Головна сторінка >> Як доглядати за орхідеями – цікаві поради
Як доглядати за орхідеями

Як доглядати за орхідеями – цікаві поради

Як доглядати за орхідеями – спеціально для шанувальників ніжних та чуттєвих орхідей, запропоновані сприятливі дні з посадки, пересадки, поливу та прикорму. Графік робіт побудований у вигляді таблиці та короткого опису по місяцях. Подібна підказка допоможе навіть квітникарям початківцям зберегти красивий декоративний вигляд улюбленої квітки, не витрачаючи багато сил і часу.

Практика досвідчених квітникарів показує, що після покупки орхідеї потрібно обрізання квітконосів, з наступним перебором коренів і пересадкою в новий ґрунт. Подальший догляд передбачає виконання регулярних поливів та прикормів, протирання листя вологою ганчірочкою. Початківцям, які не мають досвіду в посадці, краще вибрати замість класичних горщиків прозорі кашпо. Зволоження шляхом випаровування вологи дозволить не перелити кореневу систему рослини, а прозорість — увібрати необхідні для розвитку і зростання сонячні промені. Зміст допускається на полиці, на східному або західному вікні, де сонце не зможе обпекти листя.

Сприятливі дні для пересадки орхідеї за місячним календарем

Як доглядати за орхідеями
Як доглядати за орхідеями

При необхідності, пересадка орхідеї допускається в будь-який час року, якщо період реабілітації має на увазі вміст кімнатної рослини під фітолампою. В інших випадках, коли агротехнічна дія не пов’язана зі станом коріння та листя, віддають перевагу двом варіантам:

1) перевалка з посадковим субстратом у красивіший горщик;
2) посадка у весняний та літній період.

Найсприятливіші дні для виконання пересадки:

  • У березні -1-8, 13, 23-31;
  • у квітні – 1-11, 17-22, 24-28, 30;
  • у травні -1-9, 17-19, 22-24, 27-31;
  • у червні -1-7, 13-16, 17-18, 26-30.

Заборонені періоди:

  • у березні – 9-10, 17-21, 21-23;
  • у квітні – 13-16;
  • у травні – 11-15, 15-17;
  • у червні -7-9, 21-23.

Повноцінний догляд у зимові місяці

сад огород

Щоб не занапастити теплолюбну квітку взимку, квіткарі дотримуються поширених правил утримання та догляду в домашніх умовах. На відміну від весняних та літніх місяців, з грудня по лютий, орхідеї не потребують надмірного догляду. Поливи здійснюють з великими інтервалами, вносячи добрива при необхідності. Якщо квітка впала у стан сплячки, намагаються зайвий раз не чіпати красуню орхідею, дозволяючи набрати необхідну енергію для відновлення сил, починаючи з березня.

Як доглядати за орхідеями в грудні

Не рідко можна побачити квітучу орхідею на підвіконні. Сьогодні, різноманіття різновидів квітки дозволяє утримувати в домашніх умовах цілу оранжерею, спостерігаючи почергову бутонізацію рослин.

Для набору великих бутонів і яскравого цвітіння, замість прикорму, варто включити до регулярного догляду освітлення. Фітолампи в ранковий і вечірній годинник просто необхідні рослині для своєчасного росту, нарощування кореневої системи й рясної бутонізації. Достатньо 2-3 години на день, щоб квіти в грудні відчували себе чудово, радуючи власницю красивим декоративним виглядом.

Як доглядати за орхідеями
Як доглядати за орхідеями

Грудень – не найкращий місяць для внесення добрив. За наявності вільного часу і бажання доглядати кімнатні рослини, краще віддати перевагу зрошенню теплою водою або протирання листя. Важливо забезпечити квітам достатній рівень вологості під час опалювального сезону. Не дарма ж орхідея вважається «болотною» культурою.

Поливи слід проводити обережно, дотримуючись графіка. Переливи можуть спричинити загнивання кореневої системи, утворення чорної ніжки та плісняви, появи шкідників. Краще дочекатися повного пересихання субстрату або вибору на користь прозорого кашпо, що передбачає напою вологою, шляхом випаровування води.

В січні

Незалежно від сорту та різновиду орхідеї, січень є періодом спокою. Щоб не нашкодити своїми діями квітучій рослині, рекомендується обмежити догляд, застосовуючи лише додаткове освітлення та поливи. Виняток із правил — рослини, що заклали квітконоси в середині зими. Їм потрібне додаткове харчування, у вигляді комплексних добрив для рясного цвітіння. Як профілактика хвороб та шкідників, можна розсипати поверх субстрату тютюновий попіл або деревну золу, проливши відстояною водою.

