Фільми про журналістів та їхні розслідування. Журналісти часто стають героями фільмів, особливо журналістів-розслідувачів. Зрештою це як детективи, яким доручено знайти правду. Однак не так багато фільмів, які найкраще показують їхню роботу. Нижче ви знайдете найкращі з них.
Фільми про журналістів та журналістські розслідування — не рідкісний жанр кіно. Однак знайти справді добрий фільм на такі теми не так просто. Ви повинні розуміти, що журналістська робота рідко буває ефектною. Це довгий годинник, проведений за столом за читанням, листом та розмовами. Журналісти більше схожі на психотерапевтів, ніж на детективів, які працюють у польових умовах, хоча мета їхньої роботи здебільшого одна й та сама — з’ясувати правду. Все це означає, що ще мало хто з кінематографістів може цікаво розповісти про цю професійну групу.
Тим часом журналісти відіграють важливу соціальну роль. Їх недаремно називають четвертою силою, вони мають величезний вплив на те, що ми знаємо і як ми сприймаємо світ. Вони виконують контрольні функції стосовно формальної влади. У зв’язку з цим ними лежить велика відповідальність. Це саме собою тема, варта уваги.
Отже, які фільми про журналістів найкращі? У цю групу входять фільми, що зуміли зафіксувати тягар відповідальності, який в епоху соцмереж та таблоїдів, на жаль, стирається. Також важливо проявити журналістську майстерність, тобто. вміння ставити питання, критично та аналітично мислити, докопуватися до істини та багато іншого. Показати все це – непросте завдання. Наступні відео найкраще впоралися із цим.
10. Життя Девіда Гейла (The Life of David Gale, 2003)
Список найкращих фільмів про журналістів відкриває відносно невідома постановка, але чудовий акторський склад із Кейт Уінслет, Кевіном Спейсі чи Лорою Лінні. Відомий журналіст Бітсі Блум візьме інтерв’ю у засудженого професора філософії Девіда Гола. Засудженим за зґвалтування та вбивство залишаються лічені дні до смертної кари. Спочатку переконана у винності чоловіка, Бітсі дозволяє переконатися у його невинності під час трьох зустрічей. Зараз у нього мало часу, щоби довести це світу.
9. “Убити посланця (Kill the Messenger, 2014)
У цьому фільмі показано ризики, пов’язані із роботою журналіста. Гері Вебб на власному гіркому досвіді переконався, наскільки високою може бути ціна правди. У 1990-х він викрив незаконні зв’язки ЦРУ з американськими наркокартелями у серії статей. Незаконний обіг наркотиків дав агентству кошти для спонсорування повстанців у Нікарагуа. ЦРУ не залишило доповіді Вебба без відповіді. Агентство вирішило знищити журналіста та його авторитет, не шкодуючи при цьому коштів. Фільм заснований на автобіографічній книзі самого Вебба.
8. Дівчина з тату дракона (The Girl with the Dragon Tattoo, 2011) – Фільми про журналістів
Цей фільм доводить, що ти ніколи не перестаєш бути журналістом. Дифамаційний журналіст Мікаель Блумквіст ухвалив контракт від шведського промисловця. Йому належить розкрити справу про вбивство 40-річної давності. Виявляється, це має більше відношення до сьогодення, ніж ви думаєте. Журналістське розслідування приводить Блумквіста до зустрічі з геніальним хакером Лісбетом Саландером. Татуйована дівчина виявляється втягнутою у розслідування, хоча співпраця цієї неочевидної парочки складається непросто. Фільм, заснований на бестселері Стіга Ларссона, є чистокровним трилером.
7. Титульний лист (Shattered Glass, 2003)
Журналістика – це величезна відповідальність. Проте не всі про це знають. Стівен Глас — молодий журналіст, який зробив стрімку і блискучу кар’єру. У нього гостре перо і здатність торкатися сильних, часто спірних тем. Його тексти хочуть публікувати інші відомі видання, а редактори захоплюються Глассом. Лише один журналіст починає рознюхувати аферу. Чарльз «Чак» Лейн попри все намагається довести, що молодий колега з редакції — маніпулятор і скоріше казкар, ніж журналіст. Розказана історія була заснована на фактах.
