Головна сторінка >> Гриби маслюки – збираємо до самих заморозків
Гриби маслюки

Гриби маслюки – збираємо до самих заморозків

Гриби маслюки – отримали свою назву через маслянистий блиск капелюшка, який лиснить, немов соковитий піджаристий млинець. Маслюки дуже смачні гриби. Збирати різні види маслюків можна з квітня до самих заморозків.

Що за гриби маслюки?

Зовні гриб маслюк схожий на моховик, нерідко їх плутають. Капелюшок його опуклий, округлий, іноді конусоподібний. Старіючи, вона стає більш плоскою і схожою на подушечку. Розмір капелюшка до 15 см, але найсмачніші маслюки – малюки розміром до 5 см.

Гриби маслюки
Гриби маслюки

Шкірка на капелюшку тонка, у вигляді блискучої плівки, слизової на дотик, через яку гриби блищать, ніби масляні-звідси їхня назва. У міру того, як гриб росте, на капелюшку з’являються лусочки. Її колір може бути від світлого жовтого до коричневого. Це зумовлено типом освітленості місцевості, і навіть залежить від типу лісу, де гриби зростають.

Спороносний шар або гіменофор – у вигляді світло-жовтих трубочок, з віком вони темніють.

Їстівна частина гриба м’ясиста, але м’яка. При розламуванні вона біла або має трохи жовтуватий відтінок. Якщо зробити зріз, то він почервоніє або посиніє, залежно від виду маслюків.

Цінність становлять молоді, тому що через тиждень гриб вважається старим, а його плодова частина розпушує і стає темною, відповідно, несмачною. Маслюків просто люблять грибні черв’яки, тому виявивши в лісі сімейку маслюків, не поспішайте радіти, можливо, що придатних для харчування серед них не буде.

Ніжка щільна, округла, товщиною до 3 см й висотою до 10 см. Зазвичай біла, але темна біля основи. Деякі види виділяють крапельки білястої вологи, яка висихаючи утворює темні цятки.

Часто капелюшок з ніжкою з’єднує так званим «покривалом», яке зі зростанням гриба рветься і утворює кільце. Воно відрізняє окремі види маслюка від лжегрибів.

У соснових і мішаних лісах ростуть все літо, великими сім’ями. З одного місця можна зібрати кілька ведер. Це їстівні гриби, які за своїми смаковими якостями близькі до білих грибів.

Де ростуть гриби маслюки?

Вони вибирають хвойні ліси, але можна зустріти під березами та дубами. Віддають перевагу добре освітленим з достатньою кількістю сонця ділянкам, таким як галявини, вирубки. Маслюки дуже люблять вологу, а тому час після дощу – ідеальний час для збирання смачних, ароматних грибів.

фото

Перші молоденькі особини з’являються з кінця весни. Хоч вони й ростуть до середини осені, але з настанням низьких температур гриби швидко гинуть.

Хибні маслюки

У природі зустрічається безліч брехунів, які вимагають уважного підходу при збиранні та вивченні різновидів цього сімейства.

Хибні маслюки спершу можна прийняти за справжні, але при детальному розгляді виглядають неапетитно, це дає нам сигнал не брати їх. Щоб «тихе полювання», як ще називають збір грибів, не закінчилося сумно, і ви не принесли додому повний кошик неїстівних маслюків, розглянемо найбільш популярні лжемаслята, що часто зустрічаються.

Помилкові маслюки моховики або перцевий гриб невеликого розміру 3-5 см та висотою близько 5 см. Світло коричневі, м’якуш всередині жовтий, на зрізі стає червоним. Відмінні риси – тонка ніжка без характерного кільця, а якщо заглянути під капелюшок, то видно червоні платівки червоного кольору, тоді як у їстівних вони жовті. Ще одна відмінна властивість — пекучий, наче гострий перець, смак. Звідки і походить друга назва. Зростають одинаками чи цілими групками.

