Посадка огірків на розсаду – коли приходить час садити огірки на розсаду, важливо подбати про терміни та правила посадки. Вирощувати їх можна в плівкових теплицях та парниках, що не обігріваються. Садити краще в кубики з поживної суміші або горщики торф’яні, бо ця культура не переносить пікірування. Можна здійснити перегін і в пластиковій тарі, але при пересадці її доведеться розрізати так, щоб зберігся корінь разом з грудкою землі.
Зміст
Терміни та правила посадки
Розсаду краще висаджувати на початку травня. Огірки на розсаду можна садити за 15-30 днів до висадки у парник, теплицю чи відкритий ґрунт. Оптимальні терміни початку вирощування молодих рослин – коли настануть останні дні березня. Суміш для посадки має складатися з городньої землі (дерну), перегною, компосту й піску у співвідношенні 3:2:1:1.
Знезаразити ґрунтовий субстрат можна як у духовці, так і поливом зі спеціальними засобами: розчином Гліоклодину, Фітоспорину, Трихоцину, Превікуру або марганцівки (гарячим).
Вирощування в парі, що не опалюється.
Правильну посадку насіння огірків на розсаду починають з їх підготовки: протруювання, замочування, пророщування та загартовування. Зараз багато насіння продаються вже знезараженим, але якщо є невпевненість у них або вони заготовлені самостійно варто протруїти їх обов’язково.
Якщо ви зібрали насіння з гібридів з позначкою F1, то не чекайте від нього тих же ознак, які були у батьків минулого року. Вони можуть проявити приховані, можливо такі цікаві властивості, які були в однієї з рослин першого гібридного покоління. Своє насіння можна збирати тільки з сортових огірків, вирощених окремо від інших сортів.
Насіння заливають водою або сольовим розчином, перемішують і дають їм осісти. Всі порожні оболонки, що спливли нагору, видаляють. Відібране насіння, що осіло на дно, опускають у темно-рожевий розчин марганцівки й залишають там на 25-35 хвилин. Потім промивають і замочують на 2-4 години у розчині: на 1 л води – 0,5 г борної кислоти. Борну кислоту можна замінити на одну таблетку мікроелементів або 20 г деревної золи. Після цього насіння протягом доби витримують у теплій сніговій воді.
Пророщують їх у вологій пористій тканині тільки до проклювання. Після цього гартують, поміщаючи на ніч у холодильник, а вдень – у тепло. Повторювати гартування потрібно протягом 5-6 днів і тільки потім садити розсаду.
Посадка огірків на розсаду
Попри загартування насіння, всередині парника з розсадою необхідно дотримуватись температурного режиму:
- У похмуру погоду – 22-25 ° C;
- у ясну погоду – 25-32 ° C;
- вночі – 18°C.
Відкритий розсадник уночі накривають парниковими матами.
Поливають сходи з часу появи сім’ядольного листя. Спочатку ллють воду за допомогою ложки прямо під корінь, не зачіпаючи листя. Потім беруть лійку з тонким носиком. Полив проводять у міру висихання ґрунту (приблизно раз на 6 днів) відстояною теплою водою по бортику або в піддон. За кілька днів до пересадки температуру в парнику знижують, але стежать, щоб вона не опускалася нижче 15 ° C, а припиняють полив. Якщо розсада вирощувалась вдома, то загартування проводять за допомогою періодичного винесення її на балкон або веранду.
У середині квітня, коли рослини вже матимуть по 2-3 справжні листки, їх можна висаджувати в теплицю. Але грядки для цього готують заздалегідь. Виймають ґрунт на півтора багнета лопати, засипають гній шаром 3-5 см, покривають викинутим ґрунтом. Вносять добрива – на 1 м2:
- 100 г гумінової суміші;
- 100 г вапна;
- 80 г комплексного добрива.
Огірки садять у похмуру погоду в ряд на відстані 40 см один від одного. Поглиблюють до сім’ядольного листя, поливають і накривають нетканим матеріалом. Якщо є загроза заморозків, її напередодні кілька разів сприскують «Цирконом».
