Головна сторінка >> Фільми головоломки, які розгадає не кожен
Фільми головоломки

Фільми головоломки, які розгадає не кожен

Фільми головоломки – феномен, що загострився в 1990-2000-х роках – саме в цей час таких картин стає особливо багато. Ми пропонуємо далеко не вичерпний список фільмів із головоломним сюжетом, а ті, що здалися нам особливо цікавими.

Острів проклятих (Shutter Island 2009)

Фільми головоломки
Фільми головоломки

Почалася картина з приїзду двох напарників Тедда та Чака на віддалений острів, де розташована психлікарня для злочинців. Завдання поліційних полягало в тому, щоб знайти небезпечну втікачку Рейчел Соландо, проте дуже скоро з’ясувалося, що Тедд мав особистий мотив опинитися на острові: його дружина загинула в пожежі, винуватець якого знаходиться в одному з корпусів лікарні. У своєму фільмі Скорсезе створив замкнутий простір, де герой мучиться про концтабір Дахау, мріє про дружину, яка чорним попелом обсипається в його обіймах, де стіною ллє дощ і в кадр постійно вривається яскраве світло. У цьому дивному детективі з перевдяганнями та привидами, де каліцтво, сон та травму пропонується вважати синонімами, істина виявляється для повоєнної людини занадто важким тягарем.

Випадок (Blind Chance 1987) – Фільми головоломки

кіно

У стрічці три частини, і кожна починається з того, що головний герой Вітек біжить за поїздом до Варшави. Вперше він встигає і стає комуністом, який не без співчуття ставиться до опозиціонерів, але не наважується вийти з партії. У другій йому не вдається сісти на потяг і він вливається в антикомуністичний рух. Втретє він знову спізнюється і зустрічає дівчину, з якою будує сім’ю, відмовляючись посідати будь-яку політичну позицію. Несподіваний фінал фільму дозволяє по-новому поглянути на все, що відбувається в ньому, до цього моменту.

Час розплати (Paycheck 2003)

Фільми головоломки
Фільми головоломки

Ті три роки, що Майкл Дженнінгс займався розробкою, були з його пам’яті стерті, а замість обіцяного гонорару він отримав якийсь мотлох у конверті: запальничка, немодні окуляри, пачка цигарок, монета, папірець з печива з пророкуванням тощо. Однак, незабаром він з’ясовує, що все це він відправив собі сам і кожен із предметів стане йому в пригоді в дуже конкретний момент майбутнього.

Цікаво  Японські серіали для вечірнього перегляду

Не розкриватимемо якого висновку приведуть героя Бена Аффлека об’єкти з конверта, але крута режисура Джона Ву анітрохи не поступається власне поворотам сюжету. Він з легкістю та винахідливістю використовує і поліекран, і короткий монтаж, і блакитні очі Уми Турман. Не обходиться і без улюбленого образу режисера — рятівного білого голуба, який у вирішальний момент влітає у кадр на сповільнене знімання. Тим, на кого справило враження те, як у «007: СПЕКТРІ» з пістолета збивають вертоліт, варто побачити, як герой Аффлека зупиняє електричний поїзд у метро за допомогою скріпки.

Ілюзія польоту (Flightplan 2005) – Фільми головоломки

кіно

Пасажирський літак вирушає з Берліна до Нью-Йорка. На борту Кайл Пратт підходить до провідників і просить допомогти знайти її дитину, дівчинку шести років. Коли спільні пошуки ні до чого не призводять, мати влаштовує скандал. Однак ні речей доньки, ні талона у жінки немає, як немає жодних даних про дівчинку в базі пасажирів. Фільм Роберта Швентке — добрий приклад із цілої підкатегорії фільмів головоломок, де героїні ніхто не вірить.

Її переконують, що вона обманюється (зазвичай щодо дитини), але, подолавши момент слабкості, вона все ж таки знаходить спосіб розкрити змову. Саме найстрашніша сцена в «Ілюзії польоту» — сцена з психотерапевтом, де жінка починає сумніватися у тому, що відбувається. Але, на щастя, героїня Джоді Фостер швидко приходить до тями: холоднокровність, професійне знання пристрою літака та вміння зламати ніс поганому хлопцеві роблять її більше схожою на героїню не трилера, а бойовика.

Сходи Якова (Jacob’s Ladder 1990)

Фільми головоломки
Фільми головоломки

Через бойове поранення у В’єтнамі Яків Сінгер повертається назад до Нью-Йорка. Страждаючи від важкого ПТСР, він думає про те, які звірства відбувалися на фронті. Ці думки поєднуються зі спогадами про сина і моторошними галюцинаціями, і поступово Яків втрачає зв’язок з реальністю. Фільм входить в окрему підкатегорію, де, як правило, за сюжетом головний герой не розуміє чи він живий, чи мертвий.

