Найкращі фільми про штучний інтелект – найчастіше технічні відкриття не обмежуються територією наукового світу, а стають розвагою чи частиною повсякденного побуту. Саме таким постає й штучний інтелект. І в кіно, і в літературі над ним замислилися ще давно, але тільки останнім часом це явище стало не тільки цікавим, а й актуальним. Згадуємо чудові фільми про штучний інтелект та канонічні сюжети про нього.
Зміст
- 1 Метрополіс (Metropolis 1927)
- 2 Той, що біжить по лезу (Blade Runner 1982)
- 3 Термінатор (The Terminator 1984)
- 4 ВАЛЛ·І (WALL·E 2008)
- 5 Штучний розум (A.I. Artificial Intelligence 2001)
- 6 З машини (Ex machina 2015)
- 7 Вона (Her 2013)
- 8 Привид в обладунках (Ghost in the Shell 2017)
- 9 Зої (Zoe 2018)
- 10 Творець (The Creator 2023)
Метрополіс (Metropolis 1927)
- IMDb: 8.3
Один із найвідоміших фільмів 1920-х років малює похмуру картину майбутнього з його вертикаллю влади: у верхньому місті — Раю — живуть «господарі життя», внизу — в Пеклі — працює і бідує населення. Ще й божевільний вчений паралельно винаходить жінку-робота, яка зможе підкоряти собі уми чоловіків. Все це відбувається на тлі робочих цехів гігантської фабрики, де люди змушені працювати, подібно до шестерень єдиного механізму.
Той, що біжить по лезу (Blade Runner 1982)
- IMDb: 8.2
На повну силу відродить інтерес до тематики Рідлі Скотт, коли в 1981 екранізує роман письменника-фантаста Філіпа Діка «Чи мріють андроїди про електровівці?». І знову сюжет виявиться настільки плідним, що так чи інакше згодом увійде до десятків картин, не кажучи вже про пряме продовження 2017 року — «Того, хто біжить по лезу 2049» Дені Вільнева. У фільмі йдеться про майбутнє, в якому на людей давно вже працюють андроїди. Вони виконують важкі або принизливі роботи, але їхня технічна досконалість поступово досягає тієї точки, в якій вони вимагають самостійності й організують повстання проти людей. З актами непокори розбираються ті, хто біжить по лезу, одним із них і є наш головний герой Рік Декард.
Термінатор (The Terminator 1984)
- IMDb: 8.1
Термінатор позначив ще одну гілка розвитку сюжету про повстання машин. Сама назва говорить. Термінатор – це робот, який необхідний, щоб припиняти життя (з англ. Terminate – припиняти). З майбутнього, де машини практично здобули гору над людьми, його відправляють у минуле, щоб відшукати й вбити одну жінку, яка становить загрозу для майбутнього (вже теперішнього) машин. У першій частині розумна машина-вбивця з обличчям Арнольда Шварценеггера несе в собі суто негативні конотації, але друга частина франшизи все змінює: чіп термінатора потрапляє до рук своїх, до людей, які модифікують його і перетворюють вбивцю на справжнього захисника.
ВАЛЛ·І (WALL·E 2008)
- IMDb: 8.4
Фільм розповідає про роботу, чиєю основною функцією є прибирання планети Земля: збір сміття та його укладання у рівні кубічні брикети. У робота є ім’я ВАЛЛ І, а ще деякий набір рис, який робить його більше, ніж просто сумою примітивних алгоритмів. ВАЛЛ І допитливий, він збирає різні цікаві артефакти, які знаходить у завалах сміття, і по них вивчає людську природу. Він має улюблений момент у фільмі «Хелло, Доллі!», а ще — домашню тварину, тарганчик, на ім’я Хел. Коли на Землю спускається ще один, куди складніший робот ЄВА, ВАЛЛ І благополучно закохується в неї й мріє взяти за руку, як це роблять парочки в кіно.