Незважаючи на те, що вид відноситься швидше до неїстівних, іноді його використовують у різних кухнях світу, щоб надати страві пікантності (за рахунок гостроти) та оригінального аромату. Гіркоту можна усунути, якщо застосувати тривалу термічну обробку.

Гриби маслюки

Жовто-бурий їсти заборонено. Він також трапляється у хвойних лісах, виростаючи переважно на заболочених ділянках. Вид з великим капелюшком близько 15 см брудно жовтого кольору, ніжка товста, рівна, трохи світліша, ніж капелюшок. Кільце на ніжці відсутнє. Якщо зрізати м’якуш гриба, то на зрізі вона стане синього кольору.

Сибірський маслюк відноситься до небезпечних видів і є його категорично не можна, тому що призводить до серйозного отруєння. Зростають групами у соснових лісах. Капелюшок бежевий опуклої форми, але у особи, що старіють, на ній з’являються червоні цятки. Їстівна частина щільна, жовта за кольором, без особливого запаху, після зрізу стає синьо-коричневою. У лжемасля на ніжці будуть цятки, у справжнього їх немає.

Мокруха ялинова – масляк хибний, який добре маскується під справжній. Він так само росте серед ялин та сосен. У молодих особин капелюшок спочатку світлий, а потім стає темним, невеликий у діаметрі, слизкий на дотик, особливо після дощу. Ніжка маленька, біла, з оксамитової спідничкою. Якщо подивитися під капелюшок мокрухи ялинової, то ви побачите чіткі пластинки, які у їстівного гриба не так виражені.

Гриби маслюки
Гриби маслюки

Як відрізнити не справжні маслюки від справжніх

Обидві категорії грибів починають з’являтися вже із середини весни. Але найкращий час для збирання грибів вважається серпень-вересень. У жовтні можна знайти маслюки, які вже перезріли або їх пропустили попередні мисливці. Зазвичай їхній вигляд менш привабливий, а капелюшок занадто великий і менш смачний.

Незважаючи на те, що неїстівний гриб має деякі відмінності, велика різноманітність підвидів маслюків може заплутати навіть досвідченого грибника. І там, де у їстівного масляка немає кільця на ніжці, може стати невірною відмінністю, якщо ви виявите його у лжегриба.

  • Їстівні гриби вибирають сонячні ділянки лісу, добре освітлені узлісся, відкриті галявини, зустрічаються вздовж стежок.
  • У маслюка капелюшок плоский або опуклий, слизкий, немов покритий олією. При обробці шкірка на ній легко зчищається.
  • Маслюки гриби мають світлу плодову частину, яка після зрізу має посиніти або стати червоним відтінком.
  • Ніжка рівна з гладкою поверхнею, іноді зерниста. Кільце можливо, але не у всіх різновидів. Воно утворюється після розриву покривала, коли гриб зростає.
  • Суперечки світло жовті чи темно жовті.
  • Під капелюшком у хорошого гриба схожі на губку. У неїстівних добре проглядаються білі трубчасті пластинки (наприклад, у мокрої ялинової).
  • Якщо заглянути під низ капелюшка, то у їстівних вона вкрита плівкою білого кольору, яка зі зростанням особини відривається і стає своєрідною спідничкою (кільцем).
  • Справжні мають щільну, м’ясисту текстуру, у той час як у хибних вона рихліша і легко кришиться.
  • Як би неїстівні гриби не намагалися замаскуватися під справжні, їх зовнішній вигляд все ж таки неапетитний, а капелюшок, який привертає увагу в першу чергу, віддає фіолетовим відтінком.
  • Запах — ще одна відмінність брехунів. Він зовсім негрибний і навіть неприємний.
  • Якщо на ніжці є кільце світло-бузкового кольору і його легко відламати — гриб їсти не можна.
  • Ще однією відмінністю могли б стати цятки на капелюшку, але в деяких їстівних видів вони так само є. Тому краще збирати молоді маслюки, з абсолютно рівною і гладкою поверхнею.
фото

Симптоми отруєння хибними маслюками

Важливо пам’ятати, що будь-які гриби — це важка їжа, яка складно засвоюється, тому не радять їх давати дітям.

