Елайнери чи брекети – раніше стоматологи встановлювали громіздкі металеві брекети для виправлення прикусу, але з роками з’явилася альтернатива у вигляді сучасніших ортодонтичних конструкцій. Навіть самі брекет-системи істотно змінилися і стали виглядати естетичніше, проте багатьох людей вони все одно не влаштовують виключно через свій вигляд. Пам’ятайте – поради від стоматолога є невід’ємною складовою збереження здоров’я ротової порожнини та зубів.
Брекетами називається система зі спеціальних замків, що кріпляться до зубів. Також є металева дуга, яка спрямовує їх належним чином. Всі елементи фіксуються безпосередньо на емаль на стоматологічний клей. Протягом усього часу брекети не знімаються. При цьому пацієнт регулярно відвідує ортодонта, щоб коригував положення металевої дуги для поступового впливу на зубний ряд.
Елайнери – зовсім інша конструкція. Це ортодонтичні капи, виготовлені з прозорого матеріалу. Вони також коригують зубний ряд, причому роблять це м’якше, без вираженого дискомфорту. Щоб досягти результату, пацієнту виготовляють набір кап, які послідовно змінюються. В результаті зуби поступово зміщуються у потрібне положення. Завдяки знімній конструкції людина не відчуває незручностей при їді або гігієні порожнини рота. Також елайнери можна зняти перед важливою зустріччю чи навіть побаченням. Головне їх регулярно носити по 22 години на добу, щоб результат став помітним найближчим часом.
Зміст
Плюси та мінуси брекетів та елайнерів
У обох систем є свої переваги та недоліки. При виборі слід прислухатися до думки ортодонта та керуватися фінансовими можливостями. Брекетами називається складна конструкція із замків, які кріпляться до зубів. Відповідно, спеціальна скоба, якою вони пов’язані, має досить сильний вплив, що змінює конфігурацію зубного ряду.
Через подібну конструкцію брекети нерідко створюють пацієнту дискомфорт. Справа не тільки в постійному тиску на зуби, а й у пошкодженні слизових оболонок, особливо у випадку з лінгвальною моделлю (встановлюються зсередини).
Елайнерами називаються пластикові капи, які набагато комфортніші у використанні. У них немає гострих країв, а при необхідності їх можна в будь-який момент зняти для чищення зубів, їди або відвідування публічного заходу. У цілому нині елайнери не порушують звичний життєвий ритм людини. Тільки не варто робити довгі перерви в їхньому носінні, але про це ортодонт обов’язково попереджає.
Елайнери чи брекети: що краще?
Естетичність. У стоматології є важливим аспектом. Це стосується не тільки коронок або пломб, але також ортодонтичного лікування. Елайнери виготовлені з прозорого еластичного матеріалу, тому майже непомітні на зубах. Навіть при близькому контакті чи розмові співрозмовники не завжди помічають наявність коригувальних конструкцій у роті. Брекети набагато помітніші, нехай і є винятки. Існують керамічні та сапфірові вироби. Замки в такому випадку підбирають під емаль, а ортодонтичний дріт може бути прозорим або теж зливатися з кольором зубів. Серед брекетів є також лінгвальні моделі, які кріпляться на зуби зсередини. Тільки вони незручні та дуже дорогі.
Ефективність корекції. Яка система ефективніше важко сказати однозначно, але у деяких випадках брекети встановлювати недоцільно. Раніше було заведено вважати, що вони працюють краще, але не завжди так. Наприклад, у складних ситуаціях, що вимагають корпусного переміщення зубів, брекети легше і швидше дозволяють відкоригувати зубний ряд. Елайнери теж чудово справляються, хоча в запущених випадках їм потрібно трохи більше часу. Попри це, при корекції перехресного прикусу або вирівнювання окремих зубів вони підходять краще. Щодо класичних брекетів, їх відносять до важкої артилерії. Ці конструкції непогано справляються з поставленим завданням, навіть якщо це складний клінічний випадок.
Є й нюанси. Наприклад, якщо необхідно виправити глибокий прикус, краще вибрати лінгвальні брекети. Керамічні або сапфірові крихкіші, а кожне ламання здатна погано позначитися на тривалості курсу. Хоча в цьому випадку потрібно бути готовим до постійного дискомфорту. Елайнерами виправляти таку ситуацію можна зі значно меншими незручностями, нехай навіть це й забере трохи більше часу.
