Спліт (Split) 2017 – Найкращі фантастичні фільми всіх часів
І щоби двічі не вставати, ще один фільм М. Найта Шьямалана — найсвіжіший, 2017 року. Прекрасний Джеймс Маковою грає людину, яка страждає на роздвоєння особистості. Ось тільки всередині нього уживається не двоє різних людей, а кілька. Десять, п’ятнадцять, двадцять – хто знає скільки. Якось він викрадає трьох дівчаток і закриває їх у своєму барлозі.
Інопланетянин (E.T. the Extra-Terrestrial) 1982
Інопланетяни бувають не лише злими, а й добрими. Вони не завжди прилітають із наміром захопити планету і поневолити її населення. Вони можуть виконувати світлі наукові місії і взагалі бути дуже милими. Як E.T. з фільму Спілберга, який перезняли вже двічі (тобто, оновили картинку та доповнили новими сценами), оскільки інтерес до картини не згасає і через три десятки років.
Донні Дарко (Donnie Darko) 2001
Один із прикладів фільму, який провалився у прокаті, однак став легендою DVD. Фантасмагорія з лякаючими персонажами, телепатією, прогнозами майбутнього (похмурого) та насильством набула культового статусу. Кар’єра режисера та автора сценарію Річарда Келлі, щоправда, не те щоб злетіла. Зате зворотне можна сказати про молодого актора Джейка Джилленхола, який подає надії.
Кловерфілд, 10 (10 Cloverfield Lane) 2016 – Найкращі фантастичні фільми всіх часів
Цей фільм вважається продовженням фільму «Монстро», про який є нижчим, проте сюжетно вони навряд чи пов’язані. Найкрутіше у його виході – абсолютна секретність виробництва. Фільм почали знімати 2014-го, і до 2016-го ніхто про його вихід нічого не знав. Це в наш час, інтернету та месенджерів.
Дівчина попадає в аварію. Прийшовши до тями, вона розуміє, що вона під землею в бункері. Незрозуміло тільки, що її сховали від глобальної катастрофи або хочуть зробити з нею щось жахливе…
Монстро (Cloverfield) 2008
А «Монстро» з’явився несподівано, бо його в принципі ніхто не очікував. Продюсером обох стрічок виступив Дж. Дж. Абрамс. А тому несподівана стрічка про те, як 45-метровий монстр виліз з океану, щоб знищити Нью-Йорк і все, що існує, більше схожа на незалежне кіно ніж на стандартний голлівудський блокбастер.
Згадати все (Total Recall) 1990
Тотальна класика. Головний успіх зв’язки режисера Пола Верховена та Шерон Стоун ще попереду, а поки що за допомогою титану жанру екшн Арнольда Шварценеггера голландець поставив інопланетний бойовик із людським обличчям. Чому картина так запала в душу? По-перше, нестандартний сценарій. Так, людина проти всемогутньої корпорації — заїжджена історія, але з урахуванням усіх ліній із втратою пам’яті та її відновленням, свіжих фарб в історії значно більше.
По-друге, пам’ятні образи. Лідер опору Куато, який живе як придаток живота в іншої людини, а вже про жінку з трьома цицьками і говорити нічого (вона з’явилася на п’ять секунд, але це пам’ять на роки). По-третє, повернемося до того, з чого почали Шверцнеггер, Стоун і на чолі всього цього неподобства Пол Верховен. Хіба це могло статися погано?
Горець (Highlander) 1986 – Найкращі фантастичні фільми всіх часів
Це ще один фільм, який породив і масу сіквелів, і серіал, але відверто кажучи продовження вийшли так собі. Інша справа — серіал, але ми зараз лише про повний метр. Так чи інакше оригінальний “Горець” – це подія. Концепція безсмертних яких можна убити тільки відрубавши їх голову; свята земля на якій не можна битися; мечі; Шотландія та Хайленд; Крістофер Ламберт у своїй кращій ролі, а найголовніше сер Шон Коннері в образі мудрого Раміреса. Окремо відзначимо Кленсі Брауна котрий зіграв темного лицаря Кургана – він втілив на екрані абсолютне виродження пекла.
