колегами доведеться зайнятися переглядом нерозкритих справ про вбивства. Пітер намагається довести, що відомий серійний вбивця, який багато років сидить у в’язниці, був засуджений помилково. Щоб з’ясувати правду, йому доводиться зіткнутися з опором влади, яка спочатку посадила не ту людину. Під керівництвом Венделя опиняються Барбро (Іа Лангхаммер), який ніколи не працював у поліції, Кайса (Луїз Петерхофф), яка має проблеми з алкоголем, і Йорма (Крістофер Вагелін), який зібрався йти з поліції. Серіал включає два сезони із 13 епізодами.
«Спадщина» (Arvingerne 2014 – 2017) – Найкращі скандинавські серіали
Данська телевізійна драма від Мая Ільсо, в якій розповідається історія чотирьох братів та сестер, які намагаються впоратися зі смертю своєї матері – відомої художниці Вероніки Гроннегард. Дізнавшись про цю трагічну подію, кожен із них вирушає на мальовничий данський острів Фюн. Родичі мають розв’язувати питання, пов’язане з поділом майна, але з’ясовується, що родовий маєток за заповітом має перейти до Сігні — доньки, яку Вероніка свого часу віддала на виховання в іншу родину. Сігне живе разом зі своїм хлопцем у тихому районі місцевого міста та не підозрює про своє походження. Новина виявилася приголомшливою для всіх родичів покійної художниці. Життя героїв перевертаються з ніг на голову. Тепер вони дивляться один на одного іншими очима і залежно від цього приймають рішення.
«Той, хто вбиває – В’язень темряви» (Den som dræber – Fanget af mørket 2019 – по теперішній час)
Один із яскравих проєктів останніх років, що входять до списку найкращих детективних скандинавських серіалів, — «Той, хто вбиває, — В’язень пітьми» від Іна Брюн. Це телесеріал із похмурою атмосферою, в якому є елементи трилера та драми.
Дівчина, на ім’я Джулі не повертається додому після молодіжної вечірки. Ретельні пошуки не привели до жодного результату. Через місяці копіткої роботи поліційний Ян Міхельсон (який був знятий зі справи начальством) виявляє зникнення ще однієї 17-річної дівчини, яка сталася за 10 років до цього. Він знаходить її тіло і знову береться до справи. Для допомоги у розслідуванні запрошується досвідчений спеціаліст у галузі кримінології – Луїза Бергштейн.
«Халіфат» (Kalifat 2020)
Історія цього драматичного телесеріалу у жанрі трилер розгортається навколо агента національної безпеки Фатіми. Одного разу вона отримує дивне повідомлення від колишньої громадянки Швеції, яка вирішила переїхати до Сирії, — Першин. У повідомленні йдеться про те, що незабаром у скандинавській країні може статися теракт. Пізніше Первин ділиться подробицями, але в обмін шведський уряд має допомогти їй та її дочці повернутися на батьківщину.
«Ліллехаммер» (Lilyhammer 2012 – 2014) – Найкращі скандинавські серіали
Глядачам, яких цікавлять детективні серіали з Норвегії, слід звернути увагу на Лілехаммер. Гангстер із Нью-Йорка Френк Тальяно вирішує здати свого боса спецслужбам, але через це йому доводиться ховатися. У рамках програми захисту свідків головний герой переїжджає в Ліллехаммер — невелике містечко, розташоване в мальовничих місцях Норвегії, яке колись приймало зимові Олімпійські ігри. Френк мріє про спокійне життя в місці з чистим повітрям і білим снігом, далеко від великого міста і карателів мафії, які там мешкають. Але реальність виявляється далекою від очікувань.
«Спецпідрозділ» (Rejseholdet, Unit One 2000 – 2004)
До списку найкращих скандинавських серіалів входить «Спецпідрозділ». У ньому поєднуються детектив, кримінальна драма та бойовик. У центрі сюжету — професійна діяльність спецпідрозділу данської поліції, яка функціонує за назвою Unit One. До його завдань входить розслідування особливо складних убивств. Але одного разу колективу доводиться зіштовхнутися зі справжньою трагедією — вбивством шефа. Новим керівником призначено Інгріда Даля — і вона має завоювати довіру досвідчених поліційних і згуртувати команду, щоб вирішити завдання, поставлені перед спецпідрозділом.
«Капкан» (Ófærð 2015 – по теперішній час)
Детектив, трилер та драма в одному серіалі, який пропонує глядачеві неймовірні засніжені пейзажі та відчуття замкнутості у крижаній пастці. Рибалки з невеликого ісландського містечка знаходять частини тіла розчленованого чоловіка. У цей час на район валиться сильна хуртовина, яка буквально відрізає мешканців від зовнішнього світу. Поліційним належить розраховувати тільки на себе — до того ж в умовах сильної негоди.
За розслідування справи про розчленоване тіло береться шеф місцевої поліції Андрі Олафсон. У ході розслідування трупів стає тільки більше, а можливостей не втратити розум і залишитися у тверезому розумі все менше.
«Таємниці Сільверхейду» (Jordskott 2015 – 2017) – Найкращі скандинавські серіали
Цей проєкт є кримінальним драматичним серіалом з елементами детективу та фентезі. Дія розгортається у невеликому містечку під назвою Сільверхейд. Оригінальна назва – Jordskott – у перекладі зі шведської означає “земляний постріл”. Телесеріал складається з двох сезонів із 18 серіями.