Неприємний аромат і антибактеріальні властивості популярного ферменту, відлякають комах, виключивши виникнення бактеріальних і вірусних хвороб протягом наступних кількох тижнів.У догляді за епіфітами прикорми та поливи не проводять надто часто у січневі дні. Замість прикореневого внесення вологи віддають перевагу зрошенню теплою водою. Під час процедури уважно стежать, щоб рідина не потрапила у серцевину та на шийку рослини.

сад огород

Цілком забувають на весь січень про догляд за орхідеєю дендробіум. Рослина в стані спокою, не вимагає до себе уваги, дозволяючи квітникові перемикнутися на інші квіти. Єдиний догляд, який не заборонено – зрошення відстояною водою або використання зволожувача повітря.

Зрошення проводять тільки в першій половині дня, щоб листя змогли ввібрати вологу і повністю просохнути перед зниженням температури в нічний час.

Важливо простежити за відсутністю протягів та режимом провітрювання. Теплолюбні рослини не переносять коливання температурних показників, віддаючи перевагу вмісту в приміщенні, де температура повітря зберігається в межах 18-24 градусів тепла.

Загартування може збільшити стійкість орхідеї при низьких температурах, що опускаються до 8-10 градусів тепла. Однак, як свідчить досвід квітникарів, вегетація при утриманні в холоді повністю зупиняється.

В лютому

Найпоширенішим місяцем для цвітіння орхідеї є лютий. Збільшення світлового дня та скорочення ночі, сприяє набору квітконосів на бульбі чи стрілі. При правильному догляді квітка може розмножитися, сформувавши замість бутонів діток.

У південних регіонах, де весна приходить уже в лютому, варто подбати про внесення комплексних добрив та провітрювання. Якщо квітка розташована на сонячній стороні, щоб запобігти утворенню опіків на листі, варто перенести горщик на східне, північне або західне підвіконня. В однокімнатній квартирі, де вікна виходять тільки на один бік, вітаються рулонні штори або жалюзі, що затіняють сонячні промені.

Як доглядати за орхідеями
Як доглядати за орхідеями

Рекомендується скорочення інтервалів поливів та внесення добрив. Квітник поступово має повернути весняно-літній режим, що передбачає своєчасне надходження вологи та агротехнічні дії.

Використання досвітки у лютому не є обов’язковим. Штучне освітлення використовується вранці та ввечері за бажанням садівника.

Як доглядати за орхідеями навесні

Весняні місяці – найкращий час для зміни субстрату, перебору кореневої системи та горщика. Поки температура повітря залишається прохолодною, а у квартирі (будинку) зберігається помірний для вирощування клімат, зайнятися запланованими агротехнічними діями. Після виконання пересадки та посадки орхідеї, квітка швидко адаптується до нових умов, підготувавшись до активного цвітіння у літні місяці вже з весни.

сад огород

У березні

Перший весняний місяць є найпопулярнішим серед квітникарів. Після тривалого очікування посадок, власниці орхідей готові розпочати запланований догляд та агротехнічні дії. Збільшення світлового дня та скорочення ночі дозволяє поступово змінити зимовий графік на літній. Поливи та внесення прикорму проводять частіше, дозволяючи кореневій системі рослин повноцінно насититися після зимової сплячки.

Попри прагнення квітникарів до пересадок, не рекомендується поспішати із виконанням запланованих робіт. Варто відкласти агротехнічні маніпуляції тим, хто проживає у регіонах із холодним кліматом. Краще трохи почекати, обравши квітневі чи травневі дні для квітництва.

Замість посадок та пересадок, краще приділити час профілактичної обробки від хвороб та шкідників. Як антибактеріальний засіб, краще використовувати натуральні компоненти, що виключають отримання опіку кореневої системи. Серед варіантів: тютюновий попіл, мелена кориця, слабкий розчин марганцівки, деревна зола.

Як доглядати за орхідеями
Як доглядати за орхідеями

Початок весни – гарний час для розмноження орхідей та відділення дітей. Залежно від сорту допускається використання цитокінінової пасти. Дія активної речовини сприяє пробудженню сплячих бруньок, стимулює зростання нових пагонів, формування молодих орхідей, активує початок цвітіння.

Головним обмеженням, що стосується березня, є застосування азотних добрив, що сприяють нарощуванню нового листя та коріння, віддаляючи терміни бутонізації на невизначений термін.

