Головна сторінка >> Мастопатія молочної залози: симптоми й лікування
Мастопатія молочної залози

Мастопатія молочної залози: симптоми й лікування

Мастопатія молочної залози – це патологія молочних залоз, яка діагностується майже у половини жінок, найчастіше у віці від 35 до 55 років. Захворювання виникає в основному в період статевого дозрівання, і набагато рідше зустрічається у жінок в постменопаузі, які не застосовують гормональну терапію. Лише кожна п’ята жінка звертається за порадою та допомогою до лікаря. Хоча причини до кінця не вивчені, величезна роль приписується дисбалансу статевих гормонів з домінуванням естрогену, гіперпролактинемії або порушення гормонів щитовидної залози. Лікування народними засобами стає все більш популярним в сучасному світі. Багато людей шукають природні методи для полегшення симптомів цієї розповсюдженої жіночої проблеми. Національні засоби можуть містити трав’яні відвари, олії, компреси й навіть спеціальну дієту.

Що може викликати занепокоєння при самостійному обмацуванні молочних залоз?

Тут слід зазначити, наскільки важливу роль відіграє самообстеження грудей, адже найкращим оглядачем є сама жінка. На жаль, знайомство зі своїми грудьми займає деякий час. Систематичне обстеження необхідно проводити щомісяця, бажано в перші дні після менструації. Самообстеження дозволить вам достатньо добре знати свої груди, щоб безстрашно досліджувати нерівності, потовщення або подібні жахливі грудки, які можуть бути характерною рисою даних грудей без наявності патології. Найголовніше, що жінка може швидко відреагувати, коли відчує будь-яке новоутворення в грудях.

Цікаво  Осінні соління - рецепт гарного здоров'я!

При цій мастопатії можуть з’являтися безсимптомні вузли з гладкими стінками або вузлові ущільнення, які переміщуються під шкірою. Найчастіше опухають обидві молочні залози, болючі при натисканні й дуже чутливі при дотику, а спонтанна хворобливість з’являється приблизно за тиждень до менструації. Досліджувані вузлики або ущільнення можуть відрізнятися за розміром. Крім того, можуть бути виділення з соска. Уважне самоспостереження дозволить визначити, чи виникає біль циклічно і, чи не пов’язаний дискомфорт з передменструальною фазою циклу. Зазначена періодичність змін характерна для фіброзно-кістозних уражень і полегшує діагностику.

Мастопатія молочної залози – як поставити діагноз?

Локалізація болю у фазі циклу разом з оглядом грудей і виявленням двосторонніх кістозних уражень є першим кроком у диференціації від уражень, підозрюваних на рак. Важливо також спостерігати за змінами розміру та кількості вузликів, що вимагає візуалізаційних тестів. У нас є два загальнодоступних методи: мамографія та УЗД. Ультразвукове дослідження особливо корисно для диференціації кістозного ураження від солідного ураження завдяки характерним ознакам зображення простої кісти, таким як тонкі гладкі стінки та кругла правильна форма. Ультразвукове підтвердження наявності простої кісти виключає рак молочної залози. Однак будь-яка підозріла зміна, чи то на мамографії, чи на УЗД, вимагає обстеження та забору матеріалу для дослідження.

При кістах проводиться тонкоголкова аспіраційна біопсія, яка є малоінвазивною завдяки використанню тонких аспіраційних голок. Отриманий при пункції рідинний вміст піддають цитогенетичному дослідженню. Якщо важко отримати рідину, або якщо отримана рідина кров’яниста і густа, або якщо ураження не зникає після аспірації, необхідна біопсія тканини. Патогістологічне дослідження в першу чергу призначене для виключення наявності ракових клітин в ураженні. Негативний результат має заспокоїти як пацієнтку, так і лікаря та дозволяє продовжити моніторинг молочних залоз.

Цікаво  Амброзія: загроза та методи протидії

Мастопатія молочної залози – які існують варіанти лікування та їх ефективність?

Зміни, про які йдеться, не потребують спеціального обстеження, окрім клінічного огляду та УЗД або мамографії, залежно від віку жінки. Мастопатія I й II ступеня вимагає лікування, якщо суб’єктивні симптоми турбують пацієнтку. Будь ласка, пам’ятайте, що зазвичай це лише симптоматичне лікування. Біль і дискомфорт можна змінити фармакологічно за допомогою гормонального лікування, яке може розпочати лише лікар.

Проте все більше і більше знань і досвіду накопичується в області лікування травами, харчових добавок і зміни дієти. Епідеміологічні дослідження на великій групі жінок показують, що виключення кави, чаю та/або шоколаду з раціону або зменшення їх споживання значно зменшує симптоми молочних залоз. Інші звіти вказують на сприятливий вплив щоденного прийому добавок вітаміну Е або В6, хоча переконливих досліджень з цього приводу немає. На жаль, беззаперечно довести ефективність фітотерапії чи дієти в клінічних дослідженнях організаційно складно. Хоча робота триває.

Цікаво  Чому діти скриплять зубами: всебічний аналіз і стратегії лікування

Крім захворювання, яке називається мастопатія, існує також термін масталгія, який слід диференціювати. У разі масталгії мова йде про біль у грудях, що виникає циклічно і нециклічно, або загрудинний дискомфорт. Етіологія болю в такому випадку не настільки добре вивчена, і роль приписується запальним факторам і концентрації цитокінів. За відсутності гіперпластичних змін у молочних залозах хворобливість сама по собі є малоймовірним симптомом злоякісного пухлинного процесу, тому пацієнтку слід заспокоїти та розпочати симптоматичне лікування. Оскільки масталгія є одним із симптомів, пов’язаних з мастопатією, лікування обох є корисним шляхом зміни дієти, а також зменшення споживання жирів, вітамінних добавок і трав’яних зборів. Що стосується болю в грудях, також важливо вибрати правильний бюстгальтер. Крім того, в деяких випадках для зменшення болю рекомендуються теплі або холодні компреси.

Слід зазначити, що загострення болю та чутливості внаслідок утворення або зміни розміру кісти може виникнути на будь-якому етапі життя аж до менопаузи, якщо жінка вирішить не приймати естрогенні гормони.

Ще одним важливим питанням є інформування пацієнток з діагнозом фіброзно-кістозна дегенерація про необхідність щомісячного самообстеження молочних залоз, що, як уже пояснювалося вище, дозволить відчути нову зміну та швидко звернутися до лікаря для більш детальної діагностики та можливого лікування. Постійний контроль лікаря важливий, включаючи регулярні дослідження зображень.

Міцного здоров’я!

Прокрутка до верху