Смачна паска на Великдень – наближається весняне світле свято Великодня, а тому представляю вам рецепт дуже смачної паски. Мені найбільше подобаються паски на жовтках, якщо ви вже готували, наприклад, пісочне тісто на жовтках, то могли помітити, що вони надають готовому виробу більше ніжності, розсипчастості, тож хочу помітити, що все те саме актуально і для паски.
Білки, безумовно, можуть робити паски більш повітряними, високими та «дірчастими», але при цьому смак вже виходить не такий ніжний, розсипчастий та «соковитий». Тому лідер це однозначно паска на жовтках. Тісто для пасок необхідно добре вимісити, і воно має підійти кілька разів у теплому місці, тоді у вас вийдуть паски ідеально правильної «паскової» текстури.
Інгредієнти:
- 800-1000 г борошна
- 500 мл молока
- 350 г цукру
- 200 грамів вершкового масла
- 50 мл рослинної олії
- 8 жовтків
- 25 грамів свіжих дріжджів (або 10 грамів сухих)
- 2 пакетики ванільного цукру (по 10 г)
- 1 ч. л солі (без гірки)
- 1 жовток для змащення
Добавки:
- 200 г родзинки
- 100 грамів цукатів
- 5 ст. л коньяку (за бажанням)
Глазур:
- білки
- цукор
Смачна паска на Великдень
Підготуємо добавки. Родзинки промити й просушити. Додати цукати, при необхідності нарізати їх розміром, як родзинки. Полити коньяком чи іншим ароматним алкоголем за бажанням, можна замінити апельсиновим соком, або пропустити цей момент.
Готуємо опару. У велику місткість розкришити дріжджі, влити пів склянки молока, добре розтерти дріжджі, щоб вони повністю розчинилися (можна прямо руками).
Решту молока підігріти до ледь теплого стану. Влити його до розведених дріжджів, туди ж додати ст.л цукру і 200 г борошна (якщо у вас сухі дріжджі, просто змішайте їх з борошном на цьому етапі). Добре перемішати, щоб усі грудочки розійшлися. Поставити опару у тепле місце на 30-40 хвилин. Тепле місце можна зробити так – увімкніть духовку на 1-2 хвилини на підігрів, потім одразу вимкніть. Можна ставити до батареї, в іншу велику місткість із теплою водою тощо.
Коли опара збільшилася приблизно 2-3 раза, вона готова.
У місткість покласти жовтки, цукор, ванільний цукор, сіль, добре розтерти блендером до однорідності. Якщо блендера немає, просто добре розтерти масу великою ложкою.
У велику місткість, в якій підходитиме тісто (5-літрова каструля), покласти опару, розтерті жовтки, перемішати.
Додати 500 грамів борошна, перемішати ложкою.
Додати вершкове масло (його вийняти з холодильника заздалегідь, якщо забули – можна трохи підігріти його в мікрохвильовій печі).
Добре вимішати ложкою.
Поверхня, на якій вимішуватимете тісто, посипати борошном. Відміряти 50 мл олії в миску. Добавка олії зробить паски ще більш розсипчастими, і вони довше залишаться свіжими, також її застосування зручне при вимішуванні тіста. Руки змастити олією, викласти тісто на стіл. Почати вимішувати тісто, підсипаючи при необхідності борошно та періодично змащуючи борошна олією. Спочатку тісто рідке, що розпливається і липне до рук.
Паска на Великдень
Але при тривалому вимішуванні воно стає гладкішим, вимішувати необхідно не менше 20-30 хвилин, чим довше, тим краще. Постарайтеся не додавати багато борошна, у цей рецепт пішло рівно 1 кг, але вам може знадобитися і менше, або трохи більше, залежно від конкретного борошна. Тісто має вийти дуже м’яке, але не туге і не щільне.
До родзинок із цукатами додати столову ложку борошна, перемішати. Покласти добавки до тіста, добре вимісити ще 5-7 хвилин, аби добавки рівномірно розподілилися в тісті.