Цікаво  Цікаві кіна на вечір із захоплюючим сюжетом

Сценарій Брюса Рубіна, сповнений посилань до Тибетської книги мертвих, блукав Голлівудом кілька років. У різний час його пропонували Рідлі Скотту і Сідні Люмету, але нарешті він опинився в руках Едріана Лайна, вже відомого насамперед стрічкою «Фатальний потяг». У рік виходу картина виявилася не дуже успішною в прокаті, натомість набула абсолютно культового статусу, вплинувши на серію ігор Silent Hill, фільми «Шосте почуття» М. Найта Шьямалана та «Піджак» Джона Мейбері.

Біжи, Лола, біжи (Run Lola Run 1998) – Фільми головоломки

кіно

Лола тричі біжить вулицями Берліна. У кожній із трьох версій подій вона має лише 20 хвилин, щоб встигнути знайти круглу суму грошей для свого коханого Манні, який потрапив у біду. Секунди проносяться в її кислотно-червоному волоссі, будь-яка її дія, будь-який вибір на скаженому маршруті вплинуть на результат.

Німецький режисер Том Тиквер відкинув мотивування та впіймав темп епохи. У 1998 році фільм зібрав масу нагород, зокрема головну глядацьку нагороду кінофестивалю Санденс. Картину нерідко порівнюють із вищезгаданим «Випадком», наголошуючи, що обидва фільми досліджують роль випадковості та волі у людській долі. У «Біжи, Лола, біжи» цей мотив загострюється в сцені в казино, де героїня, гучним криком розбиває келихи й змушує шар рулетки приземлитися на потрібне їй число.

Павук (Spider 2002)

Фільми головоломки
Фільми головоломки

З поїзда на Лондонському вокзалі висаджується пом’ятий, ущербного вигляду чоловік у чотирьох сорочках, піджаку та плащі, на ім’я Денніс Клег. Він 20 років пробув у дурдомі й тепер вирушає до спеціального пансіону. Клег починає згадувати похмурі події свого дитинства, в яких корениться травма, яка пустила все його життя похилою. Поступово минуле і сьогодення переплітаються в павутинні рефлексії головного героя у тому, як склалася його доля.

Цікаво  Дуже цікаві фільми на вечір - що подивитись

Головний вчений від кінематографа Девід Кроненберг за допомогою точно протягнутих ниток монтажних фраз викреслив послідовне перетворення дитини на того самого приниженого Павука. Фінальний твіст як завжди в нашому списку змушує поглянути на те, що відбувається під іншим кутом. Головну роль у цій ідеально зібраній, повільно-моторошній картині зіграв Рейф Файнс. Фільм був показаний на кінофестивалі в Каннах у 2002 році та отримав захоплені відгуки критиків.

Детонатор (Primer 2004) – Фільми головоломки

кіно

Дебютант Шейн Каррут зняв «Детонатор» у 2004 році на 16 мм лише за сім тисяч доларів у себе вдома в Далласі та отримав головний приз журі американського кінофестивалю «Санденс». Додавати до цих обставин безліч коментарів, статей, повідомлень у форумах, написаних про цей фільм з ненавистю або захопленням за весь цей час, і ми отримаємо, ймовірно, найкультовіший фільм-головоломку. За сюжетом двоє друзів у гаражі розробляють щось на зразок машини часу, яка може дати їм усе, чого б вони не забажали. Однак вони стикаються із наслідками своїх експериментів. Історія винахідників настільки закручена і настільки нещадна до глядача в тому, що стосується використання наукових теорій, що похід на YouTube за бригадою пояснення майже неминучий.

Донні Дарко (Donnie Darko 2001)

Фільми головоломки
Фільми головоломки

Ще один культовий дебют із «Санденса», як потім сам пояснював його режисер, збудований на ідеї просторово-часової петлі. Однак знайти наукові слова для того, що відбувається на екрані, у цьому шизоїдному підлітковому фільмі означає упустити задоволення від його дивних мрійливих образів. У центрі сюжету Донні Дарко (Джейк Джілленхол), старшокласник, до якого є хтось у костюмі м’якого, але лякаючи зубастого кролика і передбачає кінець світу. Після цього Донні влаштовуватиме потопи, спалюватиме будинки й дивитиметься «Зловісних мерців» у місцевому кінотеатрі, а наприкінці опиниться в потрібний час і в потрібному місці, щоб на титрах пронизливо і точно заграв кавер “Mad World”.

Дивіться також: Фільми про психологів та психіатрів

Scroll to Top