Звикання. Що стосується адаптації до системи корекції прикусу, елайнери кращі. Вони зручніше та рідко призводять до ускладнень. Зрідка може виникати подразнення чи кровоточивість ясен. Як правило, невелика корекція виправляє ці проблеми. Носіння брекетів супроводжується низкою незручностей. Наприклад, перед кріпленням лінгвальних моделей стоматологи зазначають, що можна травмувати мову. Також можливі порушення мови та просто дискомфорт.
Елайнери чи брекети: що краще?
Харчові звички. Брекети не можна зняти перед їдою, тому пацієнтам радять дотримуватися дієти. Жорстку їжу бажано різати на шматочки, а від насіння і горіхів краще відмовитися. При використанні естетичних брекетів раціон стає ще менше – з нього потрібно прибрати всі продукти та напої з барвниками. У випадку з елайнерами все простіше, тому що їх будь-якої миті можна зняти й поїсти, що хочеться. Обмежень жодних немає. Головне після їди ретельно чистити зуби, і тільки потім їх надягати.
Гігієна. При використанні елайнерів гігієна ротової порожнини стандартна, оскільки їх можна в будь-який момент зняти. З брекетами все складніше. Конструкція ускладнює чищення зубів, оскільки утворюються місця скупчення нальоту – під ортодонтичним дротом, навколо замків та інших куточках. Перед монтажем брекетів пацієнт навчається правил гігієни. Ортодонт вчить чистити зуби та користуватися додатковими засобами типу ополіскувачів та йоржиків. Тільки в такий спосіб можна запобігти карієсу та іншим ускладненням.
Ціна. Це питання пацієнти найчастіше задають ортодонтам, починаючи порівняння брекетів з елайнерами. Вартість у них аналогічна, якщо замовляти естетичну конструкцію. Що стосується металевих брекетів, вони дешевші, і навіть дуже ефективні, але виглядають вкрай неестетично і створюють дискомфорт.
Елайнери чи брекети: що краще?
Конструктивно вони відрізняються дуже суттєво. Брекети – це металеві або керамічні елементи для зубів, що поєднуються металевою дугою. Під впливом металу зуби повертаються у вихідне положення, змушуючи зуби зміщуватись у потрібному напрямку. Замочки постійно тримаються на зубах.
Елайнери – це капи, а точніше знімні чохли для зубів із прозорого пластику. Кожен чохол надягається на зуб. Пацієнти одержують їх у футлярі. Кожен комплект, залежно від кривини зубів, може складатися із 20-40 пар, які потрібно поступово змінювати кожні два тижні. Кожна капа надає певний вплив, повертаючи зуби у потрібні позиції.
Основними конструктивними відмінностями брекет-систем від елайнерів вважаються:
- Непомітність прозорих елайнерів. Навіть естетичні брекети не мають таких властивостей. Що стосується прихованих лінгвальних систем, вони мають безліч недоліків – від незручностей до проблем під час вимови.
- Елайнери можна знімати, коли це потрібно. Брекети через свою конструкцію цього не дозволяють.
- Капи менші за розмірами, тому щоки та губи відсуваються від зубів менш ніж на міліметр. У випадку з брекетами вони зміщуються не менше ніж на 2 мм.
Які переваги елайнерів?
Багато плюсів були згадані вище. Загалом вони працюють приблизно за тим самим принципом, що брекети. При наданні постійного тиску на неправильно розташовані зуби капи зміщують їх у потрібному напрямку. Кісткова тканина при цьому розсмоктується у потрібних місцях, міцно фіксуючи зуби та не дозволяючи їм повертатися.
Одна з головних переваг елайнерів у їхній естетичності. Для багатьох людей цей критерій є ключовим. Вони дуже тонкі та прозорі. На зубах майже непомітні, навіть зблизька.
Зручність лікування – ще один плюс у скарбничку накладних кап. Вони майже не відчуваються у роті, на відміну від брекетів. Також до них не потрібно довго звикати, а ще вони дуже м’яко впливають шляхом ідеальної гладкості поверхні. Мова, слизові та кісткові тканини не травмуються.
Матеріал, з якого створюються елайнери, цілком сумісний із тканинами людського організму. Він гігієнічний та гіпоалергенний. Що стосується брекетами алергічні реакції – це рідкість, але зустрічаються.
За брекетами набагато важче доглядати, ніж елайнери. Для їх чищення не потрібно купувати спеціальну щітку або йоржик. Можна обійтися звичною зубною пастою та щіткою. Єдина особливість у тому, що за зубами та капами потрібно доглядати окремо.
Для елайнерів прогноз та результат розраховується комп’ютером, який видає точний результат. Ще при підготовці пацієнт розуміє, що він отримає в результаті – скільки пар кап і як часто їх потрібно буде змінювати, а також скільки часу триватиме лікування.
Міцного здоров’я!