Психологічні фільми драми розгортають перед нами багатошарову картину душевних мук героїв, занурюючи глядача у світ конфліктів, рефлексій та складних виборів. Такі фільми часом допомагають знайти відповіді на найскладніші моральні питання.
Пропонуємо Вам невелику добірку різноманітних фільмів цього жанру останніх років, які змушують добре подумати, а потім зайнятися самоаналізом і зробити висновки, здатні змінити життя на краще.
Його три дочки (His Three Daughters 2023)
У маленькій Нью-Йоркській квартирі тихо помирає від раку чоловік похилого віку, що лежить під крапельницею у своїй спальні. А в іншій кімнаті розгортається драма трьох сестер, які зібралися тут, щоб провести з батьком його останні години життя.
Кеті, Рейчел і Крістіна – дуже різні жінки, які намагаються відкласти убік свої незліченні розбіжності у цей скорботний момент. Їхні суперечки поєднуються з теплими спогадами, тривожне очікування – зі спрагою якнайшвидше покінчити з цією ситуацією і втекти у своє життя.
Пам’ять (Memory 2023)
Після зустрічі випускників Сільвія, трудоголік і одинока мати, виявляє, що за нею ув’язався п’яний Саул. Зачинившись від нього в будинку, вранці вона виявляє чоловіка біля порога, розгубленого та нещасного.
Саул, як виявилося, страждає на вікове недоумство і провали в пам’яті. Сільвія знаходить його родичів, щоб забрали чоловіка. А потім він з’являється знову, з подяками. Цього разу пам’ять підводить саму Сільвію – вона впізнає у ньому підлітка з шайки, яка знущалася з неї у шкільні роки. Коли з’ясовується, що вона помилилася, двоє немолодих людей починають обережно зближуватися, поринаючи в роздуми про травми минулого.
Одержимість (Whiplash 2014) – Психологічні фільми драми
Неймовірна психологічна та професійна дуель двох геніальних музикантів, що призводить обох до блискучого тріумфу. «Одержимість» – це історія хлопця, на ім’я Ендрю Німан, барабанщика, захопленого лише своєю музикою, всупереч бажанням батька та глузуванням оточуючих.
Він мріє грати з великим диригентом Теренсом Флетчером, і одного разу його мрія справджується. Це педагог, здатний розкрити свого учня, обсипаючи його критикою і буквально витягаючи назовні прагнення бути кращим, кращим і кращим.
Друге життя Уве (En man som heter Ove 2015)
Старість – важка драма. Хвороби, млявість, самотність, багато втрат та постійна депресія. Не дивно, що люди похилого віку зазвичай мають поганий характер, як головний герой цієї шведської драми Уве Ліндаль.
Втративши роботу, дружину і сенс життя, Уве прискіпливий, буркотливий і сколочений. Він майже вирішує накласти на себе руки, коли несподіване новосілля нових сусідів, сімейства з непосидючими дітьми, злегка його зацікавлює. І незабаром він поступово втягується в енергійне життя сусідів, з подивом усвідомлюючи, що його життя анітрохи не менш цінне й цікаве у старості.
Три білборди на кордоні Еббінга, Міссурі (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 2017)
Це неймовірний фільм, за який актриса Френсіс Макдорманд здобула чергового «Оскара», починається неспішно, майже нудно. У глухому містечку жінка, на ім’я Мілдред Хейс не може змиритися з втратою дочки, яку зґвалтував і вбив невідомий. Поліція ніяк не може розкрити цю справу, і Мілдред робить висновок, що шериф і його команда і не намагаються дбати про розслідування.
Вона орендує три великі рекламні щити вздовж дороги та розміщує на них гіркі питання до поліції. І це стає початком пробудження сонного містечка, в якому кожен причетний до цієї справи й знайома з Мілдред людина переосмислить своє життя і зможе вчинити Вчинок.
Капернаум (Capharnaüm 2018) – Психологічні фільми драми
Ліванський фільм про жахливу подорож самотньої дитини крізь нетрі арабського світу. “Капернаум” – французька метафора, що позначає звалище. 12-річний Зейн, який відбуває п’ять років за замах на вбивство у в’язниці для неповнолітніх, подає позов на своїх батьків за те, що він народився.
Потім фільм провалюється у довгий, болісний флешбек. Зейн росте в багатодітній неблагополучній родині, заробляючи шахрайством, і мріє втекти разом із сестрою. Але її, майже ще дівчинку, сватають за дорослого чоловіка, і Зейн йде з дому один, починаючи свій шлях, наповнений темною жорстокістю злиднів, прикростей і рідкісних вугільців людської доброти.
