Головна сторінка >> Що таке карієс і як він з’являється
Що таке карієс і як він з'являється

Що таке карієс і як він з’являється

Карієс – це гниття зубної тканини, спровоковане бактеріями, які населяють ротову порожнину. Патологія виникає через неправильну або недостатню гігієну порожнини рота. Якщо карієс не лікувати, ціна на лікування карієсу може зрости внаслідок поширення і заглиблення проблеми зі здоров’ям зубів та призведе до сильного болю й може повністю зруйнувати зуб.

Якщо в Google ввести фразу “ціна на лікування карієсу“, ви отримаєте доступ до різноманітної інформації про вартість послуг у різних місцях і різних клініках. Це може включати загальні цінові діапазони, огляди вартості конкретних процедур, а також поради щодо вибору оптимального варіанту для вашого бюджету та потреб. Такий пошук може бути корисним для тих, хто шукає доступні, але якісні медичні послуги у сфері стоматології.

Що таке карієс

ціна на лікування карієсу

Карієс (від лат. caries – “Гниття”) – патологічний процес, пов’язаний з діяльністю бактерій. Карієс руйнує емаль зуба, а за подальшого розвитку — і його внутрішні структури.

Зуби людини складаються із твердих речовин. Умовно кожен зуб можна розділити на три частини: коронку, шийку (вона розташована на межі коронки та ясен), а також корінь (він розташовується під яснами). Через корінь зуб отримує поживні речовини.

Зовні зуби вкриті емаллю – це зовнішня оболонка, яка потрібна для захисту внутрішніх шарів зуба. Емаль вважається найміцнішою тканиною в тілі людини, проте вона дуже легко руйнується під дією різних кислот. Найтовстіший шар емалі – зверху зуба та на пагорбах. Ближче до ясен емаль стоншується, а під нею закінчується.

Під емаллю знаходиться дентин – основна тверда тканина, з якої складається весь зуб. Вона менш міцна, ніж емаль, а тому нестійка до хімічної дії слини, їжі та продуктів життєдіяльності бактерій, що населяють ротову порожнину.

Корінь та шийка зуба теж складаються з дентину, але їх захищає вже не емаль, а цемент. Це кісткова тканина, яка потрібна для міцного прикріплення зуба до кісток верхньої (альвеолярний відросток) та нижньої (альвеолярна частина) щелепи.

Пульпа – м’яка сполучна тканина всередині зуба, що відповідає за харчування та чутливість зуба. Вона розташована під коронкою. У пульпу з кореня зуба кореневими каналами йдуть нервові закінчення, кровоносні та лімфатичні судини. Завдяки пульпі інфекція зазвичай не розповсюджується за межі зуба.

Цікаво  Проктит: Екскурс у проктологію

Карієс руйнує емаль, а без лікування починає прогресувати й проходить крізь шар дентину. Коли він дістається пульпи, розвивається запалення, яке супроводжується сильним болем – пульпіт.

Пульпіт розвивається

Пульпіт розвивається, якщо карієс добирається до пучка судин та нервових закінчень пульпи.

Види та стадії розвитку карієсу

Карієс розрізняють по зоні ураження зуба, ускладнень, стадій розвитку. Також виділяють первинний і рецидивуючий карієс, що з’явився вже після лікування зуба.

По стадіях:

  • Біла матова пляма – початковий етап карієсу, при якому розчиняється емаль і оголюється дентин;
  • поверхневий карієс, ураження дентину – пляма стає темно-коричневою, з’являється чутливість зуба, він може реагувати на холодну, гарячу, солодку;
  • глибокий карієс – процес гниття йде вглиб дентину і може сягати майже пульпи;
  • ураження цементу – гниття доходить до основи коронки зуба.

За ускладненнями:

  • Нескладний карієс;
  • ускладнений карієс – із запаленням пульпи. Зазвичай супроводжується високою чутливістю зуба та сильним болем.

Причини карієсу

ціна на лікування карієсу

Основна причина карієсу – вплив на емаль кислот, які виробляються бактеріями, що населяють ротову порожнину.

Мікроорганізми харчуються м’яким нальотом, що залишається на зубах після їди. Він складається з бактерій, клітин слизової оболонки рота та залишків їжі (зазвичай вуглеводної). Спочатку наліт з’являється як шорстка плівка його можна відчути на зубах після їди або якщо не чистити їх протягом доби.

Спочатку слина справляється з підвищенням кислотності в роті, але чим довше живуть бактерії й чим товстішим стає наліт, тим більше кислоти впливає на емаль і роз’їдає її.

Через 2-3 дні наліт починає тверднути – мінералізується, насичуючи кальцієм та фосфором. В результаті (зазвичай біля ясен або між зубами) формується зубний камінь. З кожним прийомом їжі нальоту стає все більше, бактерії активніше розмножуються та виділяють кислоту.

Первинний карієс проявляється як біла шорстка пляма на поверхні зуба. Якщо нічого не зробити, пляма стає коричневою, а потім майже чорною. Починається гниття: розпадається емаль та дентин. Коли карієс дістається дентину, зуб стає чутливим.

