Хліб для діабетиків – багато з нас не уявляють сніданку без свіжого ароматного хліба. Бутерброди на другий сніданок – золотий стандарт для школярів і працюючих людей. Хліб – важливий елемент раціону, його складно чимось замінити. Існує помилкова думка, що при цукровому діабеті необхідно виключити з раціону хліб. Який найкращий хліб для діабетика?
Дієта при цукровому діабеті – на що звернути увагу?
Цукровий діабет другого типу – це метаболічне захворювання хронічного характеру, яке свідчить про порушення в функціонуванні вуглеводного обміну організму. Гіперглікемія, спричинена порушенням секреції або дії інсуліну, призводить до пошкодження та дисфункції різних органів людини, особливо кровоносних судин, очей, нервової системи, серця й нирок.
Діагностується на підставі високого рівня глюкози в крові (вище 125 мг/дл), (через 8-14 годин після останнього приймання їжі), при дворазовому лабораторному дослідженні. Симптоми, які повинні викликати занепокоєння і спонукати до візиту до лікаря – це слабкість, поліурія, постійна спрага й утруднене загоєння ран.
Дієтотерапія і зміна способу життя будуть мати велике значення в процесі відновлення здоров’я і підтримки нормального рівня цукру в крові. Меню діабетика має містити необхідні поживні речовини відповідно до потреб. Можна використовувати коробкову дієту з низьким глікемічним індексом, призначену для діабетиків і людей з порушенням вуглеводного обміну.
Якість їжі дуже важлива, вибирайте свіжі продукти з низьким рівнем обробки, бажано екологічного походження. У діабетичній дієті вкрай важливо керуватися низьким глікемічним індексом при виборі продуктів, що містять вуглеводи. Нема потреби відмовлятися від цілозернового, житнього хліба на заквасках або інших продуктів грубого помелу.
Хліб для діабетиків – як вибрати?
Хліб, придатний для діабетиків, з максимально низьким глікемічним індексом є в більшості пекарень. Харчова цінність хліба і його вплив на організм залежатиме від сорту борошна, з якого він випечений. У технологічному процесі першою стадією є механічне дроблення зерна, в якому близько 70-80% маси становить ендосперм, решта частин – оболонка і зародок. Ступінь очищення борошна залежить від відділення (чи ні) від ендосперму – зародка, який містить багато цінних поживних речовин (мінерали, вітаміни групи B, вітамін Е, ненасичені жирні кислоти, рослинні стерини) і оболонки насіння, яка є джерелом харчових волокон. На цій основі визначається сорт борошна – чим він вищий, тим нижче ступінь очищення. Борошно грубого помелу вищого сорту 2000, Виготовляється шляхом подрібнення цільного зерна, панірувальних сухарів. Тип 750 – борошно, яке використовується для приготування білого хліба, тіста для піци, пельменів та інших борошняних виробів.
Сам ендосперм – це перш за все сховище крохмалю і комплексу білків злаків, тобто клейковини. Зі ступенем очищення борошна підвищуються його хлібопекарські властивості, тому біле пшеничне борошно найчастіше використовують у хлібопекарській промисловості для випікання не тільки хліба, а й булочок, круасанів, булочок та інших кондитерських виробів тощо. зернове борошно мають високий глікемічний індекс, а для діабетика важливо буде вживати хліб з низьким ГІ, тобто рецепт хліба повинен містити борошно типу 1750-2000. Також бажано буде додати насіння, кісточки, горіхи, що не тільки підвищить смакові якості й знизить глікемічний індекс, це також буде містити більше клітковини. Хліб на заквасці буде кориснішим, оскільки процес бродіння підвищить біодоступність цінних мінералів, що містяться в зернах.
Якого хліба слід уникати діабетику?
Серед діабетиків, тобто людей, які страждають на цукровий діабет, побутує думка, що їм необхідно відмовитися від вживання хліба. Позиція діабетичної асоціації вказує на точні клінічні рекомендації щодо ведення хворих на цукровий діабет, зокрема щодо вмісту вуглеводів у раціоні. Основна мета — підтримувати нормальний рівень глюкози в крові протягом дня, особливо після їди. Також слід звернути особливу увагу на правильну калорійність раціону, бо цукровий діабет часто супроводжується ожирінням, тому консультація дієтолога буде корисною при складанні щоденного меню. Тому важливо контролювати масу тіла.
Якого хліба слід уникати діабетику? В першу чергу випікають з борошна очищеного сорту з високим вмістом крохмалю та низьким вмістом клітковини.
Діабетикам слід уникати:
- Білий хліб,
- білі булочки,
- та кондитерські вироби – торти, бісквіти, пончики та солодкі рулети.
Порада для діабетиків при виборі хліба – варто уважно перевіряти склад, вказаний на етикетці продукту, тому що хліб може містити різні добавки, що підвищують глікемію, наприклад, солод. Темний хліб не завжди вказує на борошно високого сорту, тобто борошно грубого помелу – деякі можуть мати карамельний колір. Також варто поцікавитися у продавця, чи пропонує магазин або пекарня хліб для діабетиків на натуральних заквасках.
До складу хліба для діабетиків не повинні входити такі добавки, як:
- Цукор (сахароза);
- фруктоза;
- лактоза;
- глюкозно-фруктозний сироп;
- карамель;
- солод ячмінний;
- мед;
- сушені та цукати.
Перераховані вище речовини будуть впливати на швидкість викиду глюкози в кров, чого слід уникати людям з діабетом.
Хліб для діабетиків – короткий зміст
- Діабетикам не варто відмовлятися від хліба, якщо він випікається з цілозернового борошна, яке є менш рафінованим.
- Різновидом хліба з низьким ГІ є хліб, випечений з борошна грубого помелу з додаванням зерна, насіння і горіхів.
- Хліб на заквасці полегшує засвоєння мінералів із самих зерен.
- Уважно читайте етикетки продуктів, щоб уникнути шкідливих добавок.
- Не нарізаний хліб довше залишатиметься свіжим і вологим.
- Хліб – продукт, який можна заморожувати.
- Випікання хліба вдома буде ефективним, якщо ми орієнтуємося на борошно високого сорту.
Дивіться також: Низькокалорійна їжа: що потрібно включити у свій раціон, щоб схуднути?