Джокер (Joker 2019)
Трохи супергероїзму (точніше, суперзлочинства) у нашому списку найкращих психологічних драм зовсім не завадить. Фільмів, де розказано про становлення лиходія, чимало. Але подібних до «Джокера» за глибиною дослідження витоків людської порочності та озлоблення – одиниці.
Поверхневий сюжет розпочинається у Готемі 1981 року. Артур Флек, одягнувши костюм клоуна, вбиває трьох багатіїв, які намагаються його принизити, і стає символом заколоту проти гноблення бідних, який спалахує в місті. А потім перед нами розгортається вся глибина пропащі, в яку падав Артур із самого дитинства. Він не мав шансів залишитися добряком і знайти своє місце в житті.
Обдарована (Gifted 2017)
Як впоратися з обдарованою дитиною? Яке життя вибрати для нього, і чи варто підганяти час, завалюючи знаннями генія, позбавляючи його безтурботного дитинства? Такими питаннями ставиться головний герой цієї вдумливої драми Френк, який став опікуном математично обдарованої дівчинки Мері після самогубства її матері, сестри Френка.
Коли талант Мері стає очевидним, раптово у житті Френка та його прийомної дочки з’являється його мати, бабуся дівчинки, яка раніше чути не хотіла про цю дитину. Вона починає наполягати на прискореному навчанні Мері, і Френк під тиском погоджується на компроміс, який виявиться найбільшою помилкою у житті. Але чи Френк зможе її виправити?
Третя зірка (Third Star 2010) – Психологічні фільми драми
Чудовий та зворушливий фільм розповідає про подорож чотирьох друзів до затоки Барафандл. На цьому шляху відкриваються таємниці та душі, мрії та пригоди. Джеймсу 29 років, і він уже знає, що не доживе до свого 30-го ювілею через стрімко прогресивний рак. Він просить своїх найкращих друзів – Білла, Майлза та Дейві, супроводжувати його у дорозі до затоки, і ті погоджуються.
По дорозі Джеймс вислуховує одкровення друзів, у яких не все складається гладко в житті, і розмірковує про те, як багато вони втрачають, розпорошуючи свій дорогоцінний час на безглузді речі.
Чорний лебідь (Black Swan 2010)
Неймовірний вир чудового мистецтва і руйнівного психозу, що по низхідній спіралі стрімко опускає глядача в глибини людських страхів і одержимості, драма унікального режисера Даррена Аронофскі.
Ніна Сейєрс – одна з кандидаток на роль чорного лебедя після відходу зі сцени знаменитої прими Бет Макінтайр. Але дівчині ще потрібно довести, що вона здатна передати вражаючу пристрасть блискучої провідної партії в цьому класичному балеті. І вона починає завзято прагнути до перфекціонізму і протистояти інтригам суперниць, поступово божеволіючи й занурюючись у відчайдушний мазохізм.
Арахісовий сокіл (The Peanut Butter Falcon 2019)
Відчайдушна драма про 22-річного Зака, який приречений на сіре життя і мріє про нездійсненне. У Зака важкий діагноз – синдром Дауна, і він живе в будинку для людей похилого віку в Північній Кароліні, тому що поруч немає закладів, здатних забезпечити йому повноцінне життя.
І ось одного разу він збігає разом із дрібним злодюжкою Тайлером на його рибальському човні, щоб дістатися до Флориди й втілити свою мрію – стати рестлером. За Тайлером полюють його давні вороги-рибалки, а навздогін за Заком поспішає соціальна працівниця Елеонор. Але двоє друзів наполегливо долають усі перешкоди, знаючи, що тільки втілення мрії зробить Зака щасливим.
Гарний хлопчик (Beautiful Boy 2018) – Психологічні фільми драми
І знову в центрі сюжету фільму, що базується на реальних подіях, батько та його болючі роздуми про свою дитину. Журналіст великої газети Девід Шефф разом із сином бореться з його наркотичною залежністю, переживаючи зльоти та падіння, хибне почуття свободи та самогубні рецидиви.
Девід згадує, яким був його син у дитинстві: красивою, довірливою дитиною, якої, здавалося, не торкнеться ніякий бруд цього світу. І знову йому доводиться, виринувши зі світу теплих спогадів, пірнати в нещадну реальність, де син вкотре потрапляє до лікарні через передозування.
Найгірша людина на світі (The Worst Person in the World 2021)
Марні пошуки себе, внутрішні конфлікти та невизначеність у майбутньому – все це переживає дівчина, головна героїня психологічної драми норвезького режисера Йоакіма Трієра.