У квітні

Найперспективнішим місяцем для виконання будь-яких робіт з догляду за орхідеями є квітень. За умови відсутності цвітіння та формування бутонів, можна проводити посадки та пересадки, перебирати кореневу систему, відокремлювати дітей від материнської рослини.

Якщо квітка ще не переставлена з південного підвіконня, саме час виконати перенесення в тіньову зону, щоб уникнути опіку на листі. Як додаткове зволоження та прикорм, можна виконувати зрошення теплою водою з додаванням бурштинової кислоти. Процедури переважно до виконання у першій половині дня.

сад огород

Надмірний набір кореневої системи говорить про необхідність пересадки. Те ж саме можна сказати про рослини, схильні до хвороб і шкідників. Перед проведенням процедури рекомендується ретельний огляд щодо пошкоджень. При необхідності, можна використовувати дезінфекційні засоби для боротьби з проблемами.

Відсаджувати діток можна за наявності 2-3 листочків та кількох повноцінних корінців. Якщо маленька рослина ще не готова до перенесення, варто почекати з пересадкою.

У травні

Прекрасним, але дуже клопітким періодом для догляду за орхідеями є травень. Літня погода, що встановилася, дозволяє переставити дорослі рослини на відкрите повітря, виключно в затінене місце. Як варіанти розгляду можуть стати: балкон або лоджія, тераса, теплиця або літня веранда.

Залежно від температурного вмісту, коригується частота поливів та внесення добрив. Чим гарячіша температура, тим частіше здійснюються зволоження. Крім прикореневого поливу, використовують технологію замочування та зрошення теплою водою.

Примхливі різновиди орхідей, а саме: Бульбофіллум, Дортіс, Дендробіум та Аерангіс, не переносять перенесення в нові місця і часто виявляють своє невдоволення зупинкою у зростанні. Щоб не травмувати квіти в активну стадію вегетації, краще доглядати на підвіконні.

Пафмопеділіум та Фаленопсис спокійно переносять переїзди на нове місце. Але, щоб сприяти прискореній акліматизації, рекомендується спочатку затінювати квітку, не допускаючи прямого зіткнення з сонячними променями. Найкраще вибрати місце, де буде розсіяне світло.

Як доглядати за орхідеями у літні місяці

Літо – повністю повторює звичне місце існування орхідей. Єдиного, що не дістає, то це підвищеної вологості. Доповнити тропічний клімат дозволить регулярне зрошення теплою водою чи зволожувач повітря.

У червні

Головним правилом червня залишається збільшення поливів і зрошень. Регулярна підтримка вологості сприяє декоративності рослини, надаючи глянсового блиску здоровому листю. Виконуючи повноцінний догляд, квітникар прискорює цвітіння.

Залежно від різновиду орхідеї, що вирощується, квітку можна виставляти на вулицю або утримувати в домашніх умовах, залежно від характеристик і вибагливості до перестановок.

При вмісті орхідеї на підвіконні, важливо подбати про два аспекти:

1) затінення за допомогою жалюзі чи рулонних штор від сонця;
2) провітрювання приміщення.

У липні

Середина літа – найнебезпечніший період для ніжних, схильних до сонячних опіків рослин. Убезпечити мешканців підвіконня, можна шляхом затінення шибки, використанням рулонних штор, фольги або жалюзі. Альтернатива – перестановка рослини на тумбу.

Зрошення теплою водою збільшують до максимуму, проводячи обприскування з пульверизатора двічі на день. Процедуру проводять у ранкові та вечірні години, — орієнтовно за 1-2 години до сходу та заходу сонця.

Як доглядати за орхідеями
Як доглядати за орхідеями

Якщо рослини утримуються на вулиці, слід щотижня оглядати орхідеї на наявність хвороб та шкідників. За наявності вільного часу та бажання рекомендовані профілактичні обприскування антисептичними компонентами.

У серпні

В України, де похолодання в нічний час вже добре відчувається, орхідеї, що містяться на вулиці, заносять у будинок. Щоб убезпечити інші рослини від шкідників та бактеріальних хвороб, проводять огляд щодо ураження. Квіти проливають з метою профілактики слабким розчином марганцівки, а листя промивають мильною водою. Щоб мило не потрапило до горщика, субстрат закривають туалетним папером і проклеюють скотчем. Захист знімають тільки після обробки.

Почекати з перенесенням рослин можна за умови вмісту Цимбідуми або Однотоглосуми. В інших випадках виняток на правило не діє.

