Різновиди кварц-вінілового покриття та технологія укладання – список підлогових покриттів давно не вичерпується паркетом, лінолеумом та плиткою. У сфері ремонту продовжується активне заміщення натуральних матеріалів майстерними імітаціями. Не уникнув уваги виробників й полівінілхлорид (ПВХ), він же вініл.
Вінілові підлоги – це сучасний та стильний вибір для обробки підлогових покриттів, який завоював популярність завдяки своїй зручності та естетичному вигляду. Ці підлоги виготовляються з високоякісних матеріалів, і вони доступні в широкому спектрі дизайнів та кольорів, що дозволяє вибрати опцію, що ідеально вписується в будь-який інтер’єр. Відрізняються легкістю у встановленні та догляді, вінілові підлоги https://holz.ua/ua/preimuschestva-i-nedostatki-vinilovyh-polov-blog/ також володіють високою міцністю та стійкістю до вологи, що робить їх відмінним вибором для різних приміщень, від кухні до вітальні. Бувши вигідним та функціональним рішенням, вінілові підлоги здобули визнання серед тих, хто цінує якість та стиль у своєму просторі.
На зорі виробництва вінілові покриття не можна було назвати привабливими, проте цей недолік компенсувався чудовими технічними характеристиками. Раніше були кольорові квадратики, укладені в шаховому порядку на кухнях, магазинах, громадських будівлях та виробничих цехах.
З появою кварц-вінілу ситуація докорінно змінилася, у плані декоративності матеріал перейшов на якісно інший рівень. Враховуючи популярність, що незмінно зростає, кварц-вініловим покриттям можна сміливо прогнозувати велике майбутнє.
Особливості матеріалу
Кварц-вінілова плитка для підлоги відома під цілим рядом інших назв – вініловий ламінат, LVT (Luxury Vinyl Tile), плитка ПВХ. Покриття високої якості складаються з кількох шарів, які термопресуванням спікаються в єдине ціле.
У багатошарову структуру плитки входить:
- Щільна вінілова основа – приймає деформаційні навантаження, гасить ударний шум і вібрації, грає роль утеплювача;
- Армуючий шар зі скловолокна – збільшує міцність покриття, стабілізує розміри плитки;
- Декоративна плівка – відтворює текстуру матеріалу, що імітується;
- Прозорий декоративно-захисний шар – формує рельєфну фактуру поверхні, протистоїть стирання та ковзанню, оберігає плитку від подряпин та вигоряння на сонці.
LVT не слід плутати з двома іншими покриттями для підлоги – SPC (Stone Polymer Composite) і WPC (Wood Polymer Composite). У складі цих матеріалів крім вінілу у значній кількості присутній карбонат кальцію та деревне борошно, що робить їх жорсткими. Кварц-вінілова плитка відрізняється від SPC і WPC гнучкістю, краще амортизує при натиску й ударах, тепла на дотик.
Класифікація кварц-вінілового покриття
Кварц-вініл досить новий матеріал, тому усталеної світової класифікації поки що немає. Однак згрупувати зустрічаючі різновиди кварц-вінілової плитки за певними ознаками, щоб полегшити вибір покупцю, все ж таки можна.
- За формою та розмірами
У продаж підлогове покриття надходить у вигляді окремих модульних елементів. Імітації під дерево випускаються у формі витягнутого прямокутника довжиною 0.9–1.85 м. У продукції під камінь розміри подібні до керамічної плитки або керамограніту. Форма частіше прямокутна (наприклад, 30×60 см), рідше квадратна (наприклад, 40×40 см), зустрічаються трикутні та шестикутні зразки.
Вироби під укладання англійською ялинкою виглядають як прямокутні плашки малого формату. Модульні імітації художнього паркету або укладання французької ялинкою виготовляються у вигляді великоформатних панелей.
- За декоративністю
Поверхня покриття реалістично передає малюнок та рельєф натурального дерева чи каменю, іноді керамічної плитки, бетону і навіть тканини чи трави. Забарвлення спокійне, це переважно всілякі відтінки білого, чорного, сірого або коричневого кольору.
З текстур популярніша матова, оскільки надає більшої схожості з імітованим матеріалом, глянсова користується у покупців меншим попитом. Поверхня гладка або рельєфна, для максимально близької подоби застосовуються технології бравування (штучного старіння) та глибокого тиснення в регістр. По краях плитки може бути зроблена округла або V-подібна мікрофаска.
- За типом укладання
Виробники випускають два види покриття – замкове та клейове. На торцях та бічних гранях замкової плитки зроблено нарізку для складання в замок, товщина виробів 3.2–8 мм. У елементів, що садиться на клей, товщина 2-3 мм, торці та бічні грані прямі. Між обома покриттями існують серйозні відмінності в технології монтажу.
