Фентезі — найнадійніший провідник у світ ескапізму, де добро завжди перемагає зло та негаразди. Коли погода хмуриться, а уроки набридли – саме час влаштовувати перегляд улюблених казок усією родиною. Експерти podobaika.com розповідають про помітні зразки жанру, які сподобаються і дітям, і дорослим.
Гаррі Поттер та філософський камінь (Harry Potter and the Philosopher’s Stone 2001)
- IMDb: 7.6
Роки йдуть, покоління змінюються, але «Гаррі Поттер і філософський камінь» залишається важливими дверима в безмежний світ магії — попереду ще сім фільмів і стільки заклинань, які потрібно вивчити! Режисер дилогії «Один вдома» Кріс Коламбус до екранізації підійшов з азартом справжнього чарівника та вихователя, того самого, що розповідає слухняним дітям казки та дарує льодяники.
В результаті кропіткої роботи перший фільм серії ефектно балансує між першоджерелом Джоан Роулінг та загальною фантазією про світ, захований десь за цегляною стіною в Косому провулку. Школа чарівництва і чарівництва Хогвартс принесла непідробну радість, що Гаррі Поттеру (Деніел Редкліфф), що ще кільком мільйонам дітей по всьому світу.
Лемоні Снікет: 33 нещастя (Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events 2004)
- IMDb: 6.8
«Лемоні Снікет: 33 нещастя» – казка, яка закінчилася незаслужено рано. Екранізація серії романів Деніела Хендлера обмежилася лише одним фільмом і лише через роки ожила у форматі серіалу на Netflix. Але стрічка Бреда Сілберлінга («Каспер») за минулі роки не лише не втратила чарівності, а, навпаки, довела, що Стімпанк не старіє. А крім видатної візуальної естетики фільму, неможливо не згадати й акторські роботи Джима Керрі та Меріл Стріп, що по-справжньому запам’ятовуються.
Сирітки Бодлери, Вайолет (Емілі Браунінг), Клаус (Ліам Ейкен) та Сонечко (Кара та Шелбі Хоффман) після раптової смерті батьків мріють про одне — знайти новий будинок, де буде безпечно і тепло. Але опікуни діткам трапляються специфічні, а загибель батьків здається дедалі більше таємничою. Серед готичних декорацій, дивовижних механізмів і диких звірів з великими зубами Бодлери доводять знову і знову головне: безвихідних ситуацій немає, а будинок — там, де твої близькі. Навіть якщо ви опинилися десь на краю світу.
Спайдервік: Хроніки (The Spiderwick Chronicles 2008)
- IMDb: 6.6
«Спайдервік: Хроніки» починається як справжній хорор: сім’я переїжджає в новий будинок (а вірніше, повертається в забуте родове гніздо), і дітей починають переслідувати дивні звуки, предмети на кшталт маминих ключів зникають, а старша сестра (Сара Болгер) усі домисли списує на нестачу дисципліни. Один із близнюків (обох зіграв Фредді Хаймор), більш сприйнятливий до потойбічних сигналів і спадщини дядечка Артура Спайдервіка, незабаром виявляє ціле Середзем’я в саду, не видно неозброєним оком.
Хроніки Нарнії: Лев, чаклунка та чарівна шафа (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 2005)
- IMDb: 6.9
У випадку «Хронік Нарнії» кіно досить сильно відрізняється від першоджерела: багатий світ прихованого королівства полонить і вражає опрацюванням масштабів, але багато шанувальників романів Клайва Стейплза Льюїса скаржаться на втрачені смисли та «нейтралізацію» християнських посилань літератури. З претензіями складно посперечатися, але кіноверсія все одно претендує на звання однієї з головних франшиз нульових фентезій.
Режисер Ендрю Адамсон поставив на розмах всесвіту, панорами боїв та прогресуючу епічність дії. При цьому «Лев, чаклунка та чарівна шафа» досить привітний до глядачів, які з першоджерелом не знайомі, і поступово занурює у закони буття секретного світу. Хто знає, цілком можливо, що перегляд екранізації спонукає і дітей, і батьків ознайомитися із серією романів — вони явно заслуговують на увагу.
