Головна сторінка >> Цікаві документальні фільми про космос: підбірка на вечір
Цікаві документальні фільми про космос

Цікаві документальні фільми про космос: підбірка на вечір

Цікаві документальні фільми про космос – 12 квітня 1961 року людина вперше здійснила повний оборот навколо Землі. Натхненні цією подією люди мріяли про те, що незабаром почнуть літати на інші планети Сонячної системи та розбивати сади на Марсі. Насправді все виявилося дещо складнішим і повільнішим.

Але навіть ті кроки за межами земної атмосфери, які людство зробило з того часу, перетворили наш світ. Ми не тільки просунулися в плані технологій, а й дізналися багато нового про космос і про саму Землю. Зібрали документальні фільми та серіали, які розповідають про влаштування Всесвіту, про далекі світи, а також про те, як крок за кроком людство просувається далі до космосу.

У Всесвіт зі Стівеном Хокінгом (Into the Universe with Stephen Hawking)

Цікаві документальні фільми про космос
Цікаві документальні фільми про космос
  • 2010, документальне
  • Велика Британія, 12+

За жанром «У Всесвіт зі Стівеном Хокінгом» ближче до наукової фантастики, оскільки автор розмірковує над питаннями, точні відповіді на які поки що невідомі. Перший епізод міні-серіалу присвячений життю на інших планетах. У її існуванні Хокінг не сумнівається і пропонує пошукати планети, де вона могла зародитися. У другій серії вчений розбирає питання часу та можливості подорожувати у минуле чи майбутнє. Третя частина — найскладніша, адже вона про походження нашого Всесвіту — про теорію Великого вибуху.

Космос. Нові горизонти (The New Frontier) – Цікаві документальні фільми про космос

фільми
  • 2015, документальне, 3 сезони
  • Австралія, 16+

Автор серіалу Ендрю Томсон вирішив провести ревізію вже існуючих космічних проєктів людства і трохи зазирнути в майбутнє. Перша серія – про те, які штучні супутники обертаються навколо Землі й для чого вони потрібні. Призначення у них різні, наприклад стежити за напрямами вітрів або вивчати солоність і рівень води в океанах. У другому епізоді порушується питання про повернення людей на Місяць із новими завданнями. У третьому йдеться про дослідження найближчих до нас планет Сонячної системи за допомогою зондів. Вчених цікавлять не лише Марс чи Венера, а й Меркурій. Виявляється, він сповнений загадок, які важко розгадати, бо планета знаходиться надто близько до Сонця.

Цікаво  Чарівність і жорсткість Джейсона Стетхема: 15 фільмів, які варто переглянути

Четверта серія повністю присвячена дослідженню Марса. Люди шукають хоч якісь натяки на життя, яке існує чи існувало в минулому. П’ята частина розповідає про значення астероїдів та комет у справі вивчення космосу. Вчені відправляли кілька зондів, щоб досліджувати ці об’єкти. З шостого епізоду ви дізнаєтеся, що вже зроблено для вивчення планет-гігантів – Юпітера, Урана та Сатурна. Сьома серія — про супутників газових гігантів Сонячної системи, кожен з яких має цікаві властивості, які інтригують вчених. Восьма частина – про вивчення нашої зірки. І це лише перший сезон. Усього їх чотири, по 10 серій у кожному.

Подорож на край Всесвіту (Journey to the Edge of the Universe)

Цікаві документальні фільми про космос
Цікаві документальні фільми про космос
  • 2008, документальне
  • Великобританія, США, 12+

Режисер Явар Аббас запрошує нас у велику пригоду – від планети Земля до гіпотетичного краю Всесвіту. Фільм 2008 практично повністю змодельований на комп’ютері. Не можна сказати, що графіка вражає уяву: все-таки за останні 15 років майстри CGI встигли нас в кінець розпестити. І все ж таки картина вражає світами, несхожими на нашу затишну планету. Ми стартуємо із Землі й рухаємося до Місяця, затримуємось там дуже ненадовго, щоб подивитися на людські сліди на місячному ґрунті. Вирушаємо до Венери й, пролетівши крізь її щільну атмосферу, опиняємось на гарячій, кислотній поверхні.

З величезною повагою ми пролітаємо над поверхнею нашого улюбленого Сонця, милуючись протуберанцями й розуміючи, наскільки вбивча зірка поблизу. Потім переміщуємося до Марса та його піщаних рівнин. Колись люди серйозно боялися марсіан, а тепер за допомогою марсоходів із надією шукають хоч якийсь натяк на життя. Після ми летимо до Юпітера, газового гіганта, на якому вирують найпотужніші шторми всієї Сонячної системи. Мине численні супутники планети, пролітаємо Сатурн, Нептун і деякі недавно відкриті крижані карлики. Один із них, Седна, обертається навколо Сонця по орбіті у 10 тисяч років. І це лише початок шляху до краю Всесвіту.

Цікаво  Який фільм подивитися чи що подивитись увечері?