6. Путівник (The Insider, 1999)
Фільм «Інформатор» заснований на реальних подіях, що призвели до одного з найгучніших скандалів США. Журналіст та колишній співробітник тютюнової компанії розповідають, що до сигарет додають хімічні речовини. Мало того, що вони викликають ще більше звикання, аніж сам нікотин, вони ще й шкідливі для здоров’я. Тютюнові компанії не чекають довго і пускають у хід важкі знаряддя проти інформаторів. Цей чудовий фільм Майкла Манна отримав сім номінацій на Оскар.
5. Зодіак (Zodiac, 2007) – Фільми про журналістів
Інша історія, натхненна реальними подіями, знаходиться на темнішій стороні. Титул Zodiac — це прізвисько серійного вбивці, який тероризував Сан-Франциско на рубежі 1960-х і 1970-х років, який прославився тим, що відправляли в поліцію та журналістам листи із зашифрованими повідомленнями. Справу розглядали, зокрема, газета San Francisco Chronicle, яка отримала посилки. Хоча Роберт Грейсміт працював там художником-карикатуристом, до розслідування він приєднався самостійно. Репортер-розслідувач Пол Ейвері спочатку не сприймав його надто серйозно, поки не з’ясувалося, що він може бути ближчим до істини, ніж будь-хто інший. Цей фільм тримає у напрузі від початку до кінця.
4. Четверта влада (The Post, 2017)
“Четверта влада” – це реальна історія, заснована на одному з найважливіших моментів в історії американської журналістики. Журналісти The Washington Post виявили секретний репортаж, який викриває безглуздість війни у В’єтнамі. Проте уряд США приховав документ, щоб «не вдарити обличчям у бруд», і, як ні в чому не бувало, відправив на майже вірну смерть ще солдатів. Скандал із документами Пентагону поставив Кетрін Грем, видавця газети, у скрутне становище. Незаконно отримані урядові документи мали кинути виклик основ кривавого конфлікту, а також інтересам видавництва та його власного майбутнього.
3. Правда ( Truth, 2015)
Співробітники CBS вирішують транслювати репортаж про хід військової служби, домагаючись переобрання президента Джорджа Буша-молодшого. Те, що він неприхильний до глави держави, це нічого не сказати. Матеріал відверто компрометуючий. Проте співробітники Буша залишаються напоготові та повертають справу проти журналістів. Їх звинувачують у маніпуляціях, недостовірних джерелах та банальній брехні. Це лише початок інформаційної війни. На карту поставлено не лише кар’єри окремих журналістів, а й інтереси видавця.
2. “У центрі уваги” (“Spotlight”)
Ця історія вразила Америку та католицьку церкву. Spotlight – це запис реальних подій. Група журналістів-розслідувачів у Бостоні розпочала розслідування випадків сексуального насильства над дітьми з боку герцогині. У міру того, як кількість наступних випадків почала стрімко зростати, зрозуміли, що це не поодинокі випадки, а системна проблема. Нелегко було писати у негативному та вкрай чутливому контексті про проблеми церкви. Однак розслідування Boston Globe порушило мовчання та ймовірну драму за участю більшої кількості дітей. Важливий фільм, який також показує журналістську дійсність – довгий час перевірки матеріалів та джерел, пошук зачіпок та людей, які бажають розкрити правду.
1. Вся президентська рать (All the President’s Men, 1976) – Фільми про журналістів
Номер один не повинен нікого дивувати. Адже фільм «Вся президентська рать» розповідає про найвідоміше журналістське розслідування у сучасній історії США. Коли в штаб-квартирі Демократичної партії стався злам, більшість американців сприйняли це як звичайний інцидент. Тільки двоє журналістів, Боб Вудворд і Карл Бернстайн, вважали, що у злому є щось більше. Їхнє розслідування виявило те, що ми сьогодні знаємо як Уотергейтський скандал, кульмінацією якого стала відставка Річарда Ніксона з посади президента США. Чи розповідає якась інша історія більше про силу незалежної журналістики? Відмінний фільм із безцінними Робертом Редфордом та Дастіном Хоффманом.
Дивіться також: 10 цікавих детективних серіалів Нетфлікс!