Штучний розум (A.I. Artificial Intelligence 2001)
- IMDb: 7.1
ВАЛЛ І не єдиний, хто захоплений культурною спадщиною людства. Стівен Спілберг у «Штучному розумі» майбутнє теж залишає за машинами. Останні всіляко намагаються відновити та зберегти пам’ять про справжній людський побут. Щоправда, це лише частина фантазії про віддалену долю людей. Основний сюжет фільму розгортається навколо нової моделі II, яка створена в образі дитини: модель, на ім’я Девід покликана дарувати батькам безапеляційне кохання. Але Девід теж вимагає у відповідь любові. Прагне до неї, шукає її. На відміну від «Того, хто біжить по лезу», вердикт Спілберга, а точніше навіть Кубрика, який теж працював над частиною картини, невтішний: рідна дитина завжди буде дорожчою за сконструйовану. Робот, хоч би яким розумним він був, завжди залишиться для людини витратним матеріалом.
З машини (Ex machina 2015)
- IMDb: 7.7
“З машини” – гарний приклад такого кошмару. Науково-фантастичний фільм про програміста-генія Нейтана, який вирішує створити II, здатний до навчання та комунікації на емоційному рівні. А щоб максимально ефективно протестувати нову розробку, він кличе до себе в гості співробітника своєї великої компанії Калеба, щоб той щодня спілкувався з II (у виконанні Алісії Вікандер) і ділився думками з цього приводу. Чи потрібно говорити, що у якийсь момент творіння Нейтана потребує самостійності.
Вона (Her 2013)
- IMDb: 8
А ось приклад першокласної мелодрами на тему штучного інтелекту. “Вона” розповідає історію екстраординарного кохання, одна з головних героїнь – операційна система, на ім’я Саманта – не має тіла. Тільки голос, який чує головний герой, на ім’я Теодор (Хоакін Фенікс). Озвучує систему Скарлетт Йоханссон. Це роздуми про кохання, про самотність, про те, що близькість буває дуже різною — і точно сексом не обмежується. Як каже подруга Теодора Емі (Емі Адамс), ми не так вже й надовго тут, то чому б не урвати трохи радості.
Історія не тільки про те, що любити II можливо, вона загалом про людську потребу любити. Як і «Штучний розум» Спілберга, який на тлі машин розбирався з людською природою, «Вона» насамперед про людину.
Привид в обладунках (Ghost in the Shell 2017)
- IMDb: 6.3
Не дивно, що після подібної ролі Йоханссон запрошують зіграти Міру Кілліан, кіборга із синтетичним тілом та людським мозком, спеціально підготовленого для виконання оперативної роботи з упіймання небезпечних злочинців. І поки Міра працює у відділі боротьби з тероризмом, її наздоганяють видіння з минулого, про яке їй просто необхідно дізнатися.
Зої (Zoe 2018)
- IMDb: 6.1
Ще одна історія про самотність, а точніше про спробу її подолати. Фільм «Зої» оповідає про Коула (Юен Мак Грегор), винахідника, який розробляє синтетиків – ідеальних романтичних партнерів. Його колега Зої (Леа Сейду) і сама синтетик, тільки не знає про це, принаймні поки що. І, звісно, на відміну інших синтетиків, Зої унікальна. Вона вміє відчувати.
Творець (The Creator 2023)
- IMDb: 6.9
І знову недалеке майбутнє, як це зазвичай і буває у науковій фантастиці: 2055, Лос-Анджелес. Штучний інтелект запускає ядерну зброю, і американська влада організує операцію з вистеження та усунення головного архітектора II — Німати. Всі ці події торкаються країн у всьому світі, а сценарний масштаб вражає різноманітністю: тут і особиста історія сержанта Джошуа Тейлора, який працює під прикриттям, щоб наблизитися до Німате, тут і космічний екшен (одна з локацій фільму — аерокосмічна платформа, розроблена для ударів з орбіти), тут і взаємини батьків і дітей, і навіть ченці-імітатори (тобто II).
Дивіться також: Найкраща підбірка фільмів на вечір для перегляду з друзями