Головна сторінка >> Дієта при запорах у дітей
Дієта при запорах у дітей

Дієта при запорах у дітей

Дієта при запорах у дітей – запор у дітей в першу чергу викликаний неправильним харчуванням, недостатньою фізичною активністю, стресом або свідомим придушенням фізіологічних потреб. Пояснюємо, як реагувати та як організувати харчування дитини при виникненні таких проблем.

Болі в животі у дитини. Потенційні причини

Біль у животі у дитини – сигнал до негайного візиту до лікаря. Недуга може бути спричинена, серед іншого, харчовим отруєнням, розладом травлення, неправильною роботою травної системи чи інших органів черевної порожнини (наприклад, сечового міхура), а також стресом. Частою причиною болю в животі у дітей є запор.

Дієта при запорах у дітей – симптоми?

Про запор говорять, коли стілець виходить рідше двох разів на тиждень або коли змінюється його консистенція – він твердий, ущільнений і виходить з працею. Коли стілець залишається в кишківнику, він має набагато більш тверду консистенцію. Діти можуть відчувати здуття, болі в животі й дискомфорт під час відвідування туалету. У дітей молодшого віку можна помітити, що вони перестають грати, напружуються, а після того, як відчуття тиску спадає, повертаються до гри.

Цікаво  Чому змінюється колір очей?

Запори у дітей дошкільного та шкільного віку. Причини

Найчастіше запори у дітей викликані неправильним харчуванням, занадто малою фізичною активністю, свідомим придушенням природного рефлексу дефекації, стресами. Рідко (приблизно в 5% випадків) причиною запору можуть бути захворювання, наприклад, гіпотиреоз, захворювання нервової та м’язової систем (наприклад, ДЦП, синдром Дауна), іноді харчова алергія, целіакія.

Звичні запори у дітей. Що це?

Про звичний запор говорять, коли дитина свідомо утримується від випорожнення. Звичний запор може виникнути у дітей з кількох причин. Серед них відзначимо: страх болю під час дефекації, сором, нервова атмосфера під час дефекації, небажання справляти нужду поза домом, стрес, емоційні проблеми. Не квапте дитину під час відвідування туалету, оскільки це може викликати стрес і рефлекс затримки.

Які погрішності в харчуванні сприяють появі запорів у дітей? Що допомагає від запору у дитини?

Запор у дітей найчастіше пов’язаний з дієтою. Дієтичні фактори, що сприяють запору, включають:

  • Низьке споживання продуктів, що містять харчові волокна, тобто овочів і фруктів, а також злакових продуктів з т.зв. борошно грубого помелу, наприклад, хліб грубого помелу (чорний), гречка, коричневий рис, макарони з грубого помелу;
  • високий вміст тваринних жирів у раціоні (сало, вершкове масло, свинина, жирне м’ясо, жирні соуси, швидкоїжа);
  • велике споживання простих вуглеводів (наприклад, солодощі, солодкі газовані напої, десерти);
  • занадто мало споживання рідини – дітям рекомендується випивати 6 склянок рідини на день.
Цікаво  Чому відривається тромб: причини, симптоми та профілактика

Тому при запорах у дітей рекомендуються фрукти, овочі, продукти з цілозернових злаків і необхідна кількість рідини в раціоні.

Чому для запобігання запорів у дітей так важливо споживати достатню кількість харчових волокон?

Харчові волокна не засвоюються і не перетравлюються в травному тракті людини. Однак вони впливають на травлення і регулюють роботу травного тракту. Клітковина збільшує масу й об’єм калу, а також скорочує час проходження залишків їжі по товстому кишківнику, що збільшує частоту випорожнень. Дієта з високим вмістом клітковини полегшує регулярне випорожнення та допомагає запобігти запорам.

Дієта при запорах у дітей – що робити, якщо запори повторюються?

Якщо запор повторюється або загострюється, дієту дитини необхідно змінити за допомогою:

  • Збільшення споживання продуктів, багатих харчовими волокнами:
  • зернові продукти с борошном грубого помелу (наприклад, крупи грубого помелу – гречка, коричневий рис, макарони грубого помелу, хліб грубого помелу), вівсянка, пшеничні висівки;
  • овочі, в т.ч. морква, буряк, капуста;
  • свіжі й сушені фрукти (курага і сливи, родзинки);
  • вживання потрібної кількості рідини – близько 6 склянок на день;
  • вживання кисломолочних продуктів (наприклад, пахта, кефір, йогурти), що підтримують процеси бродіння в кишківнику;
  • обмеження споживання жирів тваринного походження (жирне м’ясо, ковбаси, швидкоїжа, чипси, жирні соуси);
  • введення продуктів з високим вмістом клітковини замість високооброблених злакових продуктів (солодкі сніданки, булочки, білий хліб), тобто натуральні мюслі та хліб, наприклад, крупи, гречка та перловка;
  • обмеження споживання солодкого;
  • обмеження споживання продуктів, які можуть викликати запор, наприклад, шоколаду.
Цікаво  Елімінаційна дієта - принципи, показання, види

Дієта при запорах у дітей

Дієта при запорах у дітей
Дієта при запорах у дітей

Крім харчування, на профілактику запорів позитивно впливають і фізичні вправи. Рух і різні види фізичних вправ стимулюють перистальтику кишківника, збільшують швидкість проходження кишкового вмісту і тим самим можуть зменшити схильність до закрепів.

Дивіться також: Харчування при хронічних запорах: поради та рекомендації

Прокрутка до верху