Допускаються пересадки та перевалки перед підготовкою до зимівлі, за відсутності цвітіння та набору бутонів.

Як доглядати за орхідеями восени

Попри те, що осінні місяці є перехідним періодом від теплого клімату до холодного, повноцінний догляд та агротехнічні дії скорочуються. Перед зимівлею багато квітникарів поступово привчають рослини до нового графіку догляду, з більш тривалими інтервалами.

У вересні

Перенесення рослин з вулиці на підвіконня здійснюють лише у вересні. Виняток із правил – холодостійкі різновиди, що витримують вміст при температурі від 8 до 10 градусів тепла.

Після занесення орхідей у домашні умови, проводиться ретельний огляд щодо ураження шкідниками, бактеріальними й вірусними інфекціями. Перевіряються листя, коріння та субстрат, з подальшою профілактикою знезараження народними засобами або готовими розчинами.

У вересні можна не переймаючись опіками, виставляти орхідеї назад на підвіконня. Допускаються пересадки у великі місткості, відділення дітей від материнської рослини, загартовування для кращого цвітіння та яскравості бутонів.

У жовтні

Перехідний період, що є підготовкою до зимівлі. Пожовтіння та скидання листя, може спостерігатися навіть у цілком здорових рослин. Дається взнаки зменшення дня і збільшення тривалості ночі.

Рекомендовано поступово скорочувати поливи та прикорми.

Як доглядати за орхідеями у листопаді

Більшість орхідей починають «сплячий сезон». Якщо рослина перестає нарощувати нове листя, пускати повітряне коріння та квітконоси, варто припинити внесення добрив. Поливи скорочуються до мінімуму, дозволяючи рослині набрати сили для відновлення наприкінці зими – на початку весни.

При вирощуванні фаленопсису, регулярний догляд продовжують у звичному режимі. Різновид орхідеї не має періоду спокою і часто радує великою кількістю цвітіння восени та взимку. Щоб не нашкодити рослині, поливи, прикорми та зрошення теплою водою, виконують за вибудованим графіком, дозволяючи субстрату повноцінно просохнути.

Щойно починається опалювальний сезон, можна скористатися зволожувачем повітря для підтримки необхідного рівня вологості. Альтернативний варіант – регулярні зрошення та розміщення банок з водою по периметру кімнати.

Пересадка орхідеї, покрокова інструкція

Щоб виконати пересадку рослини правильно, не нашкодивши рослині, варто подбати про підготовку необхідного інвентарю та правила виконання агротехніки. Детальна покрокова інструкція, допоможе виконати роботу правильно навіть квітникарю-початківцю, що захопився орхідеями не так давно.

№1 – вибір горщика

Коренева система більшості різновидів орхідей бере участь у фотосинтезі, перетворюючи отриману сонячну енергію в органіку для живлення листя, формування стебел і бутонів. Посадка в керамічний або пластиковий горщик із затемненими стінками не допустима. Найкращим і рекомендованим варіантом для виконання укорінення залишаються миски або кашпо з прозорими стінками. При виборі місткості у магазині звертають увагу на наявність дренажних отворів. При перенасиченні та затримці вологи, орхідеї часто піддаються бактеріальним хворобам, гниття та появі комах. Щоб запобігти поширеній помилці квітникарів-початківців, варто віддавати перевагу професійним горщикам від відомих виробників.

сад огород

Літраж горщика може змінюватись від розміру рослини та якості коренів. Для швидкого цвітіння, перевагу краще віддавати невеликим горщикам, де корінцям буде трохи тісно.

Вибір на користь вазона можна надавати за умови утримання рослини у ванній кімнаті або приміщенні з підвищеною вологістю. Інакше, ризик пересихання ґрунту та відмирання коренів збільшується.

№2 – вибір ґрунту

При посадці орхідей не використовують ґрунт. Рослини віддають перевагу пухкому, повітропроникному субстрату на основі натуральних фракцій. Найчастіше квіткарі віддають перевагу на користь великих компонентів, призначених для вирощування орхідних квітів. Серед поширених компонентів: коріння папороті, кора соснових дерев, кора тополі, осики або берези, болотяний мох, деревне вугілля, кокосова шкаралупа, сфагновий торф.

Для отримання якісного субстрату, квітникарі змішують відразу кілька компонентів. Як кору використовують матеріал, який зібраний з мертвих дерев. Таке рішення ґрунтується на мінімальному вмісті смол.