У теплиці
За 2-3 дні до того, коли настане час сіяти насіння огірків, у теплиці готують ґрунт. Вносять і розкладають для просушування дерновий ґрунт. Змішують його з коров’яком у співвідношенні 5:1. У ящики насипають спочатку крупнокомкову землю (товщина шару – 3-5 см), потім просіяну підготовлену суміш з дерну і коров’яку так, щоб вийшла загальна висота 8-12 см.
Перед посівом у теплицю насіння огірків також потрібно протруїти та замочити у воді на 10-12 годин при температурі, що дорівнює 25°C. Потім проростити у вологій тканині за температури 25-32°C. На це знадобиться приблизно 1-2 дні. Найкраще насіння те, що дасть коріння, що у 2-3 рази перевищує довжину насіння. Проросле насіння висівають у теплицю рядками на глибину 1-1,5 см. Довжина рядка становить 25 см, у кожний з них потрібно покласти по 3-4 насінини. Коли розвинеться перший справжній лист, рослину поливають розведеним у співвідношенні 1:10 коров’яком. При загрозі заморозків теплицю накривають щитами.
Посадка огірків на розсаду
Верхівкову нирку у тепличного пагона видаляють тоді, коли з’явиться другий справжній лист. Це потрібно для того, щоб стебло не витяглося, стало сильним, а також для зміцнення та розвитку кореневої системи. Через 20-25 днів після посіву їх підсипають ґрунтом шаром 1-2 см – для формування придаткових коренів. Підсипання повторюють за кілька днів і поливають водою з органічними добривами. Через 35-40 днів теплична розсада огірків вважається зрілою і її можна пересаджувати на постійне місце.
Головну втечу після третього листа рекомендується прищипувати у будь-якому випадку. На бічних гілочках формується більше жіночих квіток, отже, і плодів.
Якщо рослини потрібно посадити в ящики, то товщина ґрунтової суміші в них повинна бути не менше 7 см. Розсаду виймають разом з грудкою землі (способом перевалки) і укладають у борозни так, щоб стебло було нахилене під кутом в 60° до ґрунту, верхівкою на схід. Засипають до нижнього листа і добре поливають.
Розташовують на відстані 15-17 см один від одного. Добре в перші 2-3 дні провести припарку: збризкати водою прилади опалення та підлогу в теплиці. Для подальшого успішного зростання батогів температура повітря в теплиці повинна дорівнювати 30 ° С, а відносна вологість – 90-95%.
У теплому розсаднику
Огірки вирощують за допомогою біопалива. Для цього садити огірки на розсаду потрібно вдома, з 15 травня, у торф’яних кубиках або стаканчиках (по 3 насіння в кожному). Надалі, коли паростки сформуються, найслабші з них потрібно буде не висмикувати, а зрізати манікюрними ножицями або відщипувати, щоб не пошкодити кореневу систему сильного саджанця, що залишився. Спочатку близько 2 тижнів їх тримають під плівкою, а потім ставлять у розсадник на шар перегною товщиною 3-5 см.
Готують грядки під огірки, дотримуючись рекомендацій:
- Викопати траншеї завглибшки приблизно 30 см;
- закласти у них біопаливо – листя ранньої капусти;
- зверху засипати ґрунтом;
- добре пролити.
Пріюче листя виділяє вуглекислий газ, зігріває ґрунт, збагачує його мікроелементами. У грядку, що зігрілася, висаджують розсаду з розрахунку 16 рослин на 9 м2. Пагони закопують до сім’ядольного листя і добре поливають 2 рази на день протягом тижня.
Часте і рясне поливання огірків не тільки дозволяє їх численним пагонам добре рости й родити, а й рятує рослину від павутинного кліща.
Щоб посадити огірки на розсаду, потрібно проаналізувати кліматичні умови своєї місцевості та передбачити дату встановлення стійкого тепла. Після розрахувати час висадки, пам’ятаючи, що: сходять огірки дня 3-4, до появи першого листка пройде ще 10-15 днів і 8-12 днів потрібно на формування 2-3 справжніх листків. Склавши ці терміни, ми отримаємо проміжок часу, який потрібно відрахувати у зворотний бік від часу висадки рослин на постійне місце зростання.
Дивіться також: Коли сіяти і як садити помідори?