Цікаві фільми про медицину та сучасних лікарів допомагають нам побачити всі темні сторони непростої професії: постійні перероблення, емоційний стрес, почуття провини й відповідальність за загибель складних пацієнтів. Рятуючи життя, лікарі часто забувають врятувати себе, що неодмінно веде до важкої депресії й перегорання. Зібрали картини, які найкраще говорять про психологічні та моральні аспекти роботи в медицині.
Пробудження (Awakenings 1990)
- IMDb: 7.8
- США
Драматична картина Пенні Маршалл заснована на мемуарах невропатолога Олівера Сакса, в яких розповідається про масштабну епідемію летаргічного енцефаліту у двадцятих роках минулого століття у США. Головний герой «Пробудження» — замкнутий медик-дослідник, на ім’я Сейєр (Робін Вільямс), який вимушено вирушає працювати до справжньої лікарні, де стикається з пацієнтами, що вижили після епідемії. Кожен із них упродовж десятиліть перебував у стані кататонічного ступору — без можливості рухатися чи розмовляти. Несподівано для себе Сейєр знаходить експериментальний метод лікування, який починає працювати.
Люди, що повернулися до життя, відчувають цілий спектр емоцій — від раптової радості перетворення до гіркого смутку про втрачені роки. Почуття відчуженості від світу, що перестав бути рідним, проходить пунктирною лінією через весь фільм. Як не дивно, найкраще своїх пацієнтів розуміє лише сам Сеєр, який, на відміну від них, завжди доброю волею цурався людського суспільства. Попри всю свою замкнутість і стислість, Сеєр — персонаж максимально зворушливий і комічний, ідеальний портрет невизнаного генія, який нарешті зірвався до заслуженої слави.
Творіння Господнє (Something the Lord Made 2004)
- IMDb: 8.2
- США
Заснована на однойменному оповіданні біографічна драма «Творіння Господнє» розповідає історію піонера кардіології Вів’єна Томаса та його вчителя Альфреда Блейлока, який свого часу відкрив експериментальний метод лікування вад серця у немовлят. Особлива увага у фільмі, знятому чотириразовим лауреатом «Еммі» Джозефом Сарджентом, приділяється проблемам расової сегрегації — через колір шкіри Вів’єн Томас не мав змоги проводити дослідження. Його знайомство з Альфредом Блейлоком відбулося в університеті Вандербілта, куди Томаса найняли як звичайний підсобний робітник. Помітивши його інтерес до медицини, Блейлок запропонував Томасу взяти участь у новаторському проєкті. Згодом вони разом працювали у лікарні.
Співпраця Блейлока і Томаса була революційною не тільки для медицини, але і для суспільства минулого століття, в якому панувала явна зневага до «кольорових». Користуючись своїм авторитетом, доктор Блейлок відстоював інтереси молодого колеги, а також відкрито розповідав про його внесок у дослідження з кардіохірургії. Парадоксально, але у «Творінні» тема медицини — лише тло для основного сюжету, а головна драма сфокусована на несправедливості класової ієрархії, яка завзято звеличувала одних і безпідставно ігнорувала заслуги інших.
Цілитель Адамс (Patch Adams 1998) – Цікаві фільми про медицину
- IMDb: 6.7
- США
Ще один фільм з Робіном Вільямсом про реально існуючого лікаря, лікарняного клоуна та громадського активіста Петча Адамса. На хвилі шаленої популярності Вільямса картина Тома Шедьяка показала пристойні збори у прокаті, проте сам Адамс фільм не оцінив, як, втім, і західна преса. Проте «Цілитель Адамс» зміг привернути велику увагу до діяльності Петча, який був лікарем тяжкохворих дітей та малолітніх сиріт. У фільмі значна увага також приділяється особистому життю головного героя, його багаторічній боротьбі з депресією та чудодійному перетворенню на педіатра.
Концепція сміху як ліки, що рятує від усіх хвороб, навряд чи є для когось новою, проте органічний образ Робіна Вільямса рятує, здавалося б, сценарій, що потопає. Для більшості людей, особливо дітей, постать лікаря асоціюється з чимось неминуче тривожним. Персонаж Вільямса успішно справляється з посттравматичними переживаннями глядачів, дозволяючи поглянути на особистість медика з іншого ракурсу.
Воскресаючи мерців (Bringing Out the Dead 1999)
- IMDb: 6.8
- США
Драматичний трилер Мартіна Скорсезе з Ніколасом Кейджем та Патрішею Аркетт у головних ролях розповідає про парамедика Френка, який працює на швидкій допомозі в нічну зміну. Як і головний герой «Аритмії», Френк страждає від глибокої екзистенційної кризи, яка заважає йому бути щасливою. Щоночі чоловіка переслідують параноїдальні бачення — примари пацієнтів, яких він так і не зміг врятувати. Зрештою Френк робить все можливе, щоб його звільнили з роботи, сподіваючись таким радикальним способом звільнитися від непомірної емоційної ноші.