Як дезінфекційний засіб, який виступає як знезараження субстрату, профілактики хвороб і шкідників, виступає деревна зола і тютюновий попіл. Їх використовую окремо, додаючи будь-який з варіантів у невеликому обсязі до інших компонентів.

№3 – підготовка орхідеї до пересадки

Бережне вилучення кімнатної рослини, має на увазі нахил горщика з акуратним вилученням квітки разом із субстратом. Щоб не пошкодити кореневу систему, орхідею притримують за основу. Якщо коріння приросло або просто не вдається витягти рослину, варто розрізати горщик за допомогою розпеченого ножа.

Як доглядати за орхідеями
Як доглядати за орхідеями

Вилучену рослину уважно оглядають на наявність ушкоджень. Від коріння відокремлюють засохлі дренажні компоненти та основний субстрат. Промивають коріння господарським милом за наявності шкідників та хвороб, а потім, обполіскують проточною водою. Щоб рослина прижилася, перед посадкою квітку залишають на кілька годин, дозволяючи повноцінно просохнути.

Наступний етап – огляд коренів. Засохлі, гнилі та витончені коріння видаляють за допомогою ножиць. Якщо коренів гранично мало, видаляють лише поживну оболонку, залишаючи «ниточки» незачепленими. Коріння, що залишилося, обробляють деревною золою або меленою корицею.

Завершальний крок перед посадкою – видалення квітконосів, хворих та пошкоджених листків, профілактична обробка Фітостерином.

Посадку проводять у підготовленому заздалегідь горщику, використовуючи поживний субстрат. У перші 4-5 днів поливи не здійснюють, дозволяючи рослині реабілітуватися після одержаного стресу та можливих механічних пошкоджень.

Як доглядати за орхідеями – 5 правил

При виконанні пересадки орхідеї Фаленопсис, Дендробіум або будь-якого іншого сорту в домашніх умовах, варто подбати про догляд, що починається через кілька днів з моменту пересадки.

1) Поливи мають на увазі собою занурення горщика в теплу воду або прикореневі зволоження. Спосіб вибирається залежно від різновиду. В останні кілька років, виробники садового інвентарю подбали про квітникарів, надавши на вибір зручні кашпо. Спосіб дозволяє скоротити час на догляд, насолоджуючись гарною рослиною, виконуючи необхідну роботу по дому. Спосіб зволоження, ідеальний для квітникарів-початківців і людей, що мають у своїй колекції понад 10 різновидів орхідей.

сад огород

2) Освітлення використовують в осінньо-зимовий період або утриманні на полиці, віддаленій від сонячного світла.

3) В якості додаткового джерела вологи використовують зволожувач повітря або зрошення теплою водою.

4) Температура вмісту квітки не повинна вагатися. Оптимальним показником вважається 18-24 градусів тепла.

5) Добрива вносяться по-різному, залежно від пори року. У літній період частоту збільшують, допускаючи дворазового прикорму на тиждень, а взимку скорочують, доводячи до мінімуму.

Як доглядати за орхідеями – поширені помилки

№1 – Пересадка через місяць після покупки

Багато квітникарів досі сперечаються про необхідність пересадки рослини одразу після покупки. Але якщо вірити досвіду та відгукам, залишеним на форумах та групах соціальних мереж, спосіб не є спірним. Рання пересадка з обрізанням квітконоса, видаленням торфу від шийки та видалення гнилих і неживих коренів, сприяє відновленню та швидкому набору сил. Якщо сповільнити з цим процесом, не знаючи, яке коріння знаходиться в горщику, можна втратити рослину за 2-3 місяці.

№2 – Гноєння

Часто спостерігається через переливи. Уникнути подібного явища можна двома хитрими способами:

1) підкладанням пінопласту під основу орхідеї;
2) використання кашпо замість класичного горщика.

№3 – Субстрат

Ґрунт не можна використовувати для вирощування орхідей, що беруть участь у фотосинтезі.

№4 – Темний горщик

Затемнення стінок горщика не дозволить рослині повноцінно продовжити вегетацію. Не пропускання сонячних променів, часто стає причиною загнивання та появи шкідників.

№5 – Полив після пересадки

Щоб не нашкодити рослині, рекомендується виключити полив у перші дні після виконання пересадки. Нанесені механічні пошкодження гояться не менше 3-4 днів. За цей інтервал часу, краще відмовитися від експериментів та догляду за рослиною.

Дотримуючись рекомендацій і покрокової інструкції, навіть садівник-початківець зможе містити в домашніх умовах ніжні квіти.

Дивіться також: сад огород

Прокрутка до верху