Технологія укладання замкового кварц-вінілу
Настил покриття виробляється плаваючим способом аналогічно складання ламінату, сусідні елементи з’єднуються в замок. Робоча основа може бути трохи шорсткою, але обов’язково ідеально рівною. З укладанням легко впорається людина без особливих навичок. Якщо при монтажі допущено промах, плашки можна роз’єднати та зібрати заново зі збереженням якості зчеплення.
Укладання робиться на тверду рівну основу. Можна використовувати спеціалізовану підкладку завтовшки до 1,5 мм. Вона приховає невеликі нерівності та додатково додасть властивості теплоізоляції.
Відразу після закінчення робіт підлога готова до експлуатації. Меблі виносити із приміщення не обов’язково. Достатньо зрушити її убік, укласти плитку на частини площі, потім перенести меблі на укладене покриття і завершити монтаж у частині кімнати, що залишилася.
У приміщеннях великої площі, зі складною конфігурацією або інтенсивною прохідністю, замкове покриття повинно садитись на клей-фіксатор. Подібна міра страхує від розходження стиків через зсув плашок.
Технологія укладання клейового кварц-вінілу
Цей вид покриття дешевше замкового, оскільки вироби тонші й простіші у виготовленні. Підготовка основи проводиться на вищому рівні, крім вирівнювання може знадобитися шліфування. Займатися клейовим укладанням повинен фахівець із гарним професійним досвідом.
Матеріал сідає на контактний клей, стійкий до зсуву по горизонталі. Клейовий шар не дає воді просочитися крізь стики під настелене покриття та гідроізолює основу. Зробити укладання можна єдиним контуром без поріжків, що розділяють, на будь-якій площі. Кварц-вініл сам по собі гнучкий, а клейова плитка ще й тонка, тому легко заводиться з підлоги на стіни або короби, якщо виникне така потреба.
Користуватися підлогами відразу після укладання покриття не вдасться. Піше пересування та встановлення меблів допускається лише після висихання клею (орієнтовно через добу).
- За зносостійкістю
Це визначальна характеристика кварц-вінілової плитки, від якої залежить термін служби покриття. Клас зносостійкості складається із двох цифр. Одні виробники користуються нормами, прийнятими для ламінату, інші – для лінолеуму. З цієї причини два матеріали однакового класу, але різних виробників можуть відрізнятися здатністю протистояти зносу.
За нормами ламінату буває 4 класи: 31 – для невеликих навантажень, 32 – для домашнього використання, 33 – для комерційних приміщень, 34 – для виробничих приміщень. За нормами лінолеуму найчастіше виділяють 2 класи: 43 – максимальний, для високопрохідної комерції чи виробничих приміщень, і 42 – для помірного використання у комерційних приміщеннях чи офісі.
Щоб не потрапити в халепу, краще орієнтуватися на більш надійний параметр – товщину захисного шару. Мінімальна товщина шару в залежності від навантаження повинна становити: житлові будинки та квартири – 0.2…0.3 мм, комерційні приміщення чи офіси – 0.3…0.55 мм, виробничі будівлі – 0.4…0.55 мм.
Характеристики кварц-вінілової плитки
- Водостійка – головна перевага кварц-вінілу. Розлита з відра вода або навіть потоп не завдадуть підлоговому покриттю абсолютно ніякої шкоди. Повна несприйнятливість до вологи робить матеріал придатним для укладання в санвузлах та ванних кімнатах, басейнах та саунах.
- З цього погляду продукція цікавить і власників свійських тварин. Водночас виробники не рекомендують укладати кварц-вінілову плитку на вулиці, наприклад, на відкритій терасі. Мити покриття можна із застосуванням будь-якої побутової хімії.
- Ще одна помітна перевага кварц-вінілу – стійкість до навантажень. Матеріал можна подряпати, але дуже складно витерти, особливо в домашніх умовах. Сильні удари тупим предметом та пересування меблів на коліщатках не залишають вм’ятих слідів і не псують вигляд кварц-вінілової плитки. Виробники дають гарантію продукції строком до 30 років.
- Кварц-вініл добре гасить ударні шуми, ваших сусідів не потурбує тупіт кроків чи звуки ударів по підлозі. Поверхня плитки тепла, від дотиків залишаються приємні відчуття. Допускається укладання на підлогу з підігрівом, необхідно лише дотримуватися обмежень за температурою покриття +27…28 °C.
- Матеріал за нормальної температури інертний і не виділяє шкідливих летких речовин, проблеми виникають лише за сильного нагрівання. Горіння кварц-вініл не підтримує. За антибактеріальними властивостями покриття підходить для експлуатації в дитячих садках, школах та медичних закладах.
Висновок
У будь-якого покриття для підлоги є свої переваги й недоліки, стосовно кварц-вінілової плитки це правило також діє. І хоча кварц-вініл – матеріал для нашої країни порівняно новий, проте він уже починає вириватися вперед у боротьбі з конкуруючими видами продукції, насамперед ламінатом та лінолеумом.