Повернути тісто в місткість (попередньо вимиту та змащену олією).
Смачна паска на Великдень
Поставити в тепле місце на 2-4 години або до моменту, коли тісто збільшиться вдвічі. Потім тісто потрібно обім’яти – притиснути його стиснутим кулаком, випускаючи вуглекислий газ. Далі у вас є два шляхи.
Перший. Поставити тісто назад у тепле місце знову на 2-4 години або до збільшення вдвічі. Якщо ви вибираєте цей варіант, збільште вихідну кількість дріжджів вдвічі – до 50 г (або відповідно 20 г сухих).
Другий. Поставити тісто на другий підйом у холодильник на ніч. Завдяки тривалому підйому тіста в холодильнику, можна приготувати випічку з меншою кількістю дріжджів, і у готової здоби буде кращий аромат і практично повна відсутність дріжджового запаху.
Що стосується приготування паски, то тут ще й виграш у тому, що можна розділити приготування паски на два етапи. Тобто не потрібно, як у першому варіанті, готувати все в один день (причому з самого ранку). Але обидва варіанти хороші, просто вибирайте, який вам зручніше.
Наступного дня вранці вийняти тісто з холодильника, обім’яти й дати зігрітися. Або ж обім’яти тісто після другого підйому в теплому місці (якщо готуєте за першим варіантом).
Розділити тісто на порції та викласти у підготовлені форми, заповнюючи їх приблизно на 1/3. Використовують паперові форми, їх нічим змащувати та посипати не потрібно. Якщо у вас інші форми, їх потрібно змастити олією та посипати тонким шаром борошна. Випікали всі паски відразу – вийшло 1 велика паска, дві середні й 3 маленькі.
Поставити в тепле місце для підйому на 2-4 години або до збільшення вдвічі (використовували духовку). До жовтка додати чайну ложку води, збовтати. Змастити поверхню пасок жовтком.
Поставити паски в розігріту до 180 градусів духовку, випікати 30-50 хвилин. Перші маленькі паски вийняли через пів години, а великий готувався 50 хвилин. Але орієнтуйтеся по своїй духовці, перевіряйте довгою шпажкою – якщо всередині немає рідкого тіста, тоді паски готові. Готові паски повністю остудити.
Смачна паска на Великдень
Готуємо глазур. Дуже хотілося прикрасити паски більш оригінально та смачно, ніж традиційний варіант, тому прикрасили їх італійською меренгою (вона ж білково-заварний крем). Готувався так. 120 г цукру і 40 мл води покласти в каструльку, і варити приблизно 5-7 хвилин або до стану м’якої кульки (якщо капнути сиропом у чашку з водою, то вона утворює м’яку кульку). У середині варіння сиропу, збити 2 білки до стійкої піни. Потім влити сироп, що кипить, і продовжувати збивати ще 7-10 хвилин, поки маса не стане дуже густа і буде добре тримати форму. Якщо ви хочете приготувати класичну глазур, для цього просто збийте 1 білок, поступово підсипаючи 100-150 г цукру чи цукрової пудри до бажаної консистенції.
Плюс італійської меренги в тому, що їй можна прикрасити так красиво за допомогою кулінарного мішка. Також у процесі її приготування сирі білки проходять обробку киплячим сиропом (для деяких це важливо). До того ж на смак, таке покриття набагато смачніше, адже воно ніжне, як крем, і не обсипається. Термін зберігання заварного крему білкового бажано не більше 72 годин. Прикрасити паски обраною глазур’ю, наприклад, ось так оригінально.
Або так.
Або ось так у більш звичному вигляді.
Зберігати паски найкраще в пакеті, або у великій каструлі із закритою кришкою.
Отакі вони всередині.
Ніжні, м’які, розсипчасті, просто ідеальні, паски великодні, були оцінені всіма дегустаторами за вищим розрядом, вони справді дуже смачні! Сподіваюся, що вам вони теж сподобаються!
Смачного та Христос Воскрес!