Яблучний пиріг з дріжджового та пісочного тіста – надзвичайно смачний і простий у випічці пиріг. Рецепт стане в пригоді кожному любителю яблучних пирогів, які тануть у роті.
Інгредієнти
- 500 г борошна
- 200 г вершкового масла
- 180 г сметани – менш як 3/4 склянки
- 40 г свіжих дріжджів або менш як 2 пакетика сухих
- 3 столові ложки цукрової пудри – приблизно 40 г
- 2 столові ложки манної крупи – для посипання дна
Інгредієнти
- 2 кг кислих яблук – антонівка
- 1/3 склянки цукру – приблизно 100 г
- 1 пакетик ванільного цукру – 16 г
Яблучний пиріг з дріжджового та пісочного тіста
Візьміть приблизно 2 кг яблук. Використовували ранній сорт Антонівка. Також чудовою ідеєю є змішування кількох сортів (якщо є можливість). Для запікання вибирайте здорові яблука. Вимийте і висушіть їх.
Яблука тонко очистить і розділіть на четвертинки. Акуратно виріжте всі насіння. Наріжте четвертинки маленькими (приблизно 1 см) і більшими (приблизно 2 см) шматочками. Покладіть всі шматочки яблук у каструлю. Додайте близько 100 г цукру. Все перемішуємо.
Для початку встановіть конфорку на низьку потужність, але повільно збільшуйте її, поки шматочки яблук не почнуть легко готуватися/підсмажуватися. Не накривайте кришкою, часто помішуйте яблука. Оскільки яблука нарізані на дрібні та більші шматочки, частина з них розпадеться на густе пюре, а частина залишиться цілою. Завдяки цьому шматочки яблук будуть м’якими й гарно просмаженими, але ви отримаєте цікаву та різноманітну структуру смажених яблук, яка ідеально підійде для яблучного пирога.
Загалом смажили яблука приблизно 30 хвилин. Завжди стежте за вмістом каструлі, оскільки він може смажитися швидше або потребуватиме більше часу. Також контролюйте потужність конфорки, щоб яблука продовжували варитися, але не підгоріли. В кінці (за 2-3 хвилини до вимкнення) додайте маленький пакетик ванільного цукру. Відставте каструлю зі смаженими яблуками в сторону для охолодження.
Поради: Крім або замість ванілі, ви також можете додати чайну ложку кориці, гвоздики, чи імбиру. Щоб смажені яблука вийшли більш компактними й щільними, а ще більш насиченими й смачними, в кінці смаження можна додати в каструлю пакетик лимонного желе без цукру (лити дуже повільно, постійно помішуючи яблука в каструлі). Ви можете легко запекти яблука напередодні. Після охолодження зберігати їх у холодильнику або закрити у велику банку (без холодильника) на добу.
Яблучний пиріг з дріжджового та пісочного тіста
Щоб приготувати тісто для яблучного пирога, почніть з приготування незвичайної «закваски». Помістіть приблизно 3/4 склянки сметани в миску. Крем повинен важити 180 грамів. Крем не може бути холодним. Трохи підігрівають, поставивши склянку в каструлю з гарячою водою. Нехай гаряча вода досягне половини склянки. Перемішуйте вершки й час від часу перевіряйте, чи достатньо вони теплі.
Також до вершків додайте 3 столові ложки цукрової пудри (приблизно 40 грамів) і 40 г свіжих дріжджів (або додайте менш як двох пакувань сухих дріжджів = 12 грамів). Все перемішуємо і розтираємо, поки вершки й дріжджі не з’єднаються в однорідний крем. Накрийте і залиште на 20 хв у теплому місці, наприклад, на підвіконні над радіатором.
У більшу миску насипте 500 г борошна. Додайте цілу паличку дуже м’якого або розтопленого та охолодженого вершкового масла та суміш вершків, дріжджів і цукрової пудри. Спочатку все ретельно перемішайте.