Нещодавно вступивши в доросле життя, дівчина припускає, що стане лікарем. Але її основні риси – рефлексії та сумніви, які штовхають її на постійну зміну захоплень, у тому числі й в особистому житті, щоб відкрити нові сторони своєї особистості. Їй здається, що вона – найгірша людина на світі, невпевнена, невдячна та інше. Вона не підозрює, що її стан знайомий кожному на цій планеті.
Біль та слава (Dolor y gloria 2019)
Цей фільм – дивовижна подорож крізь спогади, емоції, роздуми, спостереження, дуже особиста, майже автобіографічна робота режисера Педро Альмодовара, який підбиває підсумки свого життя. Антоніо Бандерас, давній друг Альмодовара, грає Сальвадора Малло, режисера, який живе на самоті в Мадриді. Він страждає від кількох хронічних захворювань і переживає біль від втрат.
Життя Сальвадора злегка пожвавлюється, коли відома студія вирішує перевидати його знаменитий фільм, і він вирішує відшукати актора, з яким працював давно, але розлучився через пристрасть до героїну. Що іронічно: сам Сальвадор вживає наркотики зараз, щоб полегшити фізичний та душевний біль…
Руйнування (Demolition 2015) – Психологічні фільми драми
За твердженнями критиків, цей фільм – найкраща робота актора Джейка Джилленхола, який виконав головну роль. Нещодавно Девіс був успішним фінансистом, але випадкова загибель дружини підкосила його. Він залишається в прострації, не відчуваючи ні жалю, ні прикрості, дивуючись своїй байдужості й не розуміючи, що з ним відбувається.
З апатії його виводить дрібниця – несправність торгового автомата. Він пише кілька скарг, які потрапляють у клієнтську службу компанії, яка виробляє автомати, і йому відповідає незнайомка, на ім’я Карен. Щось у ній підкуповує Девіса, і він починає виливати душу, отримуючи одкровення у відповідь від цієї жінки, у якої теж безліч проблем. Так зав’язується дружба, яка, можливо, стане зцілення обох.
Батьки та дочки (Fathers and Daughters 2015)
Поховавши дружину, знаменитий письменник Джейк Девіс залишається зі своєю 5-річною дочкою Кеті, допомагаючи їй пережити втрату, ставши для неї ідеальним, захищаючим та підтримуючим батьком. Але маніакальна депресія і судоми, що часто виникають, змушують його лягти в лікарню на тривале лікування, залишивши Кеті родичам.
Через 25 років Кеті – працівниця соцслужби, яка допомагає іншим людям, але з абсолютно порожнім особистим життям, яка категорично відмовляється шукати свого принца. Хто може зрівнятися з ідеальним батьком? Чи можна допустити повторення болю розлуки? Ця історія досліджує стосунки батька та доньки, в яких навіть найзворушливіша турбота може обернутися руйнівними травмами.
Майстер (The Master 2012)
Події фільму відбуваються у 1950-му році. Актор Хоакін Фенікс грає Фредді Куелла, колишнього військового моряка в екзистенційній кризі. Якось Фредді мимоволі стає причиною загибелі людини й втікає з міста, забравшись на корабель, де знайомиться з харизматичним лідером секти «Витоки», який називає себе Майстром.
Так починається довга співпраця Майстра та Фредді, який стає найближчим соратником та ланцюговим псом сумнівного гуру. Пообтершись в оточенні фанатиків, Фредді починає поводитися все провокаційніше і незалежно, поступово готуючись до важливих змін у своєму житті.
Кроляча нора (Rabbit Hole 2010) – Психологічні фільми драми
З того часу, як Ребека і Хауї Корбетти втратили маленького сина, вони обоє провалюються в кролячу нору скорботи, розпачу та марних спроб примиритися з втратою. Хауї нескінченно переглядає нечисленні відео із сином, а Бекі раптово вирішує поговорити з винуватцем події.
Син загинув через дорожню пригоду, в якій мимовільним учасником став підліток Джейсон. Беккі розуміє, що хлопець не винен, але в ній кричить горе, яке намагається знайти винуватця, щоб скинути вантаж провини з власних плечей. Невтішна мати вирішує зустрітися і поговорити з Джейсоном, і це стане переломним моментом у долі обох.
Ейфорія (Euphoria 2017)
Ще одне глибокодумне кіно, в якому міркування про життя та смерть розказані через історію двох сестер. Успішна художниця Інес, яка не бачила свою сестру Емілію кілька років через давню сварку, приймає її пропозицію вирушити в таємничу подорож, кудись у райську лісову глушину.
У дорозі з’ясовується багато, що сестри приховували один від одного весь цей час, і якщо Емілія приймає життя таким, яким воно є, то Інес не згодна залишити боротьбу. Фільм наповнений украй емоційним психологічним підтекстом.
Дивіться також: Фільми психологічні детективи, які тримають у напрузі до кінця