Пройшло сім років з того часу, як детектив поліції Єва Торнблад (Муа Гаммель) втратила доньку під час прогулянки по місцевих лісах і покинула хату. Коли батько головної героїні наклав на себе руки, вона вирішує повернутися в рідні місця, щоб проводити його в останній шлях. Але незабаром детектив дізнається, що у Сильверхейді знову зникла дитина. Ним виявився син керівника місцевого целюлозного заводу.
«Приплив» (Springfloden 2016 – 2018)
Детективний трилер, творцями якого виступили Сілла Берлінд та Рольф Берлінд. Головна героїня Олівія як навчальний проєкт у поліційний академії бере нерозкриту справу. 1987 року на шведському острові Нордкостер троє невідомих людей закопали у пісок вагітну жінку, яка під час припливу потонула. Свідком тих страшних подій став дев’ятирічний хлопчик.
«Монстр» (Monster 2017)
Дії цього детективного серіалу з елементами трилера перенесуть вас до похмурої віддаленої місцевості десь на півночі Норвегії. Саме там скоєно жорстоке вбивство і до того ж виявляються масові поховання, які поєднують старі випадки, пов’язані зі зниклими безвісти людьми.
З’ясувати всі обставини доручено детективу Джоелю Драйєру, який спеціально для цього прибув з Осло. Але самому впоратися з таким завданням практично неможливо — і йому допомагає місцева співробітниця поліції Хедда. Попри суттєві відмінності в характерах та використовуваних методах, вони змушені згуртуватися перед серйозною небезпекою.
«Топ дог» (Top Dog 2020 – по теперішній час) – Найкращі скандинавські серіали
Історія розгортається навколо Емілі — амбітного юриста, яка всіма силами намагається бути на доброму рахунку у начальства. Якось вона отримує дуже складну справу. Їй належить знайти зниклого члена правління, спадкоємця компанії – Пилипа. Але керівництво не хоче жодного розголосу і тому не вдається до допомоги поліції. Головній героїні необхідно розібратися у всьому своїми силами. Кожен епізод тримає у напрузі.
«Святилище» (Himmelsdalen 2019)
Хелена приїжджає до висококласного санаторію, розташованого в італійських Альпах, щоб відвідати свою сестру-близнюка, на ім’я Сірі. Остання наполегливо вимагає змінитися з нею місцями на день, але Хелена відповідає жорстким відмовам. Проте вранці вона виявляє, що сестра-близнючка втекла із санаторію під її ім’ям. З цього дня для неї починається найстрашніше, бо заклад виявився не місцем для відпочинку, а справжньою психіатричною клінікою, де над пацієнтами проводяться заборонені експерименти. Тому втеча стає не головним завданням — насамперед, Хелені потрібно вижити.
«Валькірія» (Valkyrien 2017)
Трилер норвезького виробництва з елементами драми. Головний персонаж – талановитий лікар Райвен – співробітник невеликої приватної клініки, який займається порятунком людей. Але заклад, де він працює, є підпільним. Багато його клієнтів – злочинці. Умови до роботи жахливі. Але Райвен отримує можливість лікувати своїх пацієнтів за допомогою різних експериментів – у такий спосіб він хоче знайти ліки, які могли б вилікувати його дружину.
«Сором» (Skam 2015 – 2017) – Найкращі скандинавські серіали
Несподівано не детектив і не трилер: цей скандинавський серіал режисера Юліє Андем розповідає про життя старшокласників, які навчаються в школі в Осло. Глядачам пропонується спостерігати за ними та співпереживати їм — головні героїні, як і їхні однолітки, переживають перше кохання, труднощі у спілкуванні з оточуючими та батьками, а також зраду. Кожного сезону фокус зосереджений на певних темах. Спочатку окремі уривки цього проєкту викладали в інтернеті в режимі реального часу, після чого наприкінці тижня всі сюжети збиралися у повноцінний епізод. Усі персонажі навіть мають власні облікові записи в соціальних мережах — це дає можливість фанатам спілкуватися з улюбленими героями.
«Кларк» (Clark 2022)
Шведський міні-серіал, що складається всього із шести епізодів, який перенесе глядача у далекий 1973 рік. Головним персонажем є злочинець, що відсидів, на ім’я Улофссон (Білл Скарсгард), який об’єднується зі своїм приятелем Яном Ульссоном, щоб пограбувати банк. Їм вдається це провернути, і в результаті вони беруть у заручники кількох людей. Але відбувається неймовірне — за кілька діб люди переймаються співчуттям до Улофссона та його приятеля. В результаті після звільнення вони починають клопотати у суді з проханням пом’якшити злочинцям покарання. Сама за себе каже цитата із трейлера: «У всього світу до мене стокгольмський синдром. Треба було назвати його синдромом Кларка Улофссона».
«Прибульці з минулого» (Beforeigners 2015 — по сьогодні)
Скандинавський серіал, який поєднує в собі фантастику, драму та кримінал із неприкритими комедійними нотками, розповідає про прибульців з минулого, які починають проникати у сучасний світ. Гості прибувають з різних епох: від кам’яного віку до кінця XIX століття. Як правило, вони не розуміють, куди потрапили й не знають, як повернутися назад. Усіх їх доводиться приймати та облаштовувати у новому часі. Так, у напарники до місцевого детектива потрапила Альфхільдр – жінка-вікінг. Вона має допомогти знайти вбивцю інших прибульців і принагідно зрозуміти, в чому полягає причина їхньої появи.
Дивіться також: Що подивитися у п’ятницю – цікава добірка на вечір