На щастя, отруєння лжемаслятами не смертельно, якщо все ж таки сумніваєтеся в їстівності гриба, краще пройти повз. Крім того, відомо, що гриби вбирають у себе все з навколишньої природи. Збирати гриби вздовж доріг, де їздить транспорт, категорично заборонено. В даному випадку навіть тривале варіння не зможе вивести токсини і важкі метали, що містяться в грибі.

Отруєння грибами можна розпізнати за такими показниками вже за кілька годин після прийому:

  • поява слабкості, дискомфорту;
  • запаморочення;
  • з’являється нудота, яка нерідко супроводжується блюванням;
  • з’являються різкі болі у животі
  • При одній з цих ознак негайно зверніться до лікаря для надання медичної допомоги. Очікуючи на лікаря, в цей час вдома постарайтеся полегшити стан потерпілого.

Перша допомога при отруєнні

  • Рясне пиття. Спровокуйте напад блювання, промивши шлунок великою кількістю води з розчином марганцівки.
  • Адсорбент, як активованого вугілля, прискорить виведення токсинів з організму, полегшивши роботу органів.
  • Міцно заварений чорний чай, обов’язково з цукром, добре знижує рівень нудоти. Можна скористатися звичайною газованою водою.

Як готувати маслюки

Маслюки мариновані

Гриби маслюки
Гриби маслюки

На 1 кг свіжих грибів нам знадобляться:

  • Вода – 400 мл;
  • сіль – 1 ч. л.;
  • лимонна кислота – 3 г;
  • цукор – 10 г;
  • запашний перець – 6 горошин;
  • лавровий лист – 1 шт;
  • гвоздика – 3 шт;
  • кориця;
  • столовий оцет – 8% розчин.

Змішати всі інгредієнти, окрім оцту, прокип’ятити 20 – 30 хв. Потім охолодити і додати третину склянки оцту. Маринадом, що вийшов, залити заздалегідь відварені маслюки.

Суп з маслюками

суп

Нам знадобляться:

  • Маслюки – 150 г (вага в очищеному вигляді)
  • Картопля – 2 шт. (близько 200 г)
  • Морква – 1 шт. (близько 70 г)
  • Цибуля – 1 шт. (близько 60 г)
  • Олія соняшникова – 50 мл
  • Сметана – 100 мл
  • Кріп – близько 7 г (або за смаком)
  • Сіль – 1 ч.л. (або до смаку)
  • Вода – 1200 мл
  • Перець – 0,5 ч.л. (або до смаку)

Картоплю, моркву та цибулю почистити та вимити. Дрібно нарізати цибулю, натерти моркву, підсмажити на олії. Картоплю нарізати кубиками.

З грибів зняти шкірку на капелюшку, видалити червиві частини. Нарізати невеликими часточками.
Добре промити гриби у кількох водах, скласти у каструлю, залити водою. Довести до кипіння, забрати піну.

Додати картоплю до закипілих грибів після того, як зняли піну. Посолити, варити 25 хв. Додайте моркву й цибулю. Варити ще 10 хв.

Розвести сметану бульйоном із супу, влити в суп. Проварити ще 5-7 хвилин. Поперчити до смаку. Дрібно нарізати кріп, додати в готовий суп.

Смажені маслюки в сметані.

Нам знадобляться:

маслюки свіжі – 0,5 кг;
цибуля ріпчаста – 2 шт.
сметана – 2 ст. л.
олія для обсмажування
сіль за смаком

Спочатку відварити маслюки, а потім обсмажити. Жодних спецій, крім солі, не додавайте, щоб не перебити природний смак й аромат грибів. Подавати страву можна з гарніром зі смаженої картоплі чи пюре.

Дивіться також: Як правильно садити огірки – цікаві поради

Прокрутка до верху