Золотий компас (The Golden Compass 2007)
- IMDb: 6.1
Сироту Ліру Белакву (Дакота Блю Річардс) з Оксфорда, який схожий на наш, і на її звірята-деймона Пантелеймона чекають безліч захоплюючих, але небезпечних пригод. Для початку обов’язково потрібно врятувати кращого друга Роджера (Бен Вокер), якого викрали. В адаптації сильно стиснули антиклерикальний пафос Пулмана і спростили політичні взаємини у всесвіті «Темних початків», зате дали волю зображенню супутників героїв: не тільки Пана, а й рудої мавпи місис Колтер (помітна роль Ніколь Кідман), сніговому барсу лорда Азріел і поваленого короля ведмедів Йорека Бірнісона. Фільм приковує увагу масштабом та барвистістю.
Відьміна служба доставки (Majo no takkyûbin / Kiki’s Delivery Service 1989)
- IMDb: 7.8
Коли мова заходить про фентезі-світи, ім’я японського аніматора Хаяо Міядзакі спливає само собою. Найтитулованіші стрічки метра на кшталт «Віднесених привидами» та «Ходячого замку» складно назвати однозначно дитячими, попри вік головних дійових осіб. «Відьмина служба доставки» значно більше підходить для сімейних вихідних.
Кікі — дівчинка, яка має стати справжньою відьмою, а поки що треба пройти школу життя без допомоги магії (ну, майже без допомоги магії). Щоб прижитися в невеликому містечку та познайомитися з новими сусідами, Кікі, озброївшись мітлою, починає доставляти все і всім. Міядзакі пропонує поринути в ще одну трепетну і зрозумілу всюди історію дорослішання — з невдачами, прийняттям важливих рішень, першим коханням та чорним котиком Дзідзі.
Піноккіо (Pinocchio 2019)
- IMDb: 6.4
Можливо, багато батьків не погодяться з тим, що «Піноккіо» Маттео Гарроне — видовище, яке підходить для юних очей, але саме італійський режисер ближче за багатьох передав дух оригінальної казки Карло Коллоді (помітно далекою від інтерпретації Disney). Як і раніше, дерев’яний хлопчик замість школи вирушає до цирку, залишивши Джепетто (Роберто Беніньї) сумувати на самоті. І саме у Гарроні лінія взаємин самотнього літнього тата та недбайливого хулігана-сина звучить особливо трепетно.
Пригоди Паддінгтона (Paddington 2014)
- IMDb: 7.2
Понад півстоліття історія про Паддінгтон залишається класичною і передчасною казкою про прийняття, прощення і здоровий клімат у сім’ї. Бути не схожими один на одного цілком нормально. Зазвичай фентезі-фільми звуть втекти в альтернативний світ якомога далі від сірих буднів і поринути у пригоди. «Паддінгтон», навпаки, пропонує поглянути на всі боки й побачити рутинне диво в дрібницях, які оточують нас щодня.Чи то банку мармеладу, чи бабусиної спиці, здатні пов’язати найтепліший шарф у світі.
Валеріан та місто тисячі планет (Valérian et la Cité des mille planètes 2017)
- IMDb: 6.5
Добірку фентезі варто закінчити чистокровною фантастикою. «Валеріан і місто тисячі планет» вважається скоріше прохідним фільмом Люка Бессона, а не відвертою невдачею — кінематографіст самостійно вклався у виробництво. Стримані рейтинги, низькі оцінки критиків, прохолодний прийом глядачів… Але що більше часу минає з релізу, то сильніше здається, що екранізація французьких коміксів «Валеріан і Лорелін» вийшла у невдалий час і картині варто дати ще один шанс сьогодні.
Технічно стрічку швидше можна зарахувати до шпигунського жанру розслідувань, де двоє агентів. Майор Валеріан (Дейн Де Хаан) та сержант Лорелін (Кара Делевінь) — мають розкрити змову і як водиться, врятувати світ або як мінімум це місто тисячі планет. На практиці Бессон пропонує навіжену та яскраву фантастичну пригоду. Яка може засмутити дорослих простотою головної інтриги, але дітям, швидше за все, запам’ятається барвистим сеттингом (практично «Зоряні війни» для найменших), різноманітністю космічних жителів та невтомною динамічністю повістей.
Дивіться також: Класні сімейні фільми на вечір – ТОП 60