Тісто вимішуйте кілька хвилин. Після замішування тісто має бути однорідним, але трохи розсипчастим і жирним. Також можна замісити тісто руками. Викладіть тісто на присипану борошном поверхню й сформуйте акуратну кульку. Загорніть його в прозору харчову плівку і поставте в холодильник на годину (можна приготувати тісто ввечері й залишити в холодильнику на ніч).
Відпочивши не менш як годину, дістаньте тісто з холодильника та фольги (воно підросте навіть у холодильнику). Тісто має мати таку структуру, як на фото нижче… пухке, досить жирне і розсипчасте, коли відламуєш шматочок. На цьому етапі розділіть його на дві частини (одну трохи більше іншої). Більший шматок тіста вагою близько 500 грамів і менший шматок вагою близько 450 грамів.
Яблучний пиріг з дріжджового та пісочного тіста
Розігрійте духовку до 180 градусів для випікання зверху/знизу. Дно форми вистелити папером для випічки. Форма була 20х30 см (внутрішні розміри – дно форми). Рекомендують більшу кульку тіста нарізати тонкими скибочками й покласти їх на дно форми з високими бортами, або розкачати за розміром форми. Пальцями з’єднайте тісто та розрівняйте його так, щоб воно було приблизно однакової товщини по всьому дну форми та трохи по краях. Наколіть тісто виделкою, а потім посипте двома столовими ложками манної крупи. Нехай крупа покриє все дно тістом.
Поради: Ви можете спекти пиріг у трохи більшій формі. У більшій формі він буде трохи нижче (24 х 34 см). Час випічки буде аналогічним. Може змінюватися на 5-10 хвилин. В кінці випікання слідкуйте за тістом. Манну крупу можна замінити панірувальними сухарями.
Дно запікати не потрібно. Відразу можна викладати остиглі (вони можуть бути ще трохи теплими) печені яблука. Розподіліть їх по всій поверхні форми.
Меншу частину тіста розкачайте в корж і викладіть на шар смажених яблук (розкачайте через лист паперу для випічки й злегка присипте тісто борошном). Розділіть зайве тісто (відріжте виступаючі сторони), наприклад, на тонкі смужки та покладіть їх зверху. Ви також можете формувати або вирізати зірки чи інші форми. Верхній пласт тіста наколіть виделкою в кількох місцях.
Яблучний пиріг
Поставте форму в розігріту духовку. Виберіть одну полицю нижче середньої. Температура випікання пирога повинна бути 180 градусів при верхньому/нижньому режимі випікання. Випікайте яблучний пиріг з тіста та дріжджів приблизно 60 хвилин. Однак слідкуйте за пирогом у духовці. Якщо верх надто сильно підрум’яниться в середині випікання, переставте його на нижню полицю.
Поради: не ставте форму для пирога на товсте деко, оскільки ви ризикуєте, що дно не пропечеться належним чином або воно буде надто просочене яблуками, перш ніж воно почне випікатися. Рекомендують попередньо розігріти духовку з висувним ящиком, на який ви ставите форму для пирога (найкраще підійде решітка, оскільки вона добре пропускає тепло). Також переконайтеся, що духовка справді нагрілася до заданої температури. Розігрійте духовку заздалегідь, щоб ви могли поставити яблучний пиріг у гарячу духовку відразу після того, як викладете всі коржі у форму.
Після випікання яблучний пиріг можна відразу діставати з духовки. Після того, як яблучний пиріг повністю охолоне, посипте цукровою пудрою або покрийте домашньою глазур’ю.
Якщо яблучний пиріг з пісочного тіста не з’їдено в день випічки, його не потрібно тримати в холодильнику до наступного дня. Просто тримайте його повністю охолодженим (у формі) в прохолодному приміщенні. Після другого дня випікання яблучний пиріг потрібно зберігати в закритому вигляді в холодильнику. Він збережеться свіжим не менше 3-4 днів. Однак завжди найкраще в день випікання після повного охолодження.
Дивіться також: Яблучний пиріг на бездрожжовому тісті
Смачного!