Цікаво  Підвищений та низький тиск: причини та наслідки стану

Додатковий ризик карієсу створює нерівний зубний ряд (багато нальоту залишається в щілинах між зубами), а також різні механічні пошкодження емалі: відколи, тріщини, зазори між пломбами та здоровою тканиною зуба.

У літніх пацієнтів карієс може розвинутись через прийом препаратів, які змінюють склад слини, а також через вікові зміни в організмі та знос емалі.

Чинники, що привертають до розвитку карієсу:

  1. Неправильна або недостатня гігієна ротової порожнини;
  2. дефекти емалі чи тріщини, сколи на поверхні зуба;
  3. особливості раціону – часте вживання вуглеводів (в т.ч. солодощів) та кислих продуктів;
  4. зменшення кількості слини або зміна її складу – наприклад, через захворювання, що викликають дисфункцію залоз, або деяких ліків;
  5. спадкова схильність до розвитку карієсу.

Карієс у дітей

Карієс у дітей

Діти, у яких ще не випали молочні зуби, також можуть страждати від карієсу. Причини його появи такі ж: недостатня гігієна ротової порожнини, вживання великої кількості вуглеводів. Додатковий ризик карієсу створює спадкова схильність до цього захворювання.

Ознаки та симптоми карієсу

Крейдяна пляма на поверхні зуба виглядає як біла ділянка, іноді шорстка на дотик. Дефект не заважає людині, не викликає болючих відчуттів або підвищення чутливості зуба.

Коли карієс переходить у дентин, зуб може почати реагувати на холодну, гарячу та солодку їжу. При вживанні кислих продуктів він також може стріляти, але зазвичай біль проходить після полоскання рота водою. Часто люди з таким карієсом намагаються не жувати на враженому боці.

Коричнева пляма карієсу, що почала вражати дентин
Коричнева пляма карієсу, що почала вражати дентин

Якщо карієс не вилікувати, площа поразки зростатиме і заглиблюватиметься. Коли гниття дійде до найближчих до пульпи шарів, зуб почне дуже хворіти. Може виникнути набряк та піднятися температура, якщо в пульпу потраплять бактерії та почнеться інфекційний процес.

Крім того, каріозне ураження коронки зуба робить її досить крихкою. При вживанні твердої їжі виникає ризик розколоти зуб.

Діагностика карієсу

Діагностика карієсу

Діагностикою карієсу займається стоматолог-терапевт. Як правило, патологію виявляють при зверненні пацієнта зі скаргами на біль або підвищену чутливість зуба до солодкої, кислої, солоної, гарячої чи холодної їжі.

Під час огляду лікар може помітити карієс візуально – він виглядатиме як темна пляма на емалі. Чутливість та стан поверхні зуба фахівець перевірить за допомогою спеціального зонда, схожого на тонкий металевий гачок. Якщо при торканні зуба зондом виникають неприємні відчуття або біль – це одна з ознак патології.

Цікаво  Знеболювальна та протизапальна мазь для суглобів – яку вибрати та як застосовувати?

Щоб оцінити глибину поразки, лікар призначає рентгенівський знімок хворого зуба. Також знімки корисні у випадках, коли карієс ховається під пломбою або між зубами та побачити його неозброєним оком не виходить.

Нові технології, наприклад діагностичні пристрої з лазерною флуоресцентною детекцією, дозволяють також «підсвітити» каріозні ділянки та помітити вогнища бактеріальної інфекції.

Спираючись на результат огляду, апаратного дослідження та скарги лікар зможе ухвалити рішення про подальше лікування.

Профілактика та прогноз карієсу

Профілактика та прогноз карієсу

Щоб уникнути розвитку карієсу, важливо регулярно і дуже ретельно чистити зуби — щонайменше раз на 24 години, але бажано двічі: вранці та ввечері. Причому використовувати потрібно як зубну щітку, а й додаткові кошти: іригатори, зубні йоржики, нитки. Вони допомагають вичищати наліт із щілин між зубами. Окремо деякі стоматологи рекомендують суперфлос – це більш товсті зубні нитки, які краще очищають міжзубний простір і не травмують ясна при правильному використанні.

Правильне та ретельне чищення зубів допоможе запобігти карієсу або сповільнити його розвиток

Також можна використовувати спеціальні ополіскувачі – вони захищають зуби від утворення каменю, вбивають бактерії та запобігають появі неприємного запаху з рота.

Якщо у людини не виходить добре чистити зуби або після чищення в роті з’являється дискомфорт, а ясна кровоточать, можна звернутися до стоматолога: він проведе огляд, при необхідності призначить лікування, розповість про правильну техніку гігієни й порекомендує лікувальну зубну пасту з хорошим складом.

Щоб запобігти появі карієсу, важливо привчати до гігієни ротової порожнини й дітей. Така звичка дозволить уникнути карієсу та витрат, пов’язаних із лікуванням зубів, у майбутньому. Особливо важливо це робити при генетичній схильності, якщо у батьків були часті епізоди карієсу та його рецидиви.

Прогноз при каріозному ураженні зубів залежить від площі та глибини ураження тканин, а також від обраного методу лікування. Раннє звернення до стоматолога може значно спростити лікування та підвищити шанс на збереження зуба.

Прокрутка до верху