Як і більшість фільмів у цьому топі, «Воскресаючи мерців» заснований на напів автобіографічному романі Джо Коннеллі, який довгий час працював лікарем швидкої. Для самого Скорсезе фільм став рідкісним експериментом на ниві сюрреалізму — світ персонажа Ніколаса Кейджа, що спочатку здається химерним, поступово набуває рис болісно актуальної реальності. Породжені алкоголем і наркотиками демони в його голові — не що інше, як проєкції внутрішнього «я», що карають запалена свідомість за нездатність змиритися з комплексом провини перед суспільством.
До кісток (To the Bone 2017)
- IMDb: 6.8
- США
Драма «До кісток» порушує гострі для наших днів теми прийняття тіла та розлади харчової поведінки. Головна героїня – молода художниця Еллен (Лілі Коллінз) – буквально одержима своєю вагою. Надмірне обмеження у харчуванні зрештою доводить її до стану нервової анорексії. Опинившись у спеціалізованій клініці, дівчина знайомиться з доктором Бекхемом (Кіану Рівз), який використовує найрізноманітніші методи у спробі повернути Елен смак до життя та любов до самої себе.
«До кісток» мало говорить про особистість доктора Бекхема або про складнощі лікування пацієнтів, які страждають на різні розлади психіки. Натомість режисер і сценарист Марті Ноксон концентрується на світовідчутті головної героїні, яка відчуває глибоку ненависть і відразу до самої себе. Еллен – відображення цілого покоління дівчат, які виросли без належної уваги та піклування з боку батьків. Похмурий і гнітючий сюжет «До кісток» навряд чи допоможе в процесі терапії, проте питання, підняті Ноксоном у фільмі, безперечно знайдуть відгук у багатьох глядачів.
Гарний лікар (Docteur? 2019) – Цікаві фільми про медицину
- IMDb: 6.7
- Франція
Французька комедія з атмосферою Різдва — чудова альтернатива важким медичним драмам, які препарують світлий образ медика. Головний герой картини «Добрий лікар» — черговий лікар лікарні, на ім’я Серж (Мішель Блан), у якого раптово прихопило поперек. Розуміючи, що в найближчі кілька днів йому просто не підвестися з ліжка, Серж вирішує звернутися за допомогою до звичайного кур’єра. В результаті чоловік, вкрай далекий від розуміння нюансів медицини, вирушає на виклики людей, які потребують допомоги холодними зимовими вечорами.
Як і більшість французьких комедій, «Хороший лікар» підкуповує легкістю та простодушністю. У фільмі немає «поганих» і «хороших» лікарів, є лише Серж та його новий друг-кур’єр, які всупереч усім обставинам намагаються залишатися вірними простому людському обов’язку — бути поруч із тими, хто їх потребує.
Ціна помилки (The God Committee 2020)
- IMDb: 5.8
- США
Гостросюжетний трилер Остіна Старка «Ціна помилки» присвячена проблемі трансплантації органів, а також етичності подібних операцій у сучасній медицині. Як показує практика, на один здоровий орган можуть претендувати одразу кілька осіб, проте кінцеве рішення про операцію приймає спеціальна комісія, яка має залишатися максимально об’єктивною до кандидатів. Робити подібний вибір — завдання не з легких, та й поняття об’єктивності може змінюватись в залежності від історичної доби.
Основна дія «Ціни помилки» розгортається навколо скандальної судової справи, пов’язаної із рішенням експертної групи лікарів із трансплантації органів. Сім років тому доленосний вибір зламав долі трьох людей. Вкотре люди стали жертвами байдужої системи, якою так чи інакше довелося пройти перевірку на профпридатність.
Пов’язані на смерть (Dead Ringers 1988) – Цікаві фільми про медицину
- IMDb: 7.2
- Канада, США
Боді-хорор канадського режисера Девіда Кроненберга розповідає про братів-близнюків Беверлі та Елліота Ментла (Джеремі Айронс), які працюють гінекологами в дорогій та успішній клініці. Брати відомі як блискучі хірурги, але цинічний і впевненіший у собі Елліот до того ж не гребує частими й не цілком етичними зв’язками з пацієнтками. Все змінюється, коли в житті близнюків з’являється актриса Клер, до якої Беверлі по-справжньому прив’язується. Образ гінеколога чоловічої статі — дуже провокаційне явище навіть для самих акторів. Так, наприклад, Роберт Де Ніро свого часу відмовився від головної ролі у фільмі через те, що йому не комфортно зображати жіночого лікаря. Ймовірно, що з тієї ж причини з проєкту пішов і Вільям Герт.
Теми медицини та анатомії, які простежувалися в інших роботах Кроненберга, отримують абсолютно нове втілення у «Пов’язаних на смерть», насамперед через професію головних героїв. У фільмі гінекологи носять червоний одяг катів — зрештою, вони не лише рятують, а й забирають життя. Самі брати, явні майстри своєї справи, так само легко маніпулюють власним життям, раз у раз обманюючи друзів, жінок, колег по роботі й навіть високе начальство. Кінцівка у фільму не найщасливіша, яка вкотре наводить на думки про те, що ті, хто розпоряджається чужими долями, найчастіше не можуть розібратися у власній.
Дивіться також: 5 цікавих фільмів від Netflix на вихідні