Мисливці за чорними дірками (Black Hole Hunters and Asteroid)

фільми
  • 2019, документальне
  • Австралія, 12+

У чорній дірі гравітація настільки жахлива, що навіть світло не може вирватися назовні. Але як її тоді побачити? У 2019 році команда астрономів із різних країн затіяла проєкт Event Horizon Telescope. Його мета — сфотографувати справжнісіньку чорну дірку. Для цього довелося зібрати дев’ять радіотелескопів по всій земній кулі в одну мережу. Завдяки цьому вчені фактично одержали найбільшу камеру у світі. Це необхідно, тому що найближча до нас надмасивна чорна діра знаходиться дуже далеко від Землі – на відстані 26 тисяч світлових років.

Професор Тамара Девіс згадує, як розвивався цей проєкт. Вона доступно пояснює, що таке чорні дірки, і розповідає, як вчені 100 років тому в Австралії під час сонячного затемнення перевірили теорію відносності Ейнштейна та зробили перший крок до доказу існування чорних дірок. Також це історія про те, як можна виявити та зафіксувати невидиме.

Безкрайнє небо (The Borderless Sky) – Цікаві документальні фільми про космос

Цікаві документальні фільми про космос
Цікаві документальні фільми про космос
  • 2017, документальне, 86 хвилин
  • Австралія, Канада, 12+

Зоряне небо завжди дарувало людині багату їжу для фантазій. Наприклад, інуїти вважали, що померлі люди перетворюються на зірки. Сучасне людство в основному втратило зв’язок із зірками, адже їх затьмарюють вогні великих міст. Через світлове забруднення ми не можемо побачити Чумацький Шлях. Щоб це зробити, треба від’їхати далеко за місто. Тому астрофотографи завжди шукають місця, які залишені людьми й відрізняються прозорим повітрям: нічне небо тут виявляє себе на повну силу.

Документальний фільм «Безкрайнє небо» присвячений локаціям, де фотографи зірок створюють свої космічні шедеври. Найпопулярніші – це блукаюча піщана дюна на півночі Данії, пустеля Те-Піннаклс з її кам’яними іклами в Західній Австралії, пустеля Атакама в Чилійських Андах, що нагадує про марсіанські пейзажі. Астрофотографи приїжджають сюди ще вдень, щоб знайти відповідну точку, і знімають ночі безперервно.

Космос: простір та час (Cosmos: A Spacetime Odyssey)

фільми
  • 2014, документальне, 1 сезон
  • США, 12+

На порозі документального серіалу вас зустріне Ніл Деграсс Тайсон – американський астрофізик, філософ та популяризатор науки. Дотепний та харизматичний вчений веде науково-популярні програми та пише книги. 14 мільярдів років космічної еволюції». Серіал є продовженням та перезапуском популярного у 1980-х роках проєкту «Космос: Персональна подорож», створеного легендою американської астрофізики Карлом Саганом. Розповідь доповнена даними, отриманими за 30 років, а також комп’ютерною графікою, що наочно ілюструє розповідь автора.

Цікаво  Популярні нові фільми на вечір - ТОП 7

У серіалі ми не тільки вирушаємо в подорож космічними просторами, а й звертаємося до нашого земного досвіду, адже космос — частина нас самих. Кожен атом нашого тіла колись гасав у космічному просторі, беручи участь у процесі формування Всесвіту. З розповіді Тайсона ви: дізнаєтесь, як звучить адреса нашої планети; уявіть собі історію життя Землі у масштабах всесвітньої історії; отримайте наочне уявлення про еволюцію живих організмів; дізнаєтесь про те, що таке світло; простежте, як народжуються та гинуть зірки; познайомтеся із загадковим нейтрино. Глядачам стануть зрозумілішими процеси в навколишньому світі, які, на перший погляд, не видно, але дуже багато визначають у нашому житті.

Телескоп Хаббл у 3D (Hubble 3D) – Цікаві документальні фільми про космос

Цікаві документальні фільми про космос
Цікаві документальні фільми про космос
  • 2010, документальне
  • США, 0+

На орбіті Землі кружляє автоматична обсерваторія Хаббл. Завдяки відсутності атмосфери, телескоп може якісніше вести спостереження за космічними об’єктами. Також на ньому встановлені камери, що дозволяють знімати в інфрачервоному та ультрафіолетовому діапазонах, вести спостереження за тьмяними об’єктами та багато іншого. Запущено обсерваторію в 1990 році. Однак після запуску Хаббла виявилося, що одне із дзеркал має дефект, який заважає одержувати високоякісні дані, на які розраховували вчені. Щоб врятувати проєкт, 1993 року до телескопа вирушила експедиція для ремонту. Згодом роботи з обслуговування станції проводились ще кілька разів.

Документальний фільм присвячений четвертій експедиції, що відбулася 2009 року. Астронавти п’ять разів виходили до космосу, щоб провести ремонт та встановити нове обладнання на обсерваторію. З собою вони взяли камери IMAX та знімали свій політ для майбутнього фільму. Він вийшов на екрани у 2010 році й вразив глядачів чудовими знімками, які Хаббл робить з орбіти: захід сонця на Сатурні, мальовнича туманність Равлик, зірки в Поясі Оріона. На кадрі з фільму ви бачите завісу пилу та газу, що оточує групу новонароджених зірок у туманності Кіля. Завдяки інфрачервоним камерам Хаббл може зазирнути усередину та спостерігати самі зірки.

Дивіться також: Цікаві фільми про море на реальних подіях – ТОП 30

Прокрутка до верху