Завдатки для всесвіту були не гіршими ніж у будь-якого марвела та DC, Проте повною мірою потенціалом так ніхто й не скористався. Втім можна уявити скільки перезапусків ще можна зробити — якийсь із них цілком може виявитися вдалим.
Еквілібріум (Equilibrium) 2002
Тема тотального контролю за образом думки й вчинками кожного громадянина загалом теж не нова (старт поклав «1984» — тут бібліофіли можуть тицьнути нас носом і в більш ранні приклади — а потім естафету підхопили письменники й режисери по всій Європі та Штатам). Але «Еквілібріум» створив нову форму привабливу та суто візуально і з погляду динаміки побудови сюжету. Простий на вигляд бойовик затягує абсолютно. Крістіан Бейл переконливий як і у будь-якій своїй ролі. Ще тут грає Шон Бін.
Крізь сніг (Snowpiercer) 2013
Фільм, який з’явився з нізвідки, але залишив глибокий слід. Південнокорейські режисери вміють це (згадати хоча б «Олдбой» від Пака Чхан Ука). Продюсери та автори сценарію також з Південної Кореї, а ось серед акторів багато знайомих голлівудських осіб: Кріс Еванс, Тільда Суінтон, Ед Харріс, Октавія Спенсер, Джон Герт.
Замість запланованого вченими глобального потепління на Землі через процес що вийшов з-під контролю настає льодовиковий період. Рятується лише кілька сотень людей – вони їдуть без зупинки навколо Землі потягом. Але вони між собою не рівні. Як і на планеті до катастрофи люди поділені на класи у багатих всі умови для проїзду комфортні, а ось бідним доводиться задовольнятися малим. Як неважко припустити повстання не за горами.
Зірковий шлях (Стартрек) (Star Trek) – Найкращі фантастичні фільми всіх часів
Це водночас і телефільм, і художнє повнометражне кіно, і нескінченний серіал. Просто наведемо хронологію (повнометражну, не ТВ):
- 1979 Зірковий шлях: Фільм Star Trek: The Motion Picture
- 1982 Зірковий шлях II: Гнів Хана Star Trek II: The Wrath of Khan
- 1984 Зірковий шлях III: У пошуках Спокою Star Trek III: The Search for Spock
- 1986 Зірковий шлях IV: Подорож додому Star Trek IV: The Voyage Home
- 1989 Зірковий шлях V: Останній рубіж Star Trek V: The Final Frontier
- 1991 Зірковий шлях VI: Невідкрита країна Star Trek VI: The Undiscovered Country
- 1994 Зірковий шлях: Покоління Star Trek: Generations
- 1996 Зірковий шлях: Перший контакт Star Trek: First Contact
- 1998 Зірковий шлях: Повстання Star Trek: Insurrection
- 2002 Зірковий шлях: Відплата Star Trek: Nemesis
- 2009 Зірковий шлях Star Trek
- 2013 Стартрек: Відплата Star Trek Into Darkness
- 2016 Стартрек: Нескінченність Star Trek Beyond
Одна з найвідоміших франшиз про пригоди команди космічного корабля (популярніше напевно лише «Зоряні Війни»). Оригінальний серіал (телевізійний) вийшов ще в 1966 році (це понад 50 років тому, якщо у когось не дуже добре з математикою). Головні ролі зіграли легендарні тепер уже Вільям Шетнер (капітан Кірк) та Леонард Німой (лікар Спок). Через три сезони та 79 епізодів, серіал закінчився. У 1973 і 1974 вийшло за сезону анімаційного серіалу (озвучували актори оригінального серіалу).
Далі було «Наступне покоління» (1987-1994). Капітаном «Ентерпрайзу» став Патрік Стюарт, який тепер часто бере участь у мемах через весь інтернет саме в цьому образі (найбільш відомий – facepalm). Вийшло 7 сезонів та 178 епізодів які вважаються найкращим періодом у всій тривалій історії «Зоряного шляху».
Найкращі фантастичні фільми всіх часів
Наступні шість сезонів (1993-1999, «Глибокий космос») вийшли без участі Джина Родденберрі, творця серіалу на той час уже покійного. Змінився акторський склад та дух картини. Наскільки це було вдалим підприємством сказати складно оскільки з одного боку не можна нічого не змінювати десятиліттями, а з іншого боку експерименти тому так і називаються, що їхній результат абсолютно не гарантований.
Нові сім сезонів (1995-2001, «Вояджер») розповідали про космічний корабель який пішов настільки далеко від будинку, що повернення на максимальній швидкості має зайняти 75 років. Свіжі ідеї та інноваційний підхід були відзначені з боку глядачів та критиків.
Ще чотири сезони (2001-2005) знову повернули дію на «Ентерпрайз», але рейтинги не могли бути високими. 2005 року серіал зняли з ефіру. Що, втім не скасовує повернення «Зоряного шляху» на екрани в майбутньому: 2017 запланований для виходу «Зоряний шлях: Дискавері» яким займається продюсер повнометражних фільмів «Стартрека» Алекс Куртцман.
Володар перснів (The Lord of the Rings)
Думали забудемо про «Володаря перснів» та «Гаррі Поттера»? Не тут то було. Одна з найвідоміших та найулюбленіших саг в історії кіно та однозначний номер один у жанрі фентезі.
- 2001 – Володар перснів: Братство Кільця (англ. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)
- 2002 – Володар перснів: Дві фортеці (англ. The Lord of the Rings: The Two Towers)
- 2003 – Володар перснів: Повернення короля (англ. The Lord of the Rings: The Return of the King)
Щоразу коли ми збираємося написати про фільм такого калібру, ми запитуємо себе: що писати? Ті хто фільм бачили нічого нового не впізнають тож розкривати сюжет безглуздо. Ті хто не бачили, навряд чи зацікавляться викладом про те, що «є люди, орки, маги та ельфи, злий чарівник створив кільце всевладдя і поставив під загрозу життя всього сущого, група сміливців, у тому числі хобіти та карлики, вирушають у довге небезпечна подорож, щоб це кільце знищити» — для людини не в матеріалі це звучить як маячня, у кращому разі, як дитяча казка.
Через майже десятиліття вийшла друга трилогія:
- “Хоббіт: Несподівана подорож” (The Hobbit: An Unexpected Journey, 2012)
- «Хоббіт: Пустош Смауга» (The Hobbit: The Desolation of Smaug, 2013)
- “Хоббіт: Битва п’яти воїнств” (The Hobbit: The Battle of the Five Armies, 2014)
І що тішить, вона вийшла настільки ж сильною як і перша (що було під загрозою оскільки фільмування починалися в атмосфері тотального хаосу). З усім тим Пітер Джексон проєкт витягнув за що йому нескінченне спасибі як від фанів саги Толкієна, так і від інших любителів кіно.
Гаррі Поттер (Harry Potter)
Тепер про ще одну культову сагу літературна основа якої вийшла набагато ближче до нашого часу. Перший роман вийшов 1997 року, остання сьома частина — 2007. Є також чотири офіційні доповнення (і їх уже екранізують, зрозуміло). Заявлено і про три нові книги про самого Гаррі Поттера. Перша екранізація вийшла у 2001 році, за семи книг зняли 8 фільмів:
- Гаррі Поттер й філософський камінь – 2001
- Гаррі Поттер й таємна кімната – 2002
- Гаррі Поттер й в’язень Азкабану – 2004
- Гаррі Поттер й Кубок вогню – 2005
- Гаррі Поттер й Орден Фенікса – 2007
- Гаррі Поттер й напівкровний Принц – 2009
- Гаррі Поттер й Дари смерті. Частина 1 – 2010
- Гаррі Поттер й Дари смерті. Частина 2 – 2011
Сила книг Джоан К. Роулінг (крім того, що це дуже цікаві історії, ясна річ) у максимальному раціоналізмі та витримуванні постійної логіки того, що відбувається. Так це чарівник і він чаклує, але як саме він це робить? Що стоїть за помахом чарівної палички? З чого вона зроблена? Де чарівники вивчили заклинання? Що буде, якщо їх вимовляти неправильно? Чому лиходій такий сильний? Чи можна його вбити у принципі? Як це зробити?
Армагеддон (Armageddon) 1998
“Армагеддон” явно не тягне на найкращий фантастичний фільм в історії, але навряд чи ви не боролися зі сльозами в той момент коли герой Брюса Вілліса прощався зі своєю дочкою – Лів Тайлер.
Дивіться також: Галь Гадот – 10